Společnost Juno Computers prodávající počítače s předinstalovaným Linuxem má nově v nabídce linuxový tablet Juno Tab 4 - WiFi. Na výběr je Debian, Ubuntu a Kubuntu. Předobjednat jej lze za 949 liber (26 500 korun).
Podman (Pod Manager), nástroj umožňující vytvářet a provozovat kontejnery, aniž by uživatel potřeboval práva roota, byl vydán v nové major verzi 6.0.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání. Řešena je i vážná bezpečnostní chyba CVE-2026-57231.
Společnost Sony oznámila, že od ledna 2028 přestane vydávat nové hry pro PlayStation na fyzických discích. Všechny budoucí tituly budou dostupné výhradně v digitální podobě na PlayStation Store.
Google Chrome 150 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 150.0.7871.46 přináší řadu novinek. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 433 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Soudní dvůr Evropské unie potvrdil rekordní pokutu 4,125 miliardy eur (100 miliard Kč) americké technologické firmě Google ze skupiny Alphabet. Pokutu firmě v roce 2018 vyměřila Evropská komise (EK) za to, že Google podle ní zneužívá operačního systému Android k potlačení konkurence na trhu vyhledávacích služeb.
Administrativa amerického prezidenta Donalda Trumpa povolila firmě Anthropic obnovit plný přístup klientů k modelům umělé inteligence (AI) Fable 5 a Mythos 5. Ty byly nedostupné bezmála tři týdny kvůli bezpečnostním obavám vlády, třebaže americké ministerstvo obchodu minulý pátek povolilo omezený přístup k modelu Mythos 5 pro některé „důvěryhodné“ domácí organizace.
Francúzska organizácia na ochranu spotrebiteľa, po viac než ôsmych rokoch skúmania, žaluje Epson za plánované zastarávanie tlačiarní. Súd sa začína dnes, 2. 7. 2026, vo francúzskom Nanterre.
Erin Catto, autor open source 2D fyzikálního enginu Box2D (Wikipedie), představil nový 3D fyzikální engine Box3D. Engine je již používán ve hře The Legend of California.
Byla vydána nová verze 4.0.0 multiplatformního svobodného frameworku pro zpracování obrazu G'MIC (GREYC's Magic for Image Computing, Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy nových filtrů na PIXLS.US.
Český statistický úřad (ČSÚ): Průměrná hrubá měsíční mzda ICT specialistů v roce 2025 meziročně vzrostla o 6 % na téměř 100 tisíc korun. Nejlépe placeni byli vývojáři softwaru. Dlouhodobým trendem zůstává nízké zastoupení žen, a to jak mezi specialisty, tak studenty těchto oborů.
ja vim, birokrat je birokrat, ale jinak nez pres zminene licence mu to neprokazete... pokud vam neveri ze tento software je siren zdarma tak mu dejte precist alespon cesky preklad a snad mu to bude stacit.... jinak doufam ze jeste plati presunkce neviny
. Zkusím to, třeba to projde. Škoda že neexistuje příklad soudního sporu který by potvrdil platnost GNU a podobných licencí u nás (nebo jsem ho alespoň nenašel).
.
A byrokrat je byrokrat
. Pronájem prostor je za hubičku a platíme si jen spotřebovaná media (el., voda,..). Koupit distribuci v krabici by pro mě bylo moc drahé (cvakám to všechno ze svého a z toho co kdo je schopnej dát zdarma
včetně hardware). Ovšem nějaký ten set koupený za cenu medií by to asi opravdu vyřešil, je to legální nabití s legálním dokladem. Ach jo, v tomhle státě je snad největší problém dělat něco legálně
.
Ach jo, v tomhle státě je snad největší problém dělat něco legálněTo ani né, akorát ti co to chtějí dělat legálně, tak zažívají ten největší opruz. Já říkám, že na všem jsou biti ti co se snaží být poctiví (neříkám že jsem nějaký nepoctivec), naposledy co jsem koukal tak dobrý opruz je si koupit HalfLife 2 a ješte si to musím aktivovat přes jakýsi Steam(R) - ách jóóó.
včetně hardware).
Tiez som za svoj Linux nikdy neutratil ani korunu, ale keby som sa pustal do takejto veci, tak by som nepovazoval kupu krabice za 'showstopper'. Uvedom si, ze krabicu potrebujes len jednu pre celu ucebnu. Nie jednu na kazdy pocitac. Ta krabica je popri cene HW vskutku zanedbatelna. Ked by sa na to prispevkom poskladalo 10 vyucovanych deti tak to prestava byt hodne zmienky. Nie? Navyse, su ludia co si krabicu kupia domov. Tak sem hod vyzvu, nech ti niekto postou posle ucet, ktory nepotrebuje
.
To je jednoduché, začni hezky od parlamentu v Praze a ber to až po poslední úřady na vsích.
.
. Bohatě mi občas stačí jednání s určitými krajskými úředníky v Liberci. Je to pro silné žaludky a občas mi příjde, zda se opravdu nacházím na planetě Zemi a zda opravdu diskutuji s pozemšťany
. No ale k věci. Malé srovnání. ČTÚ (Český telekomunikační úřad) vydává (mimo mnoha jiného) generální licence k používání vysílacích radiových stanic. Na základě takové licence si mohu sehnat vysílačku a bez problému ji provozovat bez jakéhokoliv dalšího povolení nebo registrace. V generální licenci je pak přesně vymezeno, na jakých frekvencích, jakým výkonem a jakou anténou mohu vysílat. Pro šťourali
si stačí jen stáhnout znění takové licence z webu ČTÚ, vytisknout a nosit u radiostanice. Já vím, toto je z jiného soudku, ale takto to oficiálně funguje. Proto se domnívám, že úředníkovi musí stačit vytištěná kopie GNU licence a jako nabytí legální download z internetu. Pokud toto úředník nepochopí, bude na čase změnit planetu
Tiskni
Sdílej: