Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.
Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sleep ... ; haltmísto teček časovej údaj (6m, 10s apod)
shutdown -h "kedy"
nacasuje shutdown na urcitu dobu. at nacasuje spustenie hocijakeho prikazu. A ked chces, aby sa ti pocitac vypol po skonceni nejakeho procesu tak potom: "proces" ; halt
, alebo "proces" && halt
. Rozdiel tych dvoch si precitas v manualovych strankach shellu.
pokud vim, ze to bude hrat 26 minut, tak taky treba
at now + 26 minutes
...
a tady prikaz, kterym to chcete vypnout
sleep ...; halt
se trochu hůř ruší (odvolává) než shutdown -h ...
, což je celkem hodno zamyšlení. V teoretické rovině také pokud se sleep z nějakého důvodu nepovede, tak vám zbuchne stroj okamžitě, což opět není nutně to, co chcete ;)
sleep ...; halt
se trochu hůř ruší (odvolává)
Pravda, lepší je použít sleep ...&& halt
sleep...; halt
a shutdown -h ...
;)
Přeloženo do lidštiny:
sleep...; halt
časem se vypni, ale ne později než za stanovenou dobu. Pokud bych tě budil nebo se ti špatně spalo, okamžitě zab vše živé v dosahu..
sleep...&& halt
spi stanovenou dobu a pokud tě nevzbudím a ty se dobře vyspíš, tak se vypni".
shutdown -h ...
ve stanovenou dobu se vypni, pokud ti do té doby neřeknu, abys to nedělal
shutdown -h "kedy"
ovšem na rozdíl od sleep ... ; halt
způsobí, že už se kromě roota nikdo nepřihlásí do systému (s výjimkou Ubuntu, tam už se nepřihlásí vůbec nikdo ), což nemusí nutně být žádoucí chování.
způsobí, že už se kromě roota nikdo nepřihlásí do systému
No, měl bych dodat, že to platí až pro posledních pět minut před shutdownem, nedbale jsem si prolítnul man. :-/ Nic to ale nemění na tom, že mě tahle debata přiměla k rozhodnutí konečně si v Ubuntu nastavit heslo roota.
Tiskni
Sdílej: