Po více než roce vývoje od vydání verze 5.40 byla vydána nová stabilní verze 5.42 programovacího jazyka Perl (Wikipedie). Do vývoje se zapojilo 64 vývojářů. Změněno bylo přibližně 280 tisíc řádků v 1 500 souborech. Přehled novinek a změn v podrobném seznamu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.5 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 138. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Sniffnet je multiplatformní aplikace pro sledování internetového provozu. Ke stažení pro Windows, macOS i Linux. Jedná se o open source software. Zdrojové kódy v programovacím jazyce Rust jsou k dispozici na GitHubu. Vývoj je finančně podporován NLnet Foundation.
Byl vydán Debian Installer Trixie RC 2, tj. druhá RC verze instalátoru Debianu 13 s kódovým názvem Trixie.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za červen (YouTube).
Libreboot (Wikipedie) – svobodný firmware nahrazující proprietární BIOSy, distribuce Corebootu s pravidly pro proprietární bloby – byl vydán ve verzi 25.06 "Luminous Lemon". Přidána byla podpora desek Acer Q45T-AM a Dell Precision T1700 SFF a MT. Současně byl ve verzi 25.06 "Onerous Olive" vydán také Canoeboot, tj. fork Librebootu s ještě přísnějšími pravidly.
Licence GNU GPLv3 o víkendu oslavila 18 let. Oficiálně vyšla 29. června 2007. Při té příležitosti Richard E. Fontana a Bradley M. Kuhn restartovali, oživili a znovu spustili projekt Copyleft-Next s cílem prodiskutovat a navrhnout novou licenci.
Svobodný nemocniční informační systém GNU Health Hospital Information System (HIS) (Wikipedie) byl vydán ve verzi 5.0 (Mastodon).
Open source mapová a navigační aplikace OsmAnd (OpenStreetMap Automated Navigation Directions, Wikipedie, GitHub) oslavila 15 let.
Vývojář Spytihněv, autor počítačové hry Hrot (Wikipedie, ProtonDB), pracuje na nové hře Brno Transit. Jedná se o příběhový psychologický horor o strojvedoucím v zácviku, uvězněném v nejzatuchlejším metru východně od všeho, na čem záleží. Vydání je plánováno na čtvrté čtvrtletí letošního roku.
Ahoj,
mam nasledujici problem. Mam 5.1 zvukovku C-Media s chipem CMI8738-MC6, vlastni jadro 2.6.8.11 a ALSA a OSS emulaci (driver se jmenuje cmipci
), pouzivam udev
. Ta zvukovka ma dve playback/capture zarizeni a jedno playback only, tady je vystup z /proc/asound/pcm
00-00: CMI8738-MC6 : C-Media PCI DAC/ADC : playback 1 : capture 1 00-01: CMI8738-MC6 : C-Media PCI 2nd DAC : playback 1 00-02: CMI8738-MC6 : C-Media PCI IEC958 : playback 1 : capture 1Zarizeni 00 je namapovano na
/dev/sound/dsp
a 01 na /dev/sound/adsp
(asi klasika...). Rad bych vyuzil obe zarizeni pro dve separatni aplikace. Problem je v tom, ze (jak je popsano v /usr/src/linux/Documentation/sound/alsa/CMIPCI.txt
) vystup ze zarizeni 00 jde na predni a ze zarizeni 01 na zadni repro. Karta ma pro predni a zadni repro dva ruzne konektory. Ja vych ale chtel slyset zvuk z obou zarizeni na sluchatkach (jeden konektor ;). Takze bych potreboval nejak presmerovat vystup z druheho zarizeni taky na konektor pro predni repro.
Za kazdou radu diky.
dmix
a jedno zarizeni. Urcite to nejak jde, ale dokumentace je dost strucna a ja to dost dobre nepochopil. Spis jsem cekal ze stejnou vec nekdo uz resil a vi jak na to.
No, taky jsem nekde cetl, ze pri konfiguraci jadra je pro tento modul mozne urcit pocet reproduktoru, na ktere bude vystup smerovan. Uz jsem se ale nedocetl, pro jaka jadra to jde (je-li potreba nejaky patch apod.), a v mem vanilla jadre 2.6.11.8 zadna takova volba neni.
Pouzit dmix
jsem zkousel, .asoundrc
vypadal takhle:
pcm.!default { type plug slave.pcm "dmix" } pcm.dsp0 { type plug slave.pcm "dmix" }No, nejdriv jsem zkousel mixovani spustenim dvou
mpg321
ve stylu
aoss mpg321 pisnicka1.mp3 & aoss mpg321 pisnicka2.mp3 &coz funguvalo jak ma. Nicmene ja to chci kvuli Q3 a TS, no a ani jedna z aplikaci se nespusti pri spusteni pomoci
aoss aplikace
Pouzitim dvou zarizeni bych se vyhnul temhle potizim, takze otazka zni, jak zmenit defaultni smerovani zvuku na zadni repro do spolecneho vystupu s prednimi repraky. Chapu ze pouziti nejakeho analogoveho mixacku by bylo asi nejlepsi, ale kdyby to slo nejak softwarove... (BTW, kolik takova vec muze stat? Staci neco uplne jednoducheho: dva vstupy jeden vystup)
Za vsechny rady jeste jednou predem dekuju
Tiskni
Sdílej: