Meta představila prototyp náramku, který snímá elektrickou aktivity svalů (povrchová elektromyografie, EMG) a umožňuje jemnými gesty ruky a prstů ovládat počítač nebo různá zařízení. Získané datové sady emg2qwerty a emg2pose jsou open source.
Byla vydána (𝕏) nová verze 25.7 open source firewallové a routovací platformy OPNsense (Wikipedie). Jedná se o fork pfSense postavený na FreeBSD. Kódový název OPNsense 25.7 je Visionary Viper. Přehled novinek v příspěvku na fóru.
Před 40 lety, 23. července 1985, společnost Commodore představila první počítač Amiga. Jednalo se o počítač "Amiga od Commodore", jenž byl později pojmenován Amiga 1000. Mělo se jednat o přímou konkurenci počítače Apple Macintosh uvedeného na trh v lednu 1984.
T‑Mobile USA ve spolupráci se Starlinkem spustil službu T-Satellite. Uživatelé služby mohou v odlehlých oblastech bez mobilního signálu aktuálně využívat satelitní síť s více než 650 satelity pro posílání a příjem zpráv, sdílení polohy, posílání zpráv na 911 a příjem upozornění, posílání obrázků a krátkých hlasových zpráv pomocí aplikace Zprávy Google. V plánu jsou také satelitní data.
Společnost Proxmox Server Solutions stojící za virtualizační platformou Proxmox Virtual Environment věnovala 10 000 eur nadaci The Perl and Raku Foundation (TPRF).
Byla vydána nová verze 2.4.65 svobodného multiplatformního webového serveru Apache (httpd). Řešena je bezpečnostní chyba CVE-2025-54090.
Společnost Proton AG stojící za Proton Mailem a dalšími službami přidala do svého portfolia AI asistenta Lumo.
Amazon koupil společnost Bee zaměřenou na nositelnou osobní AI aktuálně nabízející náramek Pioneer (YouTube) s mikrofony zaznamenávající vše kolem [𝕏, LinkedIn].
Společnost Teufel nedávno představila svůj první open source Bluetooth reproduktor MYND.
Byla vydána verze 4.2 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
(DivX je název softwarového produktu, ne typ video souboru)
Nejak mi neni jasne, k cemu ta poucka o DivX a AVI. Ne, ze by neznela desne inteligentne, ale je ponekud slaboducha. SYNEK> A tatinku, co je to MPEG-2? OTEC> MPEG-2 je nazev softwaroveho produktu, ne typ video souboru... // no, myslim, ze typ videosouboru je alespon necorikajici a ne uplne zcestny
"Nejak mi neni jasne, k cemu ta poucka o DivX a AVI. Ne, ze by neznela desne inteligentne, ale je ponekud slaboducha."Slaboduchá se může zdát tomu, kdo nechápe její význam a smysl. Za prvé, ta připomínka je pravdivá. Převést "DivX na MPEG-2" je asi takový nesmysl jako "převést Microsoft Internet Explorer na plain text." Protože DivX nebo MSIE jsou názvy softwarových produktů, ne názvy formátů nebo typu souborů. Za druhé, tady jde obecně o převod na MPEG-2 (z AVI, případně i jiných formátů). To, jakým kodekem byl zdrojový AVI soubor zakódován, je irelevantní, pokud jej daný software umí dekódovat.
"A tatinku, co je to MPEG-2? OTEC> MPEG-2 je nazev softwaroveho produktu, ne typ video souboru... // no, myslim, ze typ videosouboru je alespon necorikajici a ne uplne zcestny"Ano, přesně to je důvod proč jsem DivX opravil na AVI, protože AVI je na rozdíl od DivX typ (formát) souboru. MPEG-2 není softwarový produkt, MPEG-2 je kompresní standard. To je přesně ten rozdíl o kterém mluvím a který jsi nepochopil. To, co říká Wikipedia o DivX, vím moc dobře. Mimochodem, říká přesně to co jsem řekl já.
MPEG-4 je taky standard.Nikoliv ve spotřební elektronice.
A nepodléhá příliš módě - na p2p frčí celá léta v podstatě to samé, MPEG-4 je MPEG-4. Jen muzeální "DivX 3" není MPEG-4, ale s tím si MPEG-4 přehrávače běžně poradí. Jediný problém je pokud jsou obsaženy MPEG-4 vlastnosti, které dotyčný přehrávač nepodporuje (typicky Qpel a GMC).Kromě Divx3 (a microsoftích formátů vůbec) nejsou skutečný mpeg4 ani starší verze DivX a XviD. Dále tu máme docela slušné zastoupení realu a wmv (bohužel bude asi stále růst). Pak tu máme různé audio kodeky, různé kontainery a v neposlední řadě různé titulky. Čistého mpeg4 s takovými parametry, zvukovou stopou a titulkami, aby to bez jakýchkoliv úprav sežral přehrávač s mpeg4 podporou tam bude dost málo. Popravdě i kdybych měl udělat disk jenom pro cílovou skupinu uživatelů DVD přehrávačů s mpeg4, udělal bych to stejně jako klasické DVD, protože tam mám jistotu, že to všem bude hrát.
Kromě Divx3 (a microsoftích formátů vůbec) nejsou skutečný mpeg4 ani starší verze DivX a XviD. Dále tu máme docela slušné zastoupení realu a wmv (bohužel bude asi stále růst).Toto vlákno je o DivX. Ne o Realu, WMV atd. (Navíc, nebylo WMV přijato jako standard pro HD DVD, společně s MPEG-4 AVC?
Popravdě i kdybych měl udělat disk jenom pro cílovou skupinu uživatelů DVD přehrávačů s mpeg4, udělal bych to stejně jako klasické DVD, protože tam mám jistotu, že to všem bude hrát.Pokud použiješ simple profile MPEG-4 (bez B-frames atd., případně dodržíš nějaké omezení ohledně max. bitrate - DivX i XviD to v nastavení umožňují), CBR MP3 audio a AVI kontejner, nevím, proč by to nemohlo hrát v libovolném MPEG-4 DVD přehrávači.
Toto vlákno je o DivX. Ne o Realu, WMV atd.Psal jsem o skladbě formátů na P2P sítích (a potažmo v domácích archivech počítačíků). Smysl DVD/mpeg4 přehrávače je v tom, že do něj libovolný materiál strčím a on mi ho přehraje. Což je bohužel utopie.
Pokud použiješ simple profile MPEG-4 (bez B-frames atd., případně dodržíš nějaké omezení ohledně max. bitrate - DivX i XviD to v nastavení umožňují), CBR MP3 audio a AVI kontejner, nevím, proč by to nemohlo hrát v libovolném MPEG-4 DVD přehrávači.A co titulky, multikanálový zvuk a výběr z více zvukových stop ? A to jsou věci, které se ještě v AVI udělat jdou. O nějakých menu si můžu nechat jenom zdát.
S tím v zásadě souhlasím, standardy spotřební elektroniky se postupně stávají přežitkem z dob minulých, kdy nebyla rozšířena multimediální PC. V dnešní době je tolik nezávislých kompresních formátů, kontejnerů atd., které vznikly v počítačovém světě, že spotřební elektronika se tomu nestíhá přizpůsobovat, i když se částečně snaží.Velmi hrubý nesouhlas. Pokud zkomprimuju CDčko (je jedno čím), abych ho mohl rychlejc protlačit někam sítí, je to pořád akorát zkomprimované CDčko a nikoliv nový formát. Chybí totiž jakákoliv přidaná hodnota. Totéž se dá říct o mpeg4, protože 99% materiálu v mpeg4 jsou zase jen zkomprimovaná DVDčka (respektive jejich torzo). Takže jaképak nové formáty ? Skutečné nové formáty jsou SACD a DVD-A, které tu už s námi jsou několik let a na PC nejdou pořádně ani přehrát. Podobné to bude s HDDVD a BR, které klepou na dveře a počítače se hodně zapotí, aby tenhle materiál kloudně přehrály.
Nevím, jestli ještě zažijeme dobu, kdy bylo prostě jednoznačně dáno, že hudba se šíří zásadně na gramodeskách a později audio CD, filmy zásadně na VHS a později DVD...Pánbů nás ochraňuj před tím, aby člověk musel svoje audio, video přehrávače a televize měnit každých pár měsíců jako to dělají gamesníci se svými PC. Naopak je to PC svět, který by potřeboval nějakou standardizaci formátů pro online obchod a výměnu audiovizuálních děl, aby se to konečně trochu rozhýbalo.
Takové jednoznačné, někým nadiktované "standardy spotřební elektroniky" už pomalu neplatí ani dnes, kdy třeba Apple distribuuje hudbu v MPEG-4 audiu a má na to vlastní přehrávač, digitální TV vysílání uvažuje o MPEG-4, nové DVD standardy koketují s Microsoftem a jeho formáty atd...Tak po pořádku. Přístroje využívající komprimované audio byly na trhu už na počátku 90. let minulého století. Philips měl digitální kazetu (DCC) využívající mpeg audio kompresi a Sony s minidiskem, využívající jejich vlastní, velmi kvalitní, kodek. A narozdíl od dnešních mp3 manů, to byly (ve druhém případě stále jsou) formáty dotažené, s možností vysoce kvalitního záznamu, bez trapných dropoutů mezi skladbami a pochopitelně zcela nezávislé na počítači. DVB TV vysílání (což je spotřební elektronika) jede běžně v kvalitě srovnatelné s DVD, někde dokonce i v HDTV s rozlišením větším, než můj displej, který má 1400x1050. Otázka kodeku je je hlavně o ceně encoderu i decoderu a implemetace do stávajícího řetězce. A navíc rozdíl mezi mpeg2 a mpeg4 není v tomto případě tak velký, jak si plno lidí myslí. No a konečně, nové DVD standardy (opět spotřební elektronika, mimochodem) s Microsoftími formáty nekoketují. Ony jsou už nějakou dobu schváleny jako standard jako pro HDDVD, tak pro BR.
Tiskni
Sdílej: