Open source webový aplikační framework Django slaví 20. narozeniny.
V Brestu dnes začala konference vývojářů a uživatelů linuxové distribuce Debian DebConf25. Na programu je řada zajímavých přednášek. Sledovat je lze online.
Před 30 lety, tj. 14. července 1995, se začala používat přípona .mp3 pro soubory s hudbou komprimovanou pomocí MPEG-2 Audio Layer 3.
Výroba 8bitových domácích počítačů Commodore 64 byla ukončena v dubnu 1994. Po více než 30 letech byl představen nový oficiální Commodore 64 Ultimate (YouTube). S deskou postavenou na FPGA. Ve 3 edicích v ceně od 299 dolarů a plánovaným dodáním v říjnu a listopadu letošního roku.
Společnost Hugging Face ve spolupráci se společností Pollen Robotics představila open source robota Reachy Mini (YouTube). Předobjednat lze lite verzi za 299 dolarů a wireless verzi s Raspberry Pi 5 za 449 dolarů.
Dnes v 17:30 bude oficiálně vydána open source počítačová hra DOGWALK vytvořena v 3D softwaru Blender a herním enginu Godot. Release party proběhne na YouTube od 17:00.
McDonald's se spojil se společností Paradox a pracovníky nabírá také pomocí AI řešení s virtuální asistentkou Olivii běžící na webu McHire. Ian Carroll a Sam Curry se na toto AI řešení blíže podívali a opravdu je překvapilo, že se mohli přihlásit pomocí jména 123456 a hesla 123456 a získat přístup k údajům o 64 milionech uchazečů o práci.
Byla vydána (𝕏) červnová aktualizace aneb nová verze 1.102 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.102 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Byla vydána nová verze 2.4.64 svobodného multiplatformního webového serveru Apache (httpd). Řešeno je mimo jiné 8 bezpečnostních chyb.
Společnost xAI na síti 𝕏 představila Grok 4, tj. novou verzi svého AI LLM modelu Grok.
(DivX je název softwarového produktu, ne typ video souboru)
Nejak mi neni jasne, k cemu ta poucka o DivX a AVI. Ne, ze by neznela desne inteligentne, ale je ponekud slaboducha. SYNEK> A tatinku, co je to MPEG-2? OTEC> MPEG-2 je nazev softwaroveho produktu, ne typ video souboru... // no, myslim, ze typ videosouboru je alespon necorikajici a ne uplne zcestny
"Nejak mi neni jasne, k cemu ta poucka o DivX a AVI. Ne, ze by neznela desne inteligentne, ale je ponekud slaboducha."Slaboduchá se může zdát tomu, kdo nechápe její význam a smysl. Za prvé, ta připomínka je pravdivá. Převést "DivX na MPEG-2" je asi takový nesmysl jako "převést Microsoft Internet Explorer na plain text." Protože DivX nebo MSIE jsou názvy softwarových produktů, ne názvy formátů nebo typu souborů. Za druhé, tady jde obecně o převod na MPEG-2 (z AVI, případně i jiných formátů). To, jakým kodekem byl zdrojový AVI soubor zakódován, je irelevantní, pokud jej daný software umí dekódovat.
"A tatinku, co je to MPEG-2? OTEC> MPEG-2 je nazev softwaroveho produktu, ne typ video souboru... // no, myslim, ze typ videosouboru je alespon necorikajici a ne uplne zcestny"Ano, přesně to je důvod proč jsem DivX opravil na AVI, protože AVI je na rozdíl od DivX typ (formát) souboru. MPEG-2 není softwarový produkt, MPEG-2 je kompresní standard. To je přesně ten rozdíl o kterém mluvím a který jsi nepochopil. To, co říká Wikipedia o DivX, vím moc dobře. Mimochodem, říká přesně to co jsem řekl já.
MPEG-4 je taky standard.Nikoliv ve spotřební elektronice.
A nepodléhá příliš módě - na p2p frčí celá léta v podstatě to samé, MPEG-4 je MPEG-4. Jen muzeální "DivX 3" není MPEG-4, ale s tím si MPEG-4 přehrávače běžně poradí. Jediný problém je pokud jsou obsaženy MPEG-4 vlastnosti, které dotyčný přehrávač nepodporuje (typicky Qpel a GMC).Kromě Divx3 (a microsoftích formátů vůbec) nejsou skutečný mpeg4 ani starší verze DivX a XviD. Dále tu máme docela slušné zastoupení realu a wmv (bohužel bude asi stále růst). Pak tu máme různé audio kodeky, různé kontainery a v neposlední řadě různé titulky. Čistého mpeg4 s takovými parametry, zvukovou stopou a titulkami, aby to bez jakýchkoliv úprav sežral přehrávač s mpeg4 podporou tam bude dost málo. Popravdě i kdybych měl udělat disk jenom pro cílovou skupinu uživatelů DVD přehrávačů s mpeg4, udělal bych to stejně jako klasické DVD, protože tam mám jistotu, že to všem bude hrát.
Kromě Divx3 (a microsoftích formátů vůbec) nejsou skutečný mpeg4 ani starší verze DivX a XviD. Dále tu máme docela slušné zastoupení realu a wmv (bohužel bude asi stále růst).Toto vlákno je o DivX. Ne o Realu, WMV atd. (Navíc, nebylo WMV přijato jako standard pro HD DVD, společně s MPEG-4 AVC?
Popravdě i kdybych měl udělat disk jenom pro cílovou skupinu uživatelů DVD přehrávačů s mpeg4, udělal bych to stejně jako klasické DVD, protože tam mám jistotu, že to všem bude hrát.Pokud použiješ simple profile MPEG-4 (bez B-frames atd., případně dodržíš nějaké omezení ohledně max. bitrate - DivX i XviD to v nastavení umožňují), CBR MP3 audio a AVI kontejner, nevím, proč by to nemohlo hrát v libovolném MPEG-4 DVD přehrávači.
Toto vlákno je o DivX. Ne o Realu, WMV atd.Psal jsem o skladbě formátů na P2P sítích (a potažmo v domácích archivech počítačíků). Smysl DVD/mpeg4 přehrávače je v tom, že do něj libovolný materiál strčím a on mi ho přehraje. Což je bohužel utopie.
Pokud použiješ simple profile MPEG-4 (bez B-frames atd., případně dodržíš nějaké omezení ohledně max. bitrate - DivX i XviD to v nastavení umožňují), CBR MP3 audio a AVI kontejner, nevím, proč by to nemohlo hrát v libovolném MPEG-4 DVD přehrávači.A co titulky, multikanálový zvuk a výběr z více zvukových stop ? A to jsou věci, které se ještě v AVI udělat jdou. O nějakých menu si můžu nechat jenom zdát.
S tím v zásadě souhlasím, standardy spotřební elektroniky se postupně stávají přežitkem z dob minulých, kdy nebyla rozšířena multimediální PC. V dnešní době je tolik nezávislých kompresních formátů, kontejnerů atd., které vznikly v počítačovém světě, že spotřební elektronika se tomu nestíhá přizpůsobovat, i když se částečně snaží.Velmi hrubý nesouhlas. Pokud zkomprimuju CDčko (je jedno čím), abych ho mohl rychlejc protlačit někam sítí, je to pořád akorát zkomprimované CDčko a nikoliv nový formát. Chybí totiž jakákoliv přidaná hodnota. Totéž se dá říct o mpeg4, protože 99% materiálu v mpeg4 jsou zase jen zkomprimovaná DVDčka (respektive jejich torzo). Takže jaképak nové formáty ? Skutečné nové formáty jsou SACD a DVD-A, které tu už s námi jsou několik let a na PC nejdou pořádně ani přehrát. Podobné to bude s HDDVD a BR, které klepou na dveře a počítače se hodně zapotí, aby tenhle materiál kloudně přehrály.
Nevím, jestli ještě zažijeme dobu, kdy bylo prostě jednoznačně dáno, že hudba se šíří zásadně na gramodeskách a později audio CD, filmy zásadně na VHS a později DVD...Pánbů nás ochraňuj před tím, aby člověk musel svoje audio, video přehrávače a televize měnit každých pár měsíců jako to dělají gamesníci se svými PC. Naopak je to PC svět, který by potřeboval nějakou standardizaci formátů pro online obchod a výměnu audiovizuálních děl, aby se to konečně trochu rozhýbalo.
Takové jednoznačné, někým nadiktované "standardy spotřební elektroniky" už pomalu neplatí ani dnes, kdy třeba Apple distribuuje hudbu v MPEG-4 audiu a má na to vlastní přehrávač, digitální TV vysílání uvažuje o MPEG-4, nové DVD standardy koketují s Microsoftem a jeho formáty atd...Tak po pořádku. Přístroje využívající komprimované audio byly na trhu už na počátku 90. let minulého století. Philips měl digitální kazetu (DCC) využívající mpeg audio kompresi a Sony s minidiskem, využívající jejich vlastní, velmi kvalitní, kodek. A narozdíl od dnešních mp3 manů, to byly (ve druhém případě stále jsou) formáty dotažené, s možností vysoce kvalitního záznamu, bez trapných dropoutů mezi skladbami a pochopitelně zcela nezávislé na počítači. DVB TV vysílání (což je spotřební elektronika) jede běžně v kvalitě srovnatelné s DVD, někde dokonce i v HDTV s rozlišením větším, než můj displej, který má 1400x1050. Otázka kodeku je je hlavně o ceně encoderu i decoderu a implemetace do stávajícího řetězce. A navíc rozdíl mezi mpeg2 a mpeg4 není v tomto případě tak velký, jak si plno lidí myslí. No a konečně, nové DVD standardy (opět spotřební elektronika, mimochodem) s Microsoftími formáty nekoketují. Ony jsou už nějakou dobu schváleny jako standard jako pro HDDVD, tak pro BR.
Tiskni
Sdílej: