abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
AbcLinuxu hledá autory!
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    dnes 04:33 | IT novinky

    Společnost Teufel nedávno představila svůj první open source Bluetooth reproduktor MYND.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 20:00 | Nová verze

    Byla vydána verze 4.2 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 19:33 | IT novinky

    Anton Carniaux, právní zástupce Microsoft France, pod přísahou: Microsoft nemůže garantovat, že data z EU nepředá do USA bez EU souhlasu, musí dodržovat americké zákony.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 9
    včera 15:33 | Nová verze

    Byl vydán Mozilla Firefox 141.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Lokální AI umí uspořádat podobné panely do skupin. Firefox na Linuxu využívá méně paměti. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 141 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    21.7. 22:44 | Bezpečnostní upozornění

    NÚKIB upozorňuje na kritickou zranitelnost v SharePointu. Jedná se o kritickou zranitelnost typu RCE (remote code execution) – CVE-2025-53770, která umožňuje neautentizovaný vzdálený přístup a spuštění kódu, což může vést k úplnému převzetí kontroly nad serverem. Zranitelné verze jsou pouze on-premise verze a to konkrétně SharePoint Server 2016, 2019 a Subscription Edition. SharePoint Online (Microsoft 365) není touto zranitelností ohrožen.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 4
    21.7. 21:00 | IT novinky

    Společnost Valve zpřísnila pravidla pro obsah, který je možné distribuovat ve službě Steam. Současně řadu her ze Steamu odstranila. V zásadách a pravidlech přibylo omezení 15: Obsah, který by mohl porušovat pravidla a normy stanovené zpracovateli plateb a souvisejícími sítěmi platebních karet a bankami nebo poskytovateli připojení k internetu. Sem spadají zejména určité druhy obsahu pouze pro dospělé.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    21.7. 13:33 | Komunita

    Dle analytics.usa.gov je za posledních 90 dnů 6,2 % přístupů k webových stránkám a aplikacím federální vlády Spojených států z Linuxu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    20.7. 17:44 | Zajímavý článek

    Jak si zobrazit pomocí Chrome a na Chromiu založených webových prohlížečích stránky s neplatným certifikátem? Stačí napsat thisisunsafe.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 3
    20.7. 00:33 | Bezpečnostní upozornění

    V repozitáři AUR (Arch User Repository) linuxové distribuce Arch Linux byly nalezeny a odstraněny tři balíčky s malwarem. Jedná se o librewolf-fix-bin, firefox-patch-bin a zen-browser-patched-bin.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 15
    20.7. 00:22 | Komunita

    Dle plánu by Debian 13 s kódovým názvem Trixie měl vyjít v sobotu 9. srpna.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 1
    Kolik tabů máte standardně otevřeno ve web prohlížeči?
     (28%)
     (24%)
     (4%)
     (6%)
     (5%)
     (2%)
     (4%)
     (28%)
    Celkem 83 hlasů
     Komentářů: 11, poslední včera 20:35
    Rozcestník

    Dotaz: Minimalizacia potrebnej pamati pod linuxom

    10.6.2005 14:55 peto
    Minimalizacia potrebnej pamati pod linuxom
    Přečteno: 35×
    Dobry den Existuje pod linuxom nejaky nastroj, ktory by vedel zoptimalizovat "pracovnu mnozinu" (working set) programu, teda zistit ktore funkcie sa v programe normalne casto volaju a podla toho ich potom pri naslednej rekompilacii poprehadzovat, aby zaberali menej stranok v pamati?
    (viem, ze taky nastroj existuje, aspon pod oknami, funguje podobne ako spravca pamate)

    Odpovědi

    10.6.2005 15:10 petr_p
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Minimalizacia potrebnej pamati pod linuxom
    Asi hledate pojem profilovani. Jinak nedovedu si predstavit, jak muze zprehazeni funkci v pameti podle jejich vyuziti snizit mnozstvi zabranych stranek. Mozna tak zefektivni cachovani.
    10.6.2005 15:25 peto
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Minimalizacia potrebnej pamati pod linuxom
    Aj cachovanie, ale ja si to predstavujem takto: funkcia1 je na stranke 1 (je tam aj kopec inych funkcii, ktore sa nepouzivaju),f2 na stranke 2 atd. Tieto stranky sa casto pouzivaju, preto musia byt vsetky v pamati a preto zaberaju viacej miesta ako keby boli vsetky za sebou (tie co sa nepouzivaju sa potom mozu odswapovat)
    Hladat som to hladal, ale nic som nenasiel, mozno zle klucove slova...
    10.6.2005 15:51 petr_p
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Minimalizacia potrebnej pamati pod linuxom
    Jo tak, vy uz jste na tom tak spatne, ze se spolehate na mmapnute knihovny, ktere se neodswapovavaji, protoze jsou uz na filesystemu.

    Zacit muzete u parametru -p gcc.
    10.6.2005 16:10 peto
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Minimalizacia potrebnej pamati pod linuxom
    Asi sa nerozumieme, mne ide o celkovu optimalizaciu velkosti pouzitia pamate systemu. Ale neva, hlavne ze ja viem, ze sa to tak da (pokial sa ovsem nejaky soft nespolieha na to, ze jedna funkcia ide hned za druhou a nerata z toho nejake adresy). Akurat sa snazim zistit, ci existuju nejake nastroje (prepinace linkera a pod.), ktore toto robia automaticky v zavislosti od vystupu profilera (napr.).
    Alebo napr. nastroj, ktory by zanalyzoval struktury v programe a vypisal, ktore by sa dali pomenit aby zaberali menej miesta (koli zarovnaniu). Nie, ze by som si to nevedel vhodne navrhnut sam, ale optimalizovat cudzie programy, to je ine..
    10.6.2005 16:50 Michal Marek (twofish) | skóre: 55 | blog: { display: blog; } | Praha
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Minimalizacia potrebnej pamati pod linuxom
    Skutečně se tím dá něco získat? Funkce, které se navzájem volají jsou často v jednom zdrojáku, takže ve výsledku budou někde poblíž sebe. A optimalizovat takhle sdílené knihovny (kde některé programy můžou strávit většinu času) nemá IMHO moc smysl...
    10.6.2005 17:32 rastos | skóre: 63 | blog: rastos
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Minimalizacia potrebnej pamati pod linuxom
    Ked zoberies skutocne kravsky velku aplikaciu tak jej kod bude mat v pamati kolko 100 MB? A data? 5-50x viac. Aj tak ten stroj musi mat podstatne viac pamate ako ma kod aplikacie. Setri na pamati dat a nie na pamati kodu.

    Založit nové vláknoNahoru

    Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.