NÚKIB upozorňuje na kritickou zranitelnost v SharePointu. Jedná se o kritickou zranitelnost typu RCE (remote code execution) – CVE-2025-53770, která umožňuje neautentizovaný vzdálený přístup a spuštění kódu, což může vést k úplnému převzetí kontroly nad serverem. Zranitelné verze jsou pouze on-premise verze a to konkrétně SharePoint Server 2016, 2019 a Subscription Edition. SharePoint Online (Microsoft 365) není touto zranitelností ohrožen.
Společnost Valve zpřísnila pravidla pro obsah, který je možné distribuovat ve službě Steam. Současně řadu her ze Steamu odstranila. V zásadách a pravidlech přibylo omezení 15: Obsah, který by mohl porušovat pravidla a normy stanovené zpracovateli plateb a souvisejícími sítěmi platebních karet a bankami nebo poskytovateli připojení k internetu. Sem spadají zejména určité druhy obsahu pouze pro dospělé.
Dle analytics.usa.gov je za posledních 90 dnů 6,2 % přístupů k webových stránkám a aplikacím federální vlády Spojených států z Linuxu.
Jak si zobrazit pomocí Chrome a na Chromiu založených webových prohlížečích stránky s neplatným certifikátem? Stačí napsat thisisunsafe.
V repozitáři AUR (Arch User Repository) linuxové distribuce Arch Linux byly nalezeny a odstraněny tři balíčky s malwarem. Jedná se o librewolf-fix-bin, firefox-patch-bin a zen-browser-patched-bin.
Dle plánu by Debian 13 s kódovým názvem Trixie měl vyjít v sobotu 9. srpna.
Vývoj linuxové distribuce Clear Linux (Wikipedie) vyvíjené společností Intel a optimalizováné pro jejich procesory byl oficiálně ukončen.
Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Linux version 2.6.8-24-default (geeko@buildhost) (gcc version 3.3.4 (pre 3.3.5 20040809)) #1 Wed Oct 6 09:16:23 UTC 2004To se mi nechce věřit.
tar -xvjf linux-a.b.c.d.tar.bz2 cd linux-a.b.c.d make menuconfig make make modules_install cp arch/i386/boot/bzImage /boot/to_je_jedno_jaky_nazevNázev souboru s jádrem je v podstatě libovolný, obvykle to bývá třeba
vmlinuz-a.b.c.d-e
, ale není to podstatné.
Pak už jen upravit nastavení GRUBu, můj vypadá asi takto (#
je komentář):
# výchozí položka, první je nultá default 0 # jak dlouho čekat na stisk klávesy? timeout 10 # nějaký barvičky color green/black light-green/black # první jádro title LFS 6.0-11.12.2004 (2.6.12.1-uws-][) root (hd0,1) kernel /lfskernel-2.6.12.1-uws-][ root=/dev/hde4 ro # to stejné, ale s X-Woknama (runlevel 5) title LFS 6.0-11.12.2004 (2.6.12.1-uws-][) (X-Window) root (hd0,1) kernel /lfskernel-2.6.12.1-uws-][ root=/dev/hde4 ro init 5 # DOS a Windows 98 title DOS root (hd0,0) chainloader /bootsect.dos # co kdybych je někdy potřebovalParametry jádra jsou ty věci zatitle Windows XP rootnoverify (hd0,0) chainloader +1 # a ještě ten bootchart title LFS 6.0-11.12.2004 with bootchart (2.6.12.1-uws-][) root (hd0,1) kernel /lfskernel-2.6.12.1-uws-][ root=/dev/hde4 ro init=/sbin/bootchartd
kernel /lfskernel-2.6.12.1-uws-][
. Jo a /boot
tam nikde není proto, že /boot
může být samostatný oddíl (tady je to grubovsky hd0,1
- to jest /dev/hda2
).
man bootchart
říká Manuálová stránka pro bootchart nebyla nalezena
a samostatné spuštění bootchart
nic neudělá :(
install.sh
. Z toho je vidět, že se instalují 3 věci (/sbin/bootchartd
- skript, /etc/bootchartd.conf
- konfigurační soubor, /mnt/bootchartd
- adresář). Pak je potřeba udělat jen tyto 3 věci:
init=/sbin/bootchartd
java -jar bootchart.jar
vyhodnotit /var/log/bootchart.tgz
, ten javový balíček by mohl být součástí toho RPMka.init=/sbin/bootchartd
a naťukat to jen tak do lilo nebo do grubu.
/sbin/bootchartd
existuje/etc/bootchartd.conf
existuje též/mnt/bootchartd
neexistuje, asi místo ní je /lib/bootchart/mnt
(přišel jsem na to z toho konfiguráku)/boot/grub/menu.lst
jsem upravil na:
...
title SUSE LINUX 9.2
kernel (hd0,5)/boot/vmlinuz root=/dev/hda6 vga=0x317 selinux=0 splash=silent resume=/dev/hda5 desktop elevator=as showopts
init=/sbin/bootchartd
initrd (hd0,5)/boot/initrd
...
/var/log
se žádnej takovej soubor nevytvořil, viz:
linux:/var/log # ls boot*
boot.log boot.msg boot.omsg
/sbin/bootchartd
:
linux:/sbin # ./bootchartd
Usage: ./bootchartd {init|start|stop}
kernel
je moc dlouhej, tak si nejsem jist, jestli se to nezalomilo, a nebo jestli je init=/sbin/bootchartd
až na dalším řádku. Jestli ano, je to špatně, má přijít na ten řádek s kernel
, třeba za to showopts
. Pak to půjde.
nosplash
při bootu) a vypnutím dalších služeb. Namátkou (nevím, co dělají -> ověřit): smbfs, sdpd, krfcommd, resmgrd, startpar, nscd
Tiskni
Sdílej: