abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
AbcLinuxu hledá autory!
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    dnes 05:00 | Nová verze

    Byla vydána beta verze Linux Mintu 22.3 s kódovým jménem Zena. Podrobnosti v přehledu novinek a poznámkách k vydání. Vypíchnout lze, že nástroj Systémová hlášení (System Reports) získal mnoho nových funkcí a byl přejmenován na Informace o systému (System Information). Linux Mint 22.3 bude podporován do roku 2029.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 1
    dnes 01:55 | Nová verze

    GNU Project Debugger aneb GDB byl vydán ve verzi 17.1. Podrobný přehled novinek v souboru NEWS.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    19.12. 17:22 | IT novinky

    Josef Průša oznámil zveřejnění kompletních CAD souborů rámů tiskáren Prusa CORE One a CORE One L. Nejsou vydány pod obecnou veřejnou licenci GNU ani Creative Commons ale pod novou licencí OCL neboli Open Community License. Ta nepovoluje prodávat kompletní tiskárny či remixy založené na těchto zdrojích.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 2
    19.12. 17:00 | Komunita

    Nový CEO Mozilla Corporation Anthony Enzor-DeMeo tento týden prohlásil, že by se Firefox měl vyvinout v moderní AI prohlížeč. Po bouřlivých diskusích na redditu ujistil, že v nastavení Firefoxu bude existovat volba pro zakázání všech AI funkcí.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    19.12. 10:11 | IT novinky

    V pořadí šestou knihou autora Martina Malého, která vychází v Edici CZ.NIC, správce české národní domény, je titul Kity, bity, neurony. Kniha s podtitulem Moderní technologie pro hobby elektroniku přináší ucelený pohled na svět současných technologií a jejich praktické využití v domácích elektronických projektech. Tento knižní průvodce je ideální pro každého, kdo se chce podívat na současné trendy v oblasti hobby elektroniky, od

    … více »
    Ladislav Hagara | Komentářů: 1
    19.12. 03:11 | Komunita

    Linux Foundation zveřejnila Výroční zprávu za rok 2025 (pdf). Příjmy Linux Foundation byly 311 miliónů dolarů. Výdaje 285 miliónů dolarů. Na podporu linuxového jádra (Linux Kernel Project) šlo 8,4 miliónu dolarů. Linux Foundation podporuje téměř 1 500 open source projektů.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    19.12. 02:11 | Zajímavý článek

    Jean-Baptiste Mardelle se v příspěvku na blogu rozepsal o novinkám v nejnovější verzi 25.12.0 editoru videa Kdenlive (Wikipedie). Ke stažení také na Flathubu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    19.12. 02:00 | Nová verze

    OpenZFS (Wikipedie), tj. implementace souborového systému ZFS pro Linux a FreeBSD, byl vydán ve verzi 2.4.0.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    19.12. 01:00 | IT novinky

    Kriminalisté z NCTEKK společně s českými i zahraničními kolegy objasnili mimořádně rozsáhlou trestnou činnost z oblasti kybernetické kriminality. V rámci operací OCTOPUS a CONNECT ukončili činnost čtyř call center na Ukrajině. V prvním případě se jednalo o podvodné investice, v případě druhém o podvodné telefonáty, při kterých se zločinci vydávali za policisty a pod legendou napadeného bankovního účtu okrádali své oběti o vysoké finanční částky.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 4
    18.12. 14:44 | IT novinky

    Na lepší pokrytí mobilním signálem a dostupnější mobilní internet se mohou těšit cestující v Pendolinech, railjetech a InterPanterech Českých drah. Konsorcium firem ČD - Telematika a.s. a Kontron Transportation s.r.o. dokončilo instalaci 5G opakovačů mobilního signálu do jednotek Pendolino a InterPanter. Tento krok navazuje na zavedení této technologie v jednotkách Railjet z letošního jara.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 6
    Kdo vám letos nadělí dárek?
     (25%)
     (0%)
     (11%)
     (0%)
     (4%)
     (4%)
     (11%)
     (29%)
     (18%)
    Celkem 28 hlasů
     Komentářů: 12, poslední včera 16:06
    Rozcestník

    SiS 650

    Podpora: částečná
    Ovladač: v X Window serveru
    Adresa ovladače: http://driver.sis.com/linux/650/sis_drv.o-410
    Zastaralý: ano

    Technické parametry

    • integrovaná grafická karta
    • používá paměť hostitelského počítače
    • SiS MuTIOL
    • AGP 4x
    • hardwarová akcelerace MPEG1/2

    Další informace na webu výrobce.

    Identifikace pod Linuxem

    01:00.0 VGA compatible controller: Silicon Integrated Systems [SiS] 65x/M650/740 PCI/AGP VGA Display Adapter

    Postup zprovoznění pod Linuxem

    Buď autodetekce (např. SaX v SUSE) nebo vložit do konfiguračního souboru vašeho X serveru (obyčejně /etc/X11/xorg.conf) následující nastavení. Důležitý je zejména řádek Driver.
    Section "Device"
      BoardName    "SiS650"
      BusID        "1:0:0"
      Driver       "sis"
      Identifier   "Device[0]"
      Option       "usevnc" "no"
      Option       "EnableSiSCtrl" "on"
      Screen       0
      VendorName   "SiS"
    EndSection

    Poznámka

    Pod Linuxem s opensource ovladačem sis běhá karta bez problémů, jediná nevýhoda je nefunkční akcelerace (ovladač ji nepodporuje).

    Prý se dá zprovoznit instalací proprietálního ovladače. Potíž je ale v tom, že nejnovější verze od výrobce existuje pro Red Hat 7.2 s jádrem 2.4.20 z konce roku 2002, tudíž bude tato instalace vyžadovat asi značné úsilí a je pravděpodobné, že na jádrech řady 2.6 se vám ovladač vůbec nepodaří rozjet.

    Na stránkách SiSu se můžete setkat ještě s tvrzením o podpoře Red Hatu 9.0, ale jde pořád o stejný ovladač pro jádro 2.4.20.

    Dokument vytvořil: Jan Grmela, 18.4.2007 14:27 | Poslední úprava: Jan Grmela, 27.2.2011 15:09 | Historie změn | Zobrazeno: 1778×

    Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.