Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapy a AI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.
Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).
Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.
Pro aktuální jádra: ALSA ovladač snd-fm801 tuto kartu oficiálně podporuje od verze 1.0.22. Nic víc řešit netřeba.
http://jumbo.narod.ru/src/fmio
zdrojovy balicek rozbalime a nainstalujeme obvyklym zpusobem (make, make
install). Lepsi je pred kompilaci upravit v souboru config.h
radku
#define DEF_DRV "sf4r" // default karta SF64-PCR
Pouziti je snadne:
fmio -d sf4r -f 99.3nebo jen
fmio -f 99.3(pokud jsme upravili config.h) nastavi frekvenci 99.3 a hrajeme!!
v balicku je i nejaka aplikace pro X, nezkousel jsem
Stahnete si www.matfyz.cz/marble/radio.tgz - je tam driver spolupracujici se standartnim 'Video for Linux'. Dal postupujte podle README v archivu.
Urcite funguje pod novejsimi verzemi kernelu z 2.4 rady a melo by to fungovat pod vsemi verzemi, ktere maji stejny interface k 'Video for Linux'. Jakekoliv reporty ohledne funkcnosti jen vitam. :)
Na http://members.hellug.gr/panosminos/sf64pcr.html stahneme balicek (pro 2.4.x kernely posledni verze 0.3 - http://members.hellug.gr/panosminos/sf64pcr-0.3.tar.gz),
Pro 2.6.0-test8 jsou tam http://members.hellug.gr/panosminos/radio-sf64pcr.c a http://members.hellug.gr/panosminos/sf64pcr-2.6.0-test8.patch.bz2 . Ty jsem nezkousel.
Driver pro 2.4.x obsahuje navod v balicku. Postup je klasicky - make, make install.
Pokud neexistuje v adresari /dev znakovy soubor, vytvori se v adreasari /dev prikazem "mknod -m 666 radio0 c 81 64". Symlink radio - "ln -s radio0 radio"
Do "/etc/modules.conf" pridat tyto 3 radky:
alias char-major-81-64 radio-sf64pcr alias /dev/radio* radio-sf64pcr alias char-major-81 videodev
Jaderny modul dodany na CD spolu s kartou podle zkusenosti nepracuje s jadry rady 2.4.x Tato aplikace si vystaci sama bez podpory jadra; ostatne naladeni stanice obnasi odeslani pouhych 4 bajtu na port karty!!
Levna karta od ktere se toho asi moc cekat neda, ale pri trose snahy je k poslouchani radia pouzitelna. :)
Na http://www.matfyz.cz/marble/radio_script.tgz je jeste jeden muj scriptik, ktery vyuziva programek 'fm'. Je docela dobre nahazet si jej pod nejake klavesove zkratky ve window manageru a jednoduse tak ovladat radio.
Ovladac nepodporuje automaticke ladeni (zatim). Funguje vyborne. Potrebuje v4l.
Programy KRadio, GQradio, Gnomeradio funguji s timto ovladacem bez problemu.
Dokument vytvořil: Gori, 13.12.2001 06:49 | Poslední úprava: David Watzke, 27.2.2011 15:09 | Další přispěvatelé: Redakce, Pavel Říha | Historie změn | Zobrazeno: 2965×
Tiskni
Sdílej: