abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
AbcLinuxu hledá autory!
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    dnes 13:22 | IT novinky

    Na Kickstarteru běží kampaň na podporu kapesního počítače s Linuxem CardputerZero od společnosti M5Stack. Postaven je na Raspberry Pi Compute Module 0. Podporuje moduly M5. Koupit lze s rozšířeními LoRa a CC1101.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    dnes 11:11 | Pozvánky

    Tento týden se bude vyznačovat zejména deštěm, a proto vás může zajímat, že již v úterý proběhne 63. Virtuální Bastlírna, která se bude odehrávat přímo v teple vašich domovů a bastlíren. Proto se připojte k této volné otevřené diskuzi bastlířů, techniků, vědců, ve které se probírají novinky a zajímavá témata z techniky. Mezi největší novinky bude tentokrát patrně patřit oznámení hackerského nástroje Flipper One. Zároveň úspěšně probíhá

    … více »
    bkralik | Komentářů: 0
    dnes 03:22 | Nová verze

    86Box (Wikipedie), tj. emulátor retro počítačů založených na x86, byl vydán ve verzi 6.0. Přibyly například zvuky pevného disku. Na GitHubu jsou vedle zdrojových kódů ke stažení také připravené balíčky ve formátu AppImage.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    dnes 03:00 | Nová verze

    Byla vydána nová verze 4.6 audio přehrávače Audacious (Wikipedie). Z novinek lze vypíchnout nový plugin pro procházení soubory, podporu audio formátu Musepack SV8 nebo přechod na build systém Meson.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 15:55 | Nová verze

    Alliance for Open Media vydala verzi 1.0.0 specifikace svobodného videoformátu AV2. Jean-Baptiste Kempf, prezident neziskové organizace VideoLAN stojící za svobodným multiplatformním multimediálním přehrávačem a frameworkem VLC, představil na svém blogu dekodér AV2 s názvem dav2d.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 15:00 | Nová verze

    V aktuálním přehledu vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) bylo oznámeno vydání nové verze 0.2.0.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 14:33 | Nová verze

    Armbian, tj. linuxová distribuce založená na Debianu a Ubuntu optimalizovaná pro jednodeskové počítače na platformě ARM a RISC-V, ke stažení ale také pro Intel a AMD, byl vydán ve verzi 26.5.1. Přehled novinek na GitHubu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 14:11 | Nová verze

    Byla vydána nová stabilní verze 26.05 linuxové distribuce NixOS (Wikipedie). Její kódové označení je Yarara. Podrobný přehled novinek v poznámkách k vydání. O balíčky se v NixOS stará správce balíčků Nix.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 1
    29.5. 00:22 | Nová verze

    Byla vydána verze 1.96.0 programovacího jazyka Rust (Wikipedie). Podrobnosti v poznámkách k vydání. Vyzkoušet Rust lze například na stránce Rust by Example.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 2
    28.5. 20:33 | IT novinky

    Společnosti IBM a Red Hat představily Project Lightwell s investicí 5 miliard dolarů. Jedná se o důvěryhodné clearingové centrum pro bezpečnost open source softwaru a zabezpečení dodavatelských řetězců s novým AI modelem a globální skupinou více než 20 000 softwarových inženýrů. Služby centra budou dostupné prostřednictvím komerčních předplatných. Project Lightwell staví na iniciativách jako Anthropic Glasswing nebo OpenAI Trust Access for Cyber.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 1
    Které desktopové prostředí na Linuxu používáte?
     (12%)
     (8%)
     (2%)
     (15%)
     (31%)
     (4%)
     (6%)
     (3%)
     (16%)
     (26%)
    Celkem 1785 hlasů
     Komentářů: 30, poslední 3.4. 20:20
    Rozcestník

    Internet PhoneJACK ISA Bus PnP

    Technické parametry

    Physical Connectors: - One RJ-11: POTS Line trunk, loop start, Current loop, ring and tone supplied - One RJ-12: Handset/headset, 4 wire - (2) 3.5mm stereo jacks Microphone/Speaker audio in/out - Form Factor 1/2 size ISA card, single slot

    POTS port: - On Hook Voltage: -24VDC +- 5VDC - Nominal impedance: 900 Ohms - Ring Source - Square Wave 66VDC Nominal @ 20Hz - Ring Drive: 3 REN

    Headset Audio Port: - Connector Wiring - 4 wire, 2500 set compatible - Headset impedance: 50K Ohm nominal

    Analog Audio Port: - Microphone impedance 600 Ohm nominal - Speaker output impedance 32 Ohm nominal

    Misc. Audio Specifications: - 16 digit DTMF decoding and generation, programmable - Support in-line compression for minimal audio delay - Call progress tone generation, programmable - Play at 5.5 to 44.1kHz - Record at 5.5 to 16kHz - Selectable 8 or 16 bit PCM, u-Law, G.711, G.723.1 and Truespeech audio - Software controlled gain and volume

    Operatin Environment: - Operating Temperature: 0-55 C - Humidity: Up to 80% non-condensing - Storage: -40 to 85 C

    Standards support: - G.723.1 v5.1, G.711 audio compression in hardware - H.323/H.324 audio compliant - Microsoft WAV, ACM, MIXER, AUX audio control

    Postup zprovoznění pod Linuxem

    Stahneme si ovladac z http://www.openh323.org/driver/code.html, rozbalime a ziskame adresar 'ixj'. V tomto adresari zadame `make ixj-pnp`, v pripade uspesne kompilace dame `make install` a timto se nam nainstaluji prislusna zarizeni v /dev/ a moduly do jadra (phonedev.o, ixj.o).

    Jelikoz se jedna o ISA PnP, musime nastavit tuto kartu, takze provedeme:
    [root@petulka linux]# /sbin/pnpdump > /etc/isapnp.conf
    
    Dale upravime radek (v /etc/isapnp.conf), ktery se podoba
    (CONFLICT (IO FATAL)(IRQ FATAL)(DMA FATAL)(MEM FATAL)) # or WARNING
                  ^^^^^
    
    na
    (CONFLICT (IO WARNING)(IRQ FATAL)(DMA FATAL)(MEM FATAL)) # or WARNING
                  ^^^^^^^
    
    a dale radky
    # (IO 0 (SIZE 16) (BASE 0x0300) (CHECK))
     (NAME "QTI0100/339477289[0]{Internet PhoneJACK Audio}")
    # (ACT Y)
    
    za radky
     (IO 0 (SIZE 16) (BASE 0x0300) )
     (NAME "QTI0100/339477289[0]{Internet PhoneJACK Audio}")
     (ACT Y)
    
    kde samozrejme nastavime vlastni IO adresu. Je mozne, ze adresa 0x300 se bude hadat se zvukovou kartou, proto si prosim nastudujte dokumentaci z /usr/src/linux/Documentation/telephony/ixj.txt na jake mozne hodnoty to muzete nastavovat. Kartu inicializujeme pomoci `isapnp /etc/isapnp.conf`.

    Modul zavedete pomoci `/sbin/modprobe ixj` a muzete vyuzivat IP telefonii. Jak zavest tento modul automaticky si prostudujte ve vyse uvedene dokumentaci.

    Timto mame zaveden modul v jadru a nyni potrebujeme nejaky ovladaci software, ktery ziskame na adrese http://www.openh323.org/code.html#source. Potrebujeme PWLib, OpenH323 a dale OhPhone ci OpenAM (AM ~ Answering Machine). Jsou zde predkompilovane binarky, ale doporucuji stahnout zdrojovy kod a prekompilovat u sebe. PWLib a OpenH323 jsou knihovny, kterych vyuzivaji OhPhone, OpenAM a jak tyto knihovny nainstalovat se docete primo v jejich readme (ci obdobnych souborech). Jak zkompilovat, nainstalovat a pouzivat OhPhone, OpenAM se dozvite v jejich readme souborech, manualovych strankach ci primo na http://www.openh323.org.

    OhPhone upozorneni Pokud budete vyuzivat tento software a telefonovat na stanice s OS Windows, budete muset zapnout volbu
    -f --fast-disable       : Disable fast start
    
    jinak se stanice s Windows zhrouti.

    Poznámka

    Strcite si telefon do karty a telefonujete, no neni to parada? ;)

    Dokument vytvořil: Robert Vojta, 9.12.2000 19:04 | Zobrazeno: 986×

    Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.