ESP-IDF (Espressif IoT Development Framework), tj. oficiální vývojový framework pro vývoj aplikací na mikrokontrolérech řady ESP32, byl vydán v nové verzi 6.0. Detaily na portálu pro vývojáře.
DeepMind (Alphabet) představila novou verzi svého multimodálního modelu, Gemma 4. Modely jsou volně k dispozici (Ollama, Hugging Face a další) ve velikostech 5-31 miliard parametrů, s kontextovým oknem 128k až 256k a v dense i MoE variantách. Modely zvládají text, obrázky a u menších verzí i audio. Modely jsou optimalizované pro běh na desktopových GPU i mobilních zařízeních, váhy všech těchto modelů jsou uvolněny pod licencí Apache 2.0. Návod na spuštění je už i na Unsloth.
Cursor (Wikipedie) od společnosti Anysphere byl vydán ve verzi 3. Jedná se o multiplatformní proprietární editor kódů s podporou AI (vibe coding).
Průkopnická firma FingerWorks kolem roku 2000 vyvinula vícedotykové trackpady s gesty a klávesnice jako TouchStream LP. V roce 2005 ji koupil Apple, výrobu těchto produktů ukončil a dotykové technologie využil při vývoji iPhone. Multiplatformní projekt Apple Magic TouchstreamLP nyní implementuje funkcionalitu TouchStream LP na současném Apple Magic Trackpad, resp. jejich dvojici. Diskuze k vydání probíhá na Redditu.
Byla vydána nová verze 10.3 sady aplikací pro SSH komunikaci OpenSSH. Přináší řadu bezpečnostních oprav, vylepšení funkcí a oprav chyb.
Cloudflare představil open source redakční systém EmDash. Jedná se o moderní náhradu WordPressu, která řeší bezpečnost pluginů. Administrátorské rozhraní lze vyzkoušet na EmDash Playground.
Bratislava OpenCamp 2026 zverejnil program a spustil registráciu. Štvrtý ročník komunitnej konferencie o otvorených technológiách prinesie 19 prednášok na rôzne technologické témy. Konferencia sa uskutoční v sobotu 25. apríla 2026 v priestoroch FIIT STU v Bratislave.
Na iVysílání lze zhlédnout všechny díly kultovního sci-fi seriálu Červený trpaslík.
Společnost Valve aktualizovala přehled o hardwarovém a softwarovém vybavení uživatelů služby Steam. Podíl uživatelů Linuxu dosáhl v březnu 5,33 % (Windows -4,28 %, OSX +1,19 %, Linux +3,10 %). Nejčastěji používané linuxové distribuce jsou Arch Linux, Linux Mint a Ubuntu. Při výběru jenom Linuxu vede SteamOS Holo s 24,48 %. Procesor AMD používá 67,48 % hráčů na Linuxu.
Společnost Apple slaví padesáté narozeniny. Založena byla 1. dubna 1976.
| Podpora: | kompletní |
| Ovladač: | v jádře |
7.1 kanálů, nicméně mám jen stereo, takže nevím jak to funguje. HW mix 32 stereo kanálů (omezena ovladačem na 24, vždy 2 na stereo + 1 na časování, což platí pro všechny ovládané modulem emu10k1).
Btw, má DSP procesor CA10300-IAT LF.
# lspci -vs 01:07.0
01:07.0 Multimedia audio controller: Creative Labs SB0400 Audigy2 Value
Subsystem: Creative Labs Unknown device 1021
Flags: bus master, medium devsel, latency 32, IRQ 19
I/O ports at df00 [size=64]
Capabilities: [dc] Power Management version 2
/etc/make.conf řádek ALSA_CARDS=emu10k1 a remergnu alsa-driver a nebo povolím v kernelu Emu10k1 (SB Live!, Audigy, E-mu APS) (NEW), pokud chci ALSA v jádře. Obojí funguje v pohodě. Když máme hotovo, spustíme alsaconf a zvolíme emu10k1.
Bude zapotřebí ALSA >=1.0.10rc5, starší verze mají AFAIK problémy (viz záznam o Audigy 2 Value). V alsamixeru je nutné zapnout Audigy Analog/Digital Output Jack, jinak nepůjde zvuk.
Ještě něco: pokud vám nejde nahrávat z mikrofonu, ujistěte se, že máte v alsamixeru vybraný správný mikrofon, překvapivě na "tabu" Playback (a ne Capture, jak by jeden očekával).
Dokument vytvořil: David Watzke, 6.6.2006 16:18 | Poslední úprava: David Watzke, 27.2.2011 15:09 | Další přispěvatelé: Leoš Literák, David Watzke | Historie změn | Zobrazeno: 3164×
Tiskni
Sdílej: