abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
AbcLinuxu hledá autory!
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    dnes 13:44 | Nová verze

    Byla vydána nová verze 12.0.0 vizuálního programovacího jazyka Snap! (Wikipedie) inspirovaného jazykem Scratch (Wikipedie). Přehled novinek na GitHubu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    dnes 11:44 | IT novinky

    Počítačovou hru Gravity Circuit (ProtonDB) lze do 14. června do 19:00 získat na Steamu zdarma. Napořád.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    dnes 11:00 | Bezpečnostní upozornění

    Nejnovější X.Org X server 21.1.23 a Xwayland 24.1.12 řeší 9 bezpečnostních chyb.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 22:33 | Bezpečnostní upozornění

    npm balíčky @redhat-cloud-services byly kompromitovány.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 5
    včera 22:22 | Bezpečnostní upozornění

    Byly publikovány informace o zranitelnosti CVE-2026-46243 pojmenované CIFSwitch v Linuxu od roku 2007. Běžný uživatel může získat práva roota (lokální eskalaci práv). V upstreamu je již opraveno.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 19:22 | IT novinky

    Nvidia na své konferenci NVIDIA GTC Taipei 2026 představila řadu novinek. Společně s Microsoftem představili superčip NVIDIA RTX Spark (až 6 144 jader GPU, 20 jader CPU, 1 petaflop AI výkonu v FP4 a 128 GB jednotné paměti). První notebooky a stolní počítače s tímto čipem od Nvidie místo Intelu nebo AMD by se měly na trh dostat na podzim letošního roku.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 8
    včera 13:22 | IT novinky

    Na Kickstarteru běží kampaň na podporu kapesního počítače s Linuxem CardputerZero od společnosti M5Stack. Postaven je na Raspberry Pi Compute Module 0. Podporuje moduly M5. Koupit lze s rozšířeními LoRa a CC1101.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 11:11 | Pozvánky

    Tento týden se bude vyznačovat zejména deštěm, a proto vás může zajímat, že již v úterý proběhne 63. Virtuální Bastlírna, která se bude odehrávat přímo v teple vašich domovů a bastlíren. Proto se připojte k této volné otevřené diskuzi bastlířů, techniků, vědců, ve které se probírají novinky a zajímavá témata z techniky. Mezi největší novinky bude tentokrát patrně patřit oznámení hackerského nástroje Flipper One. Zároveň úspěšně probíhá

    … více »
    bkralik | Komentářů: 0
    včera 03:22 | Nová verze

    86Box (Wikipedie), tj. emulátor retro počítačů založených na x86, byl vydán ve verzi 6.0. Přibyly například zvuky pevného disku. Na GitHubu jsou vedle zdrojových kódů ke stažení také připravené balíčky ve formátu AppImage.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 03:00 | Nová verze

    Byla vydána nová verze 4.6 audio přehrávače Audacious (Wikipedie). Z novinek lze vypíchnout nový plugin pro procházení soubory, podporu audio formátu Musepack SV8 nebo přechod na build systém Meson.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    Které desktopové prostředí na Linuxu používáte?
     (12%)
     (8%)
     (2%)
     (15%)
     (31%)
     (4%)
     (6%)
     (3%)
     (16%)
     (26%)
    Celkem 1801 hlasů
     Komentářů: 30, poslední 3.4. 20:20
    Rozcestník

    AMD Threadripper 3990X

    Technické parametry

    64 jadrovy CPU. 128 threadu.

    Vice info o HW na strankach AMD

    Identifikace pod Linuxem

    lscpu
    Architektura:          x86_64
    Operační režim(y) CPU: 32-bit, 64-bit
    Pořadí bajtů:          Little Endian
    Velikost adresy:       43 bits physical, 48 bits virtual
    Počet CPU:             128
    Seznam zapnutých CPU:  0-127
    Vláken na jádro:       2
    Jader na patici:       64
    Patic:                 1
    Uzly NUMA:             1
    ID výrobce:            AuthenticAMD
    Rodina CPU:            23
    Model:                 49
    Název modelu:          AMD Ryzen Threadripper 3990X 64-Core Processor
    Stepping:              0
    CPU MHz:               2199.150
    CPU max. MHz:          2900,0000
    CPU min. MHz:          2200,0000
    BogoMIPS:              5800.07
    Virtualizace:          AMD-V
    L1d keš:               32K
    L1i keš:               32K
    L2 keš:                512K
    L3 keš:                16384K
    CPU NUMA uzlu 0:       0-127
    Příznaky:              fpu vme de pse tsc msr pae mce cx8 apic sep mtrr pge mca cmov pat pse36 clflush mmx fxsr sse sse2 ht syscall nx mmxext fxsr_opt pdpe1gb rdtscp lm constant_tsc rep_good nopl nonstop_tsc cpuid extd_apicid aperfmperf pni pclmulqdq monitor ssse3 fma cx16 sse4_1 sse4_2 movbe popcnt aes xsave avx f16c rdrand lahf_lm cmp_legacy svm extapic cr8_legacy abm sse4a misalignsse 3dnowprefetch osvw ibs skinit wdt tce topoext perfctr_core perfctr_nb bpext perfctr_llc mwaitx cpb cat_l3 cdp_l3 hw_pstate sme ssbd mba sev ibpb stibp vmmcall fsgsbase bmi1 avx2 smep bmi2 cqm rdt_a rdseed adx smap clflushopt clwb sha_ni xsaveopt xsavec xgetbv1 xsaves cqm_llc cqm_occup_llc cqm_mbm_total cqm_mbm_local clzero irperf xsaveerptr rdpru wbnoinvd arat npt lbrv svm_lock nrip_save tsc_scale vmcb_clean flushbyasid decodeassists pausefilter pfthreshold avic v_vmsave_vmload vgif umip rdpid overflow_recov succor smca
    

    Postup zprovoznění pod Linuxem

    Nutne minimalne jadro 5.5.

    5.4 jadro bootuje pouze s parametrem mce=off.

    Mereni teploty na CPU funkcni od jadra 5.5 .

    Doporuceno nainstalovat jadro 5.6 - optimalizace pro kompilace na vice jak 100 jadrech - vice info zde:

    S deskou ASRock Taichi TRX40 je nutne udelat upgrade BOIS-u na nejnovejsi jinak uvidite pouze polovicni pocet procesoru.

    Na distribuci Debian Buster je nutne instalovat kernel 5.5 + firmware na Intel WIFI na zakladni desku z backports adresaru.

    Poznámka

    Pred zakoupenim tohoto CPU je treba si zjistit, zda vykon vyuzijete a zda jsou aplikace optimalizovany na beh na desitkach jader. Oproti rade ThreadRipper 2 je o dost lepsi vykon v single-core operacich.

    V pripade, ze zapomenete omylem zapojit vodni chlazeni na zakladni desce - treba pumpu, tak se procesor automaticky vypne a nedojde k spaleni. Procesor je nutne dobre chladit. Vodni chlazeni s 280mm radiatorem jej neuchladi. Zatimco chladicem LIQTECH TR4 240 procesor nizsi rady 2990x uchladite bez problemu, tak tento procesor ne. Procesor hreje i pri zatezi na par jader. Lepsi je koupit vzduchove chlazeni Cooler Master Wraith Ripper. Anebo vodni chlazeni idealne s zasobnikem chladici kapaliny a 360mm radiatorem nejmene. Jinak teplota pri zatezi poleze na 95 stupnu, bude to chladit nejmene o 25 stupnu mene a vykon se Vam automaticky snizi o 10-15%.

    Dokument vytvořil: User682, 31.5.2020 16:25 | Poslední úprava: User682, 14.6.2020 10:56 | Další přispěvatelé: Bhezret | Historie změn | Zobrazeno: 1113×

    Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.