abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
AbcLinuxu hledá autory!
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    dnes 04:33 | Nová verze

    Byla vydána RC verze openSUSE Leap 16. S novým instalátorem Agama, Xfce nad Waylandem a SELinuxem.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    dnes 03:44 | Nová verze

    Google Chrome 139 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 139.0.7258.66 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 12 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře. S verzí 139 přestal být podporován Android 8.0 (Oreo) a Android 9.0 (Pie).

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 19:11 | Komunita

    Společnost JetBrains se stala platinovým sponzorem multiplatformního open source herního enginu Godot. K vývoji her lze používat Rider for Godot. Zdarma pro nekomerční účely.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 16:55 | Nová verze

    Byla vydána verze 9.0 open source virtualizační platformy Proxmox VE (Proxmox Virtual Environment, Wikipedie) založené na Debianu. Verze 9.0 je založena na Debianu 13 Trixie. Přehled novinek v poznámkách k vydání a informačním videu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 13:44 | IT novinky

    Operátor O2 dává všem svým zákazníkům s mobilními službami poukaz v hodnotě 300 Kč na nákup telefonu nebo příslušenství jako omluvu za pondělní zhoršenou dostupnost služeb.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 10
    včera 04:00 | Nová verze

    Společnost NVIDIA vydala verzi 13.0 toolkitu CUDA (Wikipedie) umožňujícího vývoj aplikací běžících na jejich grafických kartách. Přehled novinek v poznámkách k vydání.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    4.8. 04:22 | IT novinky

    Byly vyhlášeni vítězové a zveřejněny vítězné zdrojové kódy (YouTube, GitHub) již 28. ročníku soutěže International Obfuscated C Code Contest (IOCCC), tj. soutěže o nejnepřehlednější (nejobfuskovanější) zdrojový kód v jazyce C.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 9
    3.8. 14:22 | Komunita

    Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za červenec (YouTube).

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    3.8. 01:11 | Pozvánky

    Konečně se ochladilo, možná i díky tomu přestaly na chvíli padat rakety jako přezrálé hrušky, díky čemuž se na Virtuální Bastlírně dostane i na jiná, přízemnější témata. Pokud si chcete jako každý měsíc popovídat s dalšími bastlíři, techniky, vědci a profesory u virtuálního pokecu u piva, Virtuální Bastlírna je tu pro Vás.

    Ještě před ochlazením se drát na vedení V411 roztáhl o 17 metrů (přesné číslo není známé, ale drát nepřežil) a způsobil tak… více »
    bkralik | Komentářů: 3
    2.8. 23:44 | Komunita

    Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    Kolik tabů máte standardně otevřeno ve web prohlížeči?
     (28%)
     (28%)
     (5%)
     (7%)
     (4%)
     (1%)
     (2%)
     (25%)
    Celkem 218 hlasů
     Komentářů: 23, poslední 4.8. 13:01
    Rozcestník

    6010N

    Ovladač: v jádře

    Technické parametry

    Pentium M 1,3 - 1,7 GHz Centrino; 256 MB - 1 GB DDR RAM; 15" TFT 1400x1050; DVD-ROM/CD-RW; HDD 20 - 80 GB; ATI Radeon Mobility 9000; Intel PRO/Wireless 2100 MiniPCI; Broadcom BCM5705 gigabit ethernet adapter; Intel ICH4 (537) softmodem; Intel i810 AC'97 audio; OHCI1394 FireWire controller; Intel 82801 USB 2.0 controller; IrDA; memory card reader; OZ5912 Cardbus (PCMCIA) controller;

    taktez se tyka kernelu 2.6.0-test11 (pripadne co nejnovejsi, s ohledemna to ze v tomto momente uz muze byt 2.6.0 na spadnuti)

    funguje s kernelem 2.6.0-test11 (krome chyby v acp pri acpi_power_off => po hibernaci musite notebook rucne vypnout)

    (problem s acpi uz je reportovan na bugzilla.kernel.org pod cislem 1619)

    Identifikace pod Linuxem

    budete pravdepodobne potrebovat zapnout acpi pri bootu (pro lilo append= "acpi=force")

    UPDATE: z ftp autocontu (ftp://ftp.atcomp.cz/) lze stahnout novy bios, ktery odstranuje tento problem. upgrade biosu: potrebujete tyto soubory z ftp: phlash.exe platform.bin zw1s3a30.rom pote z DOSu (!) provedte pomoci programu phalsh.exe nasledujici: phlash /DMS:"ATComputers" /DPC:"%SERIAL_NUMBER%" /mode=3 /x /s /c ZW1S3A30.rom

    (ZW1S3A30.rom je novy image BIOSu, SERIAL_NUMBER nahradte vlastni ser. cislem)

    tento postup byl ziskan komunikaci z servisem autocontu, ale upozornuji ze pokud se cokoli pri updatu BIOSu po... nepovede, tak budete mit s uplatnenim zaruky zrejme problemy.

    Ja jsem update provadel 2* zatim vzdy bez problemu. Po updatu nebudte zmateni tim ze notebook na chvili vypne napajeni ze site a bootuje dlouho, dalsi boot uz probiha standartne.

    Postup zprovoznění pod Linuxem

    Procesor: GCC v současné době nemá přímou podporu pro procesor Pentium M, nejbližší je Pentium 4. UPOZORNĚNÍ: Překladače GCC před verzí 3.2.3 generovaly špatné SSE2 instrukce, takže u nich je třeba nastavit instrukční sadu jako pro Pentium III.

    Doporučené nastavení GCC:

    -march=pentium4 -mfpmath=sse -mmmx -msse -msse2

    Rozchození většiny komponent notebooku (grafická karta, zvukovka, síťovka, USB, FireWire, card reader, vypalovačka) je naprosto standardní a bezproblémové.

    Bohužel WiFi karta Intel PRO/Wireless 2100 (Centrino) a softmodem Intel 537 jsou zatím z důvodu neexistence ovladačů a nedostupnosti hardwarové dokumentace naprosto neprůchozí. Snad se to časem zlepší.

    promenna frekvence procesoru pomoci cpufreq

    jadro skompilovat s volbou power management options -> CPU frequency scaling -> Intel Enhanced speedstep

    dale uz neni nic jednodussiho nez vytvorit adresar /sys a pripojit sysfs prikazem mount -t sysfs sysfs /sys

    a dale postupovat podle documentation/cpu-freq/user-guide.txt

    jak rozjet suspend to disk - swsusp skompilovat do jadra acpi, a swsusp (software Suspend) , nakonfigurovat zavadec (podle dokumentace ve zdrojacich kernelu, documentation/power/swsusp.txt, pro lilo append=" resume=/dev/swap_partition" )

    pred hybernaci je treba odloadovat modul tg3 (broadcom sitovka) ktery zatim nema suspend implementovan.

    pak hybernaci provedete prikazem echo 4 > /proc/acpi/sleep

    (suspend to ram nefunguje zatim)

    Poznámka

    PCMCIA netestováno, ale nepředpokládám žádné problémy.

    sysfs dokumentaci najdete v documentation/filesystems/sysfs.txt

    suspend to disk - swsusp

    Dokument vytvořil: Martin Děcký, 2.10.2003 22:38 | Poslední úprava: Redakce, 27.2.2011 15:09 | Další přispěvatelé: Jan Bernatík | Historie změn | Zobrazeno: 1002×

    Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.