abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
AbcLinuxu hledá autory!
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    dnes 01:55 | Nová verze

    Jonathan Thomas oznámil vydání nové verze 3.5.0 video editoru OpenShot (Wikipedie). Zdrojové kódy OpenShotu jsou k dispozici na GitHubu. Ke stažení je i balíček ve formátu AppImage. Stačí jej stáhnout, nastavit právo na spouštění a spustit.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    dnes 00:55 | Nová verze

    Byla vydána (𝕏, Bluesky) nová verze 2026.1 linuxové distribuce navržené pro digitální forenzní analýzu a penetrační testování Kali Linux (Wikipedie). Přehled novinek se seznamem 8 nových nástrojů v oficiálním oznámení na blogu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 16:33 | IT novinky

    Vláda jmenovala novým zmocněncem pro digitalizaci a strategickou bezpečnost prvního náměstka ministra vnitra Lukáše Klučku. Ten ve funkci nahradil poslance Roberta Králíčka poté, co Králíček na tento post vládního zmocněnce rezignoval. Klučka chce do roka digitalizovat všechny státní služby tak, aby vyhověly zákonu o právu na digitální služby, přičemž dosavadní plán Fialovy vlády počítal s dokončením digitalizace až někdy v roce

    … více »
    NUKE GAZA! 🎆 | Komentářů: 9
    včera 13:55 | Nová verze

    Byl vydán Mozilla Firefox 149.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Vypíchnout lze bezplatnou vestavěnou VPN s 50 GB přenesených dat měsíčně, zobrazení dvou webových stránek vedle sebe v jednom panelu (split view) nebo možnost přidat poznámky k panelům (Firefox Labs). Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 149 bude brzy k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 4
    včera 13:22 | Nová verze

    Byly vydány nové verze 5.3.0 a 6.0.0 svobodného multiplatformního programu pro skicování, malování a úpravu obrázků Krita (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Obě verze vycházejí ze stejného zdrojového kódu – rozdíl je v použitých verzích Qt a KDE Frameworks. Krita 6.0.0 je první vydání postavené na Qt 6 a stále je považovaná za experimentální. Má lepší podporu Waylandu. Přináší podporu protokolu Wayland

    … více »
    Ladislav Hagara | Komentářů: 1
    včera 04:22 | Nová verze

    Byla vydána nová verze 10.2 z Debianu vycházející linuxové distribuce DietPi pro (nejenom) jednodeskové počítače. Přehled novinek v poznámkách k vydání. Vypíchnout lze nové balíčky Immich, Immich Machine Learning, uv a RustDesk Client.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    23.3. 22:11 | Nová verze

    TypeScript (Wikipedie), tj. JavaScript rozšířený o statické typování a další atributy, byl vydán v nové verzi 6.0. Příští verze 7.0 je kvůli výkonu přepisována do programovacího jazyka Go.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    23.3. 20:33 | Zajímavý článek

    Christian Schaller z Red Hatu na svém blogu popsal své zkušenosti s používáním AI při vývoji open source aplikací pro Linux. Pomocí různých AI aktualizoval nebo vytvořil aplikace Elgato Light GNOME Shell extension, Dell Ultrasharp Webcam 4K, Red Hat Planet, WMDock, XMMS resuscitated (aktualizace z GTK 2 a Esound na GTK 4, GStreamer a PipeWire) a Monkey Bubble. SANE ovladač pro skener Plustek OpticFilm 8200i se mu zatím nepovedl.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 6
    23.3. 19:44 | IT novinky

    Americké firmy Tesla a SpaceX postaví v texaském Austinu moderní komplex na výrobu čipů pro umělou inteligenci (AI). Součástí projektu s názvem Terafab budou dvě moderní továrny na výrobu čipů – jedna se zaměří na automobily a humanoidní roboty, druhá na datová centra ve vesmíru. Uvedl to generální ředitel těchto firem Elon Musk. Projekt by podle odhadů měl stát 20 miliard USD (zhruba 425 miliard Kč).

    Ladislav Hagara | Komentářů: 16
    23.3. 15:00 | Nová verze

    Byla vydána nová stabilní verze 6.11 (YouTube) multiplatformního frameworku a GUI toolkitu Qt. Podrobný přehled novinek v poznámkách k vydání.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    Které desktopové prostředí na Linuxu používáte?
     (15%)
     (7%)
     (1%)
     (12%)
     (29%)
     (2%)
     (5%)
     (1%)
     (13%)
     (24%)
    Celkem 1146 hlasů
     Komentářů: 27, poslední 17.3. 19:26
    Rozcestník

    Alpha Station 500

    Technické parametry

    Identifikace pod Linuxem

    co ukazuje /proc/cpuinfo: cpu : Alpha cpu model : EV5 cpu variation : 7 cpu revision : 0 cpu serial number : system type : Alcor system variation : Alcor system revision : 0 system serial number : cycle frequency [Hz] : 333333333 timer frequency [Hz] : 1024.00 page size [bytes] : 8192 phys. address bits : 40 max. addr. space # : 127 BogoMIPS : 331.35 kernel unaligned acc : 0 (pc=0,va=0) user unaligned acc : 0 (pc=0,va=0) platform string : Digital AlphaStation 500/333 cpus detected : 1 ----------------------------------------------- co ukazuje dmesg: Linux version 2.2.20 (herbert@cardolan) (gcc version 2.95.4 20011006 (Debian prerelease)) #2 Wed Mar 20 19:57:28 EST 2002 Booting GENERIC on Alcor variation Alcor using machine vector Alcor from SRM Command line: ro root=/dev/sda1 Using epoch = 2000 Console: colour VGA+ 80x25 Calibrating delay loop... 331.48 BogoMIPS Memory: 59520k available Dentry hash table entries: 8192 (order 4, 128k) Buffer cache hash table entries: 65536 (order 6, 512k) Page cache hash table entries: 8192 (order 3, 64k) POSIX conformance testing by UNIFIX Alpha PCI BIOS32 revision 0.04 PCI: Probing PCI hardware Linux NET4.0 for Linux 2.2 Based upon Swansea University Computer Society NET3.039 NET4: Unix domain sockets 1.0 for Linux NET4.0. NET4: Linux TCP/IP 1.0 for NET4.0 IP Protocols: ICMP, UDP, TCP TCP: Hash tables configured (ehash 65536 bhash 65536) Initializing RT netlink socket Starting kswapd v 1.5 parport0: PC-style at 0x3bc [SPP,PS2] Serial driver version 4.27 with no serial options enabled ttyS00 at 0x03f8 (irq = 4) is a 16550A ttyS01 at 0x02f8 (irq = 3) is a 16550A pty: 256 Unix98 ptys configured lp0: using parport0 (polling). RAM disk driver initialized: 16 RAM disks of 8192K size loop: registered device at major 7 Floppy drive(s): fd0 is 2.88M FDC 0 is a National Semiconductor PC87306 qlogicisp : new isp1020 revision ID (2) scsi0 : QLogic ISP1020 SCSI on PCI bus 00 device 48 irq 28 I/O base 0x9800 scsi : 1 host. Vendor: DEC Model: RZ28D (C) DEC Rev: 0010 Type: Direct-Access ANSI SCSI revision: 02 Detected scsi disk sda at scsi0, channel 0, id 0, lun 0 Vendor: DEC Model: RRD45 (C) DEC Rev: 0436 Type: CD-ROM ANSI SCSI revision: 02 Detected scsi CD-ROM sr0 at scsi0, channel 0, id 4, lun 0 scsi : detected 1 SCSI cdrom 1 SCSI disk total. Uniform CD-ROM driver Revision: 3.11 SCSI device sda: hdwr sector= 512 bytes. Sectors= 4110480 [2007 MB] [2.0 GB] eth0: DE434/5 at 0x9000 (PCI bus 0, device 6), h/w address 00:00:f8:22:fd:78, and requires IRQ29 (provided by PCI BIOS). de4x5.c:V0.544 1999/5/8 davies@maniac.ultranet.com Partition check: sda: sda1 sda2 VFS: Mounted root (ext2 filesystem) readonly. Freeing unused kernel memory: 192k freed Adding Swap: 154432k swap-space (priority -1)

    Postup zprovoznění pod Linuxem

    Pokud je na Alpha stanici už instalován Digital Unix, tak dejte příkaz halt, jenž zastaví operační systém. Po ukončení OS se spustí textová konzole SRM umožňující bootování systému. SRM konzole se hlásí jako ">>>" Zkuste příkaz "show dev", jenž vypíše bootovatelná zařízení. V mém případě jsem instaloval Linux z CD s Debianem. Bootování z CD bylo příkazem "boot dka400", po němž najel boot loader aboot. Ten se hlásí opět příkazovým řádkem a výpis všech kernelů k bootování je příkazem "ls". Tento příkaz ukáže číslovaný seznam kernelů a stačí zvolit číslo příkazem "0" atd. a požadovaný kernel nabootuje. Poté se již spustí instalace Debian Linuxu z CD. Při rozdělování harddisku fdiskem nechte 1 blok volný a používejte bloky od 2 výše. První blok se totiž využije pro nainstalování spouštěče aboot. -------------------------------------------------
    Sitova karta ma asi ovladac primo v jadre distribuce (Debian Woody), protoze hned jela. Pri nastaveni X jsem pouzil typ graficke karty TGA s osmibitovou hloubkou. Zvukovku jsem zatim nezkousel rozjet.

    Poznámka

    Starší počítač s Alpha procesorem, klasika :-)
    Fotka je zde.

    Dokument vytvořil: alexandr babic, 22.7.2003 14:11 | Zobrazeno: 967×

    Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.