abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
AbcLinuxu hledá autory!
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    včera 22:44 | IT novinky

    Apple na své vývojářské konferenci WWDC26 (Worldwide Developers Conference, keynote) představil řadu novinek. Vypíchnout lze novou generaci Apple Intelligence a zbrusu novou Siri, která dostala název Siri AI. Kvůli Aktu o digitálních trzích (DMA) však funkce Siri AI nebudou v systémech iOS 27 a iPadOS 27 k dispozici uživatelům v Evropské unii.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 22:22 | Nová verze

    Byla vydána nová verze 1.18.0 distribučního frameworku Flatpak (Wikipedie), tj. technologie umožňující distribuovat aplikace v podobě jednoho instalačního souboru na různé linuxové distribuce a jejich různá vydání. Přehled novinek na GitHubu. Vypíchnout lze podporu rozhraní /dev/kfd pro výpočty na kartách AMD (AMDKFD).

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 20:44 | Nová verze

    aMule (Wikipedie), tj. multiplatformní klient pro peer-to-peer sdílení souborů pro sítě eD2k and Kademlia, byl po více než pěti letech od vydání poslední verze 2.3.3, vydán v nové major verzi 3.0.0 (GitHub). S novou webovou stránkou a dokumentací.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 5
    včera 12:55 | IT novinky

    Byly vyhlášeni vítězové a zveřejněny vítězné zdrojové kódy (YouTube, GitHub) již 29. ročníku soutěže International Obfuscated C Code Contest (IOCCC), tj. soutěže o nejnepřehlednější (nejobfuskovanější) zdrojový kód v jazyce C.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 12:44 | IT novinky

    Evropská komise předložila evropský balíček pro technologickou suverenitu, tedy soubor opatření, která mají posílit kapacity EU v oblasti polovodičů, umělé inteligence, cloudu a open source. To Evropě pomůže stát se lídrem v oblasti umělé inteligence, posílit její digitální autonomii a vytvářet podmínky pro udržitelnější digitální budoucnost.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 9
    včera 04:44 | Nová verze

    OpenCV (Open Source Computer Vision, Wikipedie), tj. open source multiplatformní knihovna pro zpracování obrazu a počítačové vidění, byla vydána v nové major verzi 5.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    5.6. 22:22 | Nová verze

    Byla vydána nová verze 9.7 multiplatformní digitální pracovní stanice pro práci s audiem (DAW) Ardour. Přehled novinek, vylepšení a oprav v poznámkách k vydání.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    5.6. 18:22 | Komunita

    Vývojáři webového prohlížeče Ladybird dnes oznámili, že mění způsob vývoje. S blížícím se vydáním alfa verze přestávají přijímat veřejné pull requesty. Všechny otevřené veřejné pull requesty budou uzavřeny. Tým nedokáže garantovat bezpečnost AI generovaných pull requestů.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 3
    5.6. 17:33 | Zajímavý software

    OpenLogi (GitHub) je open source náhrada aplikace Logi Options+ pro přizpůsobení myší od společnosti Logitech. Zatím běží pouze na macOS.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 2
    5.6. 04:33 | Nová verze

    Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za květen (YouTube).

    Ladislav Hagara | Komentářů: 9
    Které desktopové prostředí na Linuxu používáte?
     (11%)
     (8%)
     (2%)
     (15%)
     (31%)
     (3%)
     (6%)
     (3%)
     (15%)
     (26%)
    Celkem 1853 hlasů
     Komentářů: 30, poslední 3.4. 20:20
    Rozcestník
    Štítky: není přiřazen žádný štítek

    Logitech QuickCam (Zoom)

    Podpora: kompletní
    Ovladač: v jádře

    Technické parametry

    nehodnotim ...

    Identifikace pod Linuxem

    pwc Philips webcam module version 9.0-BETA-1 loaded.
    pwc Supports Philips PCA645/646, PCVC675/680/690, PCVC720[40]/730/740/750 & PCVC830/840.
    pwc Also supports the Askey VC010, various Logitech Quickcams, Samsung MPC-C10 and MPC-C30,
    pwc the Creative WebCam 5 & Pro Ex, SOTEC Afina Eye and Visionite VCS-UC300 and VCS-UM100.
    pwc Logitech QuickCam Zoom (new model) USB webcam detected.
    pwc Registered as /dev/video0.
    drivers/usb/core/usb.c: registered new driver Philips webcam
    

    Postup zprovoznění pod Linuxem



    Na novějších jádrech řady 2.6 by již měla být webkamera podporována přímo, a to včetně podpory dekódování, kterou dříve obstarával proprietární binární modul pwcx. Proto již není nutné používat níže popsanou složitou instalaci a konfiguraci.


    Logitech a podobné kamery jsou podporovány v projektu Video4Linux. Jejich zprovoznění pod Linuxem ale je trochu komplikovanější, převážně z důvodu uzavřenosti ovladače výrobce, ukončení jeho vývoje a všeobecnému konsensu o nezahrnování proprietárních binárních modulů do linuxového jádra. Více informací můžete najít na http://www.zive.cz/h/Uzivatel/AR.asp?ARI=118357&CAI=2105 nebo na stránkách, kde lze ovladač stáhnout. V jádře tuto kameru stejně tak jako mnoho jiných podobných (zejména kamer značky Philips) podporuje ovladač "pwc". Ke zprovoznění je nutné však nutné instalovat jaderný modul "pwcx", který obsluhuje dekompresi dat. Bez něho nelze zatím uspokojivě kameru používat, některé modely však i bez něho fungují, ale v nižším rozlišení. Návod k instalaci pro jádro 2.6.0-2.6.4 (u některých trochu novějších jader by podle některých indicií mohly nastat potíže): 1. Stáhněte si ovladač pwcx ze stránky autora (http://www.smcc.demon.nl/webcam/). Jeho vývoj byl ukončen, ale snad v blízké budoucnosti převezme jeho schopnosti jiný ovladač z projektu V4L. 2. Rozbalte tarball (předpokládám kořen vašeho uživatelského adresáře) a přejděte do hlavního adresáře rozbaleného ovladače:
    tar xvzf pwcx-9.0.tar.gz
    cd pwcx-9.0
    3. Musíme opatchovat jádro. Musíte tedy mít nainstalované zdrojové kódy jádra. Pro jádro 2.6:
    cd /usr/src/linux
    patch -p1 -s < ~/pwcx-9.0/patch-2.6.4
    4. Zkopírujte binární knihovnu příslušející vaší platformě a dodatečný kód do zdroje jádra. Předpokládám platformu x86:
    cp ~/pwcx-9.0/x86/libpwcx.a drivers/usb/media/libpwcx.a
    cp ~/pwcx-9.0/pwcx/*.[ch] drivers/usb/media
    5. Nastavte si zahrnutí modulu v konfigurátoru jádra:
    make menuconfig
    nebo
    make xconfig
    Přejděte zde do sekce "Device Drivers -> USB support" a zde aktivujte zavedení modulu "PWCX Decompressor Module" (např. stisknutím M). 6. Zkompilujte moduly (tohle už musíte provést jako root):
    make modules modules_install
    7. Pokud se jaderné moduly nainstalovaly v /lib/modules do adresáře s moduly vašeho jádra, mělo by vše již fungovat a stačí jen upravit modules.dep ručně nebo zavolat "depmod -a". Pokud jsou jaderné moduly v jiném adresáři, přejděte do něj, najděte /kernel/drivers/usb/media/pwcx.ko a zkopírujte např. do stejné cesty v adresáři s moduly aktivního jádra. Pak buď opět ručně upravit modules.dep nebo volat "depmod -a". 8. Ke zprovoznění stačí už jen zavést moduly buď ručně nebo upravit /etc/modprobe.conf aby se moduly natahovaly automaticky. Funkčnost můžete zkusit v programu Gnomemeeting či např. xawtv.
    modprobe pwc		# tento modul by se měl natáhnout sám
    modprobe pwcx
    V `dmesg` by se mělo objevit přibližně toto:
    pwc Philips webcam module version 9.0-BETA-1 loaded.
    pwc Supports Philips PCA645/646, PCVC675/680/690, PCVC720[40]/730/740/750 & PCVC830/840.
    pwc Also supports the Askey VC010, various Logitech Quickcams, Samsung MPC-C10 and MPC-C30,
    pwc the Creative WebCam 5 & Pro Ex, SOTEC Afina Eye and Visionite VCS-UC300 and VCS-UM100.
    pwc Default image size set to vga [640x480].
    pwc Trace options: 0x0080
    pwc Preferred compression set to 1.
    pwc Enabling power save on open/close.
    pwc Logitech QuickCam Zoom (new model) USB webcam detected.
    pwc Registered as /dev/video0.
    drivers/usb/core/usb.c: registered new driver Philips webcam
    intel8x0_measure_ac97_clock: measured 49685 usecs
    intel8x0: clocking to 48000
    pwcx: no version for "struct_module" found: kernel tainted.
    pwcx: module license 'Proprietary. See http://www.smcc.demon.nl/webcam/tainting.html' taints kernel.
    pwc Philips webcam decompressor routines version 9.0-BETA-2
    pwc Supports all cameras supported by the main module (pwc).
    pwc Adding decompressor for model 645.
    pwc Adding decompressor for model 646.
    pwc Adding decompressor for model 675.
    pwc Adding decompressor for model 680.
    pwc Adding decompressor for model 690.
    pwc Adding decompressor for model 720.
    pwc Adding decompressor for model 730.
    pwc Adding decompressor for model 740.
    pwc Adding decompressor for model 750.
    
    Stačí zkusit např.:
    xawtv -noxv
    # u mě nefunguje XVideo 9. Příklad části mého /etc/modprobe.conf pro automatické natahování modulů. Modul může mít samozřejmě jiné parametry (viz dokumentaci ve zdrojích jádra, adresář Documentation/usb/philips.txt):
    options pwc power_save=1 compression=1 leds=250,250 trace=128 size=vga
    install pwc /sbin/modprobe --ignore-install pwc && /sbin/modprobe pwcx
    remove pwc /sbin/modprobe -r --ignore-remove pwc && /sbin/modprobe -r pwcx
    
    Po těchto peripetiích by snad vše mělo jakžtakž fungovat, ale viz také poznámku.

    Poznámka

    10. Poznámka !!!

    Někteří uživatelé mají občas problémy se současným během zvukové karty a webkamery, pokud je webkamera zapojena při bootu. Buď se natáhnou moduly zvukovky a nenatáhnout moduly webkamery nebo naopak. Je tedy nutné načíst znovu modul zvukové karty nebo upravit /etc/modprobe.conf (u 2.6) nebo /etc/modules.conf (u 2.4 - pomocí "post-install" nebo podobně). Pokud máte integrovaný zvuk zaváděný ALSA modulem snd-intel8x0, pak stačí např. uvést do /etc/modprobe.conf toto:
    install pwc /sbin/modprobe --ignore-install pwc && /sbin/modprobe snd-intel8x0 && /sbin/modprobe pwcx

    Dokument vytvořil: Delaunay, 13.9.2004 17:17 | Poslední úprava: Delaunay, 27.2.2011 15:09 | Historie změn | Zobrazeno: 2441×

    Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.