abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
AbcLinuxu hledá autory!
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    dnes 18:33 | IT novinky

    Google představil telefon Pixel 10a. S funkci Satelitní SOS, která vás spojí se záchrannými složkami i v místech bez signálu Wi-Fi nebo mobilní sítě. Cena telefonu je od 13 290 Kč.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    dnes 16:22 | Komunita

    Byl publikován přehled dění a novinek z vývoje Asahi Linuxu, tj. Linuxu pro Apple Silicon. Fedora 43 Asahi Remix s KDE Plasma už funguje na M3. Zatím ale bez GPU akcelerace. Vývojáře lze podpořit na Open Collective a GitHub Sponsors.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    dnes 14:00 | IT novinky

    Red Hat představil nový nástroj Digital Sovereignty Readiness Assessment (GitHub), který organizacím umožní vyhodnotit jejich aktuální schopnosti v oblasti digitální suverenity a nastavit strategii pro nezávislé a bezpečné řízení IT prostředí.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    dnes 12:22 | Zajímavý software

    BarraCUDA je neoficiální open-source CUDA kompilátor, ale pro grafické karty AMD (CUDA je proprietární technologie společnosti NVIDIA). BarraCUDA dokáže přeložit zdrojové *.cu soubory (prakticky C/C++) přímo do strojového kódu mikroarchitektury GFX11 a vytvořit tak ELF *.hsaco binární soubory, spustitelné na grafické kartě AMD. Zdrojový kód (převážně C99) je k dispozici na GitHubu, pod licencí Apache-2.0.

    NUKE GAZA! 🎆 | Komentářů: 0
    včera 17:00 | IT novinky

    Podvodné reklamy na sociálních internetových platformách, jako je Facebook, Instagram nebo X, vytvořily loni v Česku jejich provozovatelům příjmy 139 milionů eur, tedy zhruba 3,4 miliardy korun. Proti roku 2022 je to nárůst o 51 procent. Vyplývá to z analýzy Juniper Research pro společnost Revolut. Podle výzkumu je v Česku zhruba jedna ze sedmi zobrazených reklam podvodná. Je to o 14,5 procenta více, než je evropský průměr, kde je podvodná každá desátá reklama.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 3
    včera 15:44 | Nová verze

    Desktopové prostředí KDE Plasma bylo vydáno ve verzi 6.6 (Mastodon). Přehled novinek i s videi a se snímky obrazovek v oficiálním oznámení. Podrobný přehled v seznamu změn.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 03:22 | Nová verze

    Czkawka a Krokiet, grafické aplikace pro hledání duplicitních a zbytečných souborů, byly vydány ve verzi 11.0. Podrobný přehled novinek v příspěvku na Medium. Od verze 7.0 je vedle frontendu Czkawka postaveného nad frameworkem GTK 4 vyvíjen nový frontend Krokiet postavený nad frameworkem Slint. Frontend Czkawka je už pouze v udržovacím módu. Novinky jsou implementovány ve frontendu Krokiet.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 25
    včera 02:00 | Zajímavý článek

    Jiří Eischmann na svém blogu publikoval článek Úvod do MeshCore: "Doteď mě radioamatérské vysílání úplně míjelo. Když jsem se ale dozvěděl, že existují komunity, které svépomocí budují bezdrátové sítě, které jsou nezávislé na Internetu a do značné míry taky elektrické síti a přes které můžete komunikovat s lidmi i na druhé straně republiky, zaujalo mě to. Když o tom přede mnou pořád básnili kolegové v práci, rozhodl jsem se, že to zkusím taky.

    … více »
    Ladislav Hagara | Komentářů: 4
    16.2. 22:55 | Nová verze

    Byla vydána verze 0.5.20 open source správce počítačových her na Linuxu Lutris (Wikipedie). Přehled novinek v oznámení na GitHubu. Instalovat lze také z Flathubu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    16.2. 12:44 | IT novinky

    Peter Steinberger, autor open source AI asistenta OpenClaw, nastupuje do OpenAI. OpenClaw bude převeden pod nadaci a zůstane otevřený a nezávislý.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    Které desktopové prostředí na Linuxu používáte?
     (19%)
     (6%)
     (0%)
     (11%)
     (27%)
     (3%)
     (4%)
     (2%)
     (12%)
     (27%)
    Celkem 898 hlasů
     Komentářů: 25, poslední 3.2. 19:50
    Rozcestník

    Logitech Bluetooth Illuminated Keyboard (K810)

    Technické parametry

    klávesnice

    • Bluetooth (3.0), možnost spárování až se třemi zařízeními současně
    • integrovaný akumulátor, dobíjení microUSB kabelem
    • 2KRO, ale přinejmenším různé kombinace šipek/WASD/ESDF a modifikátorů neblokují
    • „notebookové“ 70% rozložení (tj. bez numerického bloku) podobné macbooku (Apple)
      • ANSI nebo ISO podle lokalizace
      • multimediální klávesy místo „funkčních“, takže pro přístup k F1-F12 je nutný modifikátor Fn (umístěný mezi levou klávesou Ctrl a Super, systému žádný kód neposílá)
        • F1-F3 přepínají spárované hostitele; F4 ~ Ctrl-Super-Backspace; F5-F6 regulují podsvícení; F7 ~ pauza; F8-F10 regulují hlasitost; F11 ~ domovská stránka v prohlížeči; F12 ~ kódy 161+140 (=???)
      • zmenšené kurzorové šipky na úkor pravé klávesy Super a Menu
      • vyhrazené klávesy Delete a Print Screen; zbytek navigačního bloku je přístupný přes kombinace Fn a šipek; Insert a Scroll Lock jsou k dispozici jako kombinace s Fn, Pause zcela chybí
    • mechanismus „Logitech Perfect Stroke“ (scissor switch + rubber dome), sférické („Logitech Incurve“) vyduté nebo vypuklé klávesy; „ostrůvkový“ design
    • bílé podsvícení regulovatelné ve čtyřech krocích; senzory pro automatické ztlumení/regulaci

    Ekvivalentní model s rozložením pro Apple macOS je K811.

    Identifikace pod Linuxem

    $ dmesg
    [16605.624247] hid-generic 0005:046D:B319.0006: unknown main item tag 0x0
    [16605.624558] input: Logitech K810 as /devices/pci0000:00/0000:00:1a.0/usb1/1-1/1-1.5/1-1.5.4/1-1.5.4:1.0/bluetooth/hci0/hci0:12/0005:046D:B319.0006/input/input12
    [16605.625391] hid-generic 0005:046D:B319.0006: input,hidraw5: BLUETOOTH HID v12.01 Keyboard [Logitech K810] on 5c:f3:70:75:51:71

    Postup zprovoznění pod Linuxem

    Připojit a používat.

    „Funkční“ klávesy (F1-F12) se ve výchozím stavu chovají jako klávesy „multimediální“. Změna chování je možná v MS Windows pomocí oficiálního proprietárního nástroje SetPoint, nikoliv však persistentně. Postup pro zprovoznění v GNU/Linuxu je popsán zde.

    Therefore I wrote a small program k810_conf to send the message sequence 0x10, 0xff, 0x06, 0x15, 0x00, 0x00, 0x00 to the keyboard's 'hidraw' device.

    Poznámka

    Poměrně kvalitní a tichá klávesnice.

    Dokument vytvořil: |🇵🇸, 30.7.2016 19:22 | Poslední úprava: |🇵🇸, 7.11.2020 12:29 | Historie změn | Zobrazeno: 765×

    Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.