Provozovatel čínské sociální sítě TikTok dostal v Evropské unii pokutu 530 milionů eur (13,2 miliardy Kč) za nedostatky při ochraně osobních údajů. Ve svém oznámení to dnes uvedla irská Komise pro ochranu údajů (DPC), která jedná jménem EU. Zároveň TikToku nařídila, že pokud správu dat neuvede do šesti měsíců do souladu s požadavky, musí přestat posílat data o unijních uživatelích do Číny. TikTok uvedl, že se proti rozhodnutí odvolá.
Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.
Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Podpora: | kompletní |
Ovladač: | v jádře |
/proc/bus/input/devices: I: Bus=0003 Vendor=045e Product=00e1 Version=0111 N: Name="Microsoft Microsoft Wireless Optical Mouse� 1.00" P: Phys=usb-0000:00:1d.7-5.5/input0 S: Sysfs=/class/input/input6 U: Uniq= H: Handlers=mouse1 event6 B: EV=7 B: KEY=1f0000 0 0 0 0 0 0 0 0 B: REL=1c3
Section "InputDevice" Identifier "Mouse0" Driver "evdev" Option "CorePointer" Option "Device" "/dev/input/event6" Option "Buttons" "9" Option "ZAxisMapping" "4 5" Option "DialRelativeAxisButtons" "7 6" EndSectiona do sekce"ServerLayout"
InputDevice "Mouse0" "CorePointer"případně
InputDevice "Mouse0" "SendCoreEvents"pokud je jako druhá myš u notebooku (nesmí tam být 2 "CorePointer")
Option "Device" "/dev/input/event6"Event musí být nastavený podle "cat /proc/bus/input/devices", ale je problém při připojení myši do jiného usb. Mělo by to jít vyřešit pomocí "udev", to se mi ale nepovedlo. Naštěstí OpenSuse vytváří odkaz na příslušný event v /dev/input/by-id/usb-jméno-zařízen. V mém příadě konkrétně /dev/input/by-id/usb-Microsoft_Microsoft_Wireless_Optical_Mouse_1.00-event-mouse ukazuje na /dev/input/event6 Problém je, že němůžu zapsat ten odkaz do xorg.conf, nebere ho to. Udělal sem tedy odkaz na /dev/input/by-id/usb-Microsoft_Microsoft_Wireless_Optical_Mouse_1.00-event-mouse v /dev/input/event30 - musí se to jmenovat "event"+"číslo" ale event99 to nebralo. Tohle je potřeba udělat při každém startu, takže do init skriprů (u mě konkrétně na konec "/etc/init.d/boot" před "rc_restart") přidáme
if [ -L /dev/input/by-id/usb-Microsoft_Microsoft_Wireless_Optical_Mouse_1.00-event-mouse ] then ln -s /dev/input/by-id/usb-Microsoft_Microsoft_Wireless_Optical_Mouse_1.00-event-mouse /dev/input/event30 fiJe to hodně kostrbatý, ale funkční. Jestli se někomu povede najít jednodušší a čistější řešení, budu rád. Konečný zápis v xorg.conf tedy u mě vypadá takto:
Section "InputDevice" Identifier "Mouse0" Driver "evdev" Option "CorePointer" Option "Device" "/dev/input/event30" Option "Buttons" "9" Option "ZAxisMapping" "4 5" Option "DialRelativeAxisButtons" "7 6" EndSectionBoční dvě tlačítka se hlásí jako Button8 a 9, s tím aplikace neumějí pracovat, ale nesnažil sem se je ani přmapovat, protže jsou stejně dost blbě dostupný. Vertikální scrollování funguje, ale zároveň se to hlásí jako stisk Button6 a 7. V Opeře (pravděpodobně i FF) je Button6 a 7 defaultně nastavenej pro pohyb zpět a vpřed historií, takže nefunguje scrollování, místo toho to chodí historií. V nastavení Opery to jde změnit, ale mě to takhle celkem vyhovuje. Ještě mi připadal pohyb kurzoru moc rychlý, zpomalit se to dá příkazem
xset m 2/3 1Funguje jen když je nastaveno jako "CorePointer". První číslo udává zrychlení/zpomalení - pro čísla menší než jedna se musí zadávat jako zlomek, druhé je práh - hodnota 1 zajišťuje použití vždy. Mě vyhovuje zpomalení 2/3. Je nutné zajistit spuštění tohoto příkazu při startu X. Více viz xset manual page. Na druhou stranu mi to zrychlilo scrollování, což není moc příjemné.
Dokument vytvořil: Beda0, 4.9.2007 10:13 | Poslední úprava: Beda0, 27.2.2011 15:09 | Historie změn | Zobrazeno: 1326×
Tiskni
Sdílej: