Organizace Video Games Europe reprezentující vydavatele počítačových her publikovala prohlášení k občanské iniciativě Stop Destroying Videogames.
Společnost Raspberry Pi nově nabzí Raspberry Pi Camera Module 3 Sensor Assembly, tj. samostatné senzorové moduly z Raspberry Pi Camera Module 3.
Cathode Ray Dude v novém videu ukazuje autorádio Empeg Car (později Rio Car) z let 1999–2001. Šlo o jeden z prvních přehrávačů MP3 do auta. Běží na něm Linux. Vyrobeno bylo jen asi pět tisíc kusů, ale zůstala kolem nich živá komunita, viz např. web riocar.org.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.7.
Wayland byl vydán ve verzi 1.24.0. Jde o menší vydání po více než roce. Více funkcionality bývá přidáváno v průběžných vydáních Wayland Protocols.
Textový editor Geany byl vydán ve verzi 2.1. Jde o udržovací vydání po bezmála dvou letech. Obsahuje drobná vylepšení vyhledávání, aktualizace podpory zvýrazňování syntaxe a dále převážně opravy chyb.
Byly zveřejněny videozáznamy, dostupné také s prezentacemi přímo z programu, a také fotogalerie z open source komunitní konference DevConf.CZ 2025 konané od 12. do 14. června v Brně.
Navigace se soukromím CoMaps postavena nad OpenStreetMap je nově k dispozici v Google Play, App Store i F-Droid. Jedná se o komunitní fork aplikace Organic Maps.
Vývojáři OpenMW (Wikipedie) oznámili vydání verze 0.49.0 této svobodné implementace enginu pro hru The Elder Scrolls III: Morrowind. Přehled novinek i s náhledy obrazovek v oznámení o vydání.
Masivní výpadek elektrického proudu zasáhl velkou část České republiky. Hasiči vyjížděli k většímu počtu lidí uvězněných ve výtazích. Výpadek se týkal zejména severozápadu republiky, dotkl se také Prahy, Středočeského nebo Královéhradeckého kraje. Ochromen byl provoz pražské MHD, linky metra se už podařilo obnovit. Výpadek proudu postihl osm rozvoden přenosové soustavy, pět z nich je nyní opět v provozu. Příčina problémů je však stále neznámá. Po 16. hodině zasedne Ústřední krizový štáb.
Podpora: | kompletní |
Ovladač: | v jádře |
/proc/bus/input/devices: I: Bus=0003 Vendor=045e Product=00e1 Version=0111 N: Name="Microsoft Microsoft Wireless Optical Mouse� 1.00" P: Phys=usb-0000:00:1d.7-5.5/input0 S: Sysfs=/class/input/input6 U: Uniq= H: Handlers=mouse1 event6 B: EV=7 B: KEY=1f0000 0 0 0 0 0 0 0 0 B: REL=1c3
Section "InputDevice" Identifier "Mouse0" Driver "evdev" Option "CorePointer" Option "Device" "/dev/input/event6" Option "Buttons" "9" Option "ZAxisMapping" "4 5" Option "DialRelativeAxisButtons" "7 6" EndSectiona do sekce"ServerLayout"
InputDevice "Mouse0" "CorePointer"případně
InputDevice "Mouse0" "SendCoreEvents"pokud je jako druhá myš u notebooku (nesmí tam být 2 "CorePointer")
Option "Device" "/dev/input/event6"Event musí být nastavený podle "cat /proc/bus/input/devices", ale je problém při připojení myši do jiného usb. Mělo by to jít vyřešit pomocí "udev", to se mi ale nepovedlo. Naštěstí OpenSuse vytváří odkaz na příslušný event v /dev/input/by-id/usb-jméno-zařízen. V mém příadě konkrétně /dev/input/by-id/usb-Microsoft_Microsoft_Wireless_Optical_Mouse_1.00-event-mouse ukazuje na /dev/input/event6 Problém je, že němůžu zapsat ten odkaz do xorg.conf, nebere ho to. Udělal sem tedy odkaz na /dev/input/by-id/usb-Microsoft_Microsoft_Wireless_Optical_Mouse_1.00-event-mouse v /dev/input/event30 - musí se to jmenovat "event"+"číslo" ale event99 to nebralo. Tohle je potřeba udělat při každém startu, takže do init skriprů (u mě konkrétně na konec "/etc/init.d/boot" před "rc_restart") přidáme
if [ -L /dev/input/by-id/usb-Microsoft_Microsoft_Wireless_Optical_Mouse_1.00-event-mouse ] then ln -s /dev/input/by-id/usb-Microsoft_Microsoft_Wireless_Optical_Mouse_1.00-event-mouse /dev/input/event30 fiJe to hodně kostrbatý, ale funkční. Jestli se někomu povede najít jednodušší a čistější řešení, budu rád. Konečný zápis v xorg.conf tedy u mě vypadá takto:
Section "InputDevice" Identifier "Mouse0" Driver "evdev" Option "CorePointer" Option "Device" "/dev/input/event30" Option "Buttons" "9" Option "ZAxisMapping" "4 5" Option "DialRelativeAxisButtons" "7 6" EndSectionBoční dvě tlačítka se hlásí jako Button8 a 9, s tím aplikace neumějí pracovat, ale nesnažil sem se je ani přmapovat, protže jsou stejně dost blbě dostupný. Vertikální scrollování funguje, ale zároveň se to hlásí jako stisk Button6 a 7. V Opeře (pravděpodobně i FF) je Button6 a 7 defaultně nastavenej pro pohyb zpět a vpřed historií, takže nefunguje scrollování, místo toho to chodí historií. V nastavení Opery to jde změnit, ale mě to takhle celkem vyhovuje. Ještě mi připadal pohyb kurzoru moc rychlý, zpomalit se to dá příkazem
xset m 2/3 1Funguje jen když je nastaveno jako "CorePointer". První číslo udává zrychlení/zpomalení - pro čísla menší než jedna se musí zadávat jako zlomek, druhé je práh - hodnota 1 zajišťuje použití vždy. Mě vyhovuje zpomalení 2/3. Je nutné zajistit spuštění tohoto příkazu při startu X. Více viz xset manual page. Na druhou stranu mi to zrychlilo scrollování, což není moc příjemné.
Dokument vytvořil: Beda0, 4.9.2007 10:13 | Poslední úprava: Beda0, 27.2.2011 15:09 | Historie změn | Zobrazeno: 1390×
Tiskni
Sdílej: