Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Richard Stallman přednáší ve středu 7. května od 16:30 na Technické univerzitě v Liberci o vlivu technologií na svobodu. Přednáška je určená jak odborné tak laické veřejnosti.
Jean-Baptiste Mardelle se v příspěvku na blogu rozepsal o novinkám v nejnovější verzi 25.04.0 editoru videa Kdenlive (Wikipedie). Ke stažení také na Flathubu.
TmuxAI (GitHub) je AI asistent pro práci v terminálu. Vyžaduje účet na OpenRouter.
Byla vydána nová verze R14.1.4 desktopového prostředí Trinity Desktop Environment (TDE, fork KDE 3.5, Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v poznámkách k vydání. Podrobný přehled v Changelogu.
Bylo vydáno OpenBSD 7.7. Opět bez písničky.
V Tiraně proběhl letošní Linux App Summit (LAS) (Mastodon). Zatím nesestříhané videozáznamy přednášek jsou k dispozici na YouTube.
Pokud jste Martin Kukač, přihlaste se a bude vám zobrazena vaše domovská stránka.
Přezdívka: Logout
Moje domovská stránka: http://technomorous.eu
O mně:
K Linuxu jsem se dostal poprvé v roce 1999, kdy jsem si doma nainstaloval RedHat 6.1 (Cartman) z brožurky koupené v jindřichohradeckém knihkupectví. V té době jsem si tu i založil účet a položil několik začátečnických dotazů v diskusi.
Čas běžel dál a já po vystřídání Mandrivy, Debianu, Slackware a FreeBSD na dlouhou dobu zakotvil někde úplně jinde - u Mac OS X. Z něj jsem se na Linux vrátil nejdříve na notebooku (2011) a pak i na desktopu (2017). I při návratu jsem si prošel krátkým prostřídáním distribucí - hlavně těch, které vznikly během mé nepřítomnosti - Fedora, Ubuntu, Mint - ale pak jsem se vrátil zpět ke Slackware, který mi svým konceptem vyhovuje nejvíc.
Čas ale nezastavil ani v tomto okamžiku. V roce 2020 jsem si pořídil Raptor Blackbird postavený na architektuře POWER/ppc64le a musel jsem svoji koncepci "všude Slackware" rozbít, protože neoficiální porty Slackware nazvané RiscySlack a BonSlack jsem ani přes velkou snahu nemohl prohlásit za něco, s čím bych se chtěl denně potýkat. Více než tři roky jsem pak k plné spokojenosti používal Void Linux PPC, nejdříve v kombinaci s Xfce a posléze s IceWM. Na konci roku 2023 byl vývoj POWER/PowerPC verze Void Linuxu ukončen a já si tou dobou navíc shodou okolností pořídil nový notebook (Lenovo E14, Ryzen 7), takže jsem chtěl systém na obou strojích sjednotit. Po delším zkoušení toho či onoho jsem jak na desktop tak na notebook nainstaloval Devuan 5 + Xfce. Slackware v 64bitové verzi 15.0 zůstává jako systém na serverech, které provozuju. To je aktuální stav věcí teď, v březnu 2024. Uvidíme, jak dlouho to celé vydrží.
Rok narození: 1983
Bydliště: Praha
Kraj: Praha
Země: Česká
Linux používám od roku: 1999
Patička: "Zmáčkni Alt-F4 a pak Viva powerpc!" říká Technomorous.
Datum registrace: starší než 12. 7. 2003