Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevili v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
V Seattlu a také online probíhá konference Microsoft Build 2025. Microsoft představuje své novinky. Windows Subsystem for Linux je nově open source. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Z příspěvku Turris Sentinel – co přinesl rok 2024 na blogu CZ.NIC: "Za poslední rok (únor 2024 – únor 2025) jsme zachytili 8,3 miliardy incidentů a to z 232 zemí a z jejich závislých území. Tyto útoky přišly od 6,2 milionu útočníků (respektive unikátních adres). SMTP minipot je stále nejlákavější pastí, zhruba 79 % útoků bylo směřováno na tento minipot, 16 % útoků směřovalo na minipot Telnet, 3 % útoků směřovaly na minipot HTTP a 2 % na minipot FTP. Dále jsme zaznamenali 3,2 milionu unikátních hesel a 318 tisíc unikátních loginů, které útočníci zkoušeli."
Byla vydána (Mastodon, 𝕏) nová verze 3.0.4 svobodné aplikace pro úpravu a vytváření rastrové grafiky GIMP (GNU Image Manipulation Program). Přehled novinek v oznámení o vydání a v souboru NEWS na GitLabu. Nový GIMP je již k dispozici také na Flathubu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.4 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 136. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Domácí desktop: SGI O2 s IRIXem a FVWM.
Tak nějak si od toho nemůžu odvyknout, Zkoušel jsem to nahradit tabletem, notebookem (Debian, Ubuntu i W7), ale zatím zůstávám u tohoto desktopu:
CPU: MIPS R10000 Processor Chip Revision: 3.4 FPU: MIPS R10010 Floating Point Chip Revision: 0.0 1 250 MHZ IP32 Processor Main memory size: 1024 Mbytes Secondary unified instruction/data cache size: 1 Mbyte on Processor 0 Instruction cache size: 32 Kbytes Data cache size: 32 Kbytes FLASH PROM version 4.18 Integral SCSI controller 0: Version ADAPTEC 7880 Disk drive: unit 2 on SCSI controller 0 CDROM: unit 4 on SCSI controller 0 Integral SCSI controller 1: Version ADAPTEC 7880 On-board serial ports: tty1 On-board serial ports: tty2 On-board EPP/ECP parallel port CRM graphics installed Integral Ethernet: ec0, version 1 Iris Audio Processor: version A3 revision 0 Video: MVP unit 0 version 1.4 AV: AV1 Card version 1, Camera not connected. Vice: TRE 1600SW Flat Panel adapter board and display.
Tiskni
Sdílej:
Trochu doufám, že můj stroj nebude chtít zahodit mě. Baterka držící čas už odešla (je samozřejmě napevno připájená na desce) a teď čekám, co bude dál
Trochu modernější stroj se přece jen občas hodí, O2 třeba moc neumí komunikovat s mými hodinkami (Bluetooth...).
Na komunikaci s Pebble mám v plánu zkusist toto: https://github.com/Hexxeh/libpebble Při troše štěstí by to mohlo zvládnout i moje Raspberry Pi, takže odklonu od O2 bych se z tohoto důvodu až tak úplně neobával.
Nefunkčnost baterky jsem zatím "vyřešil" pomocí ntpdate. Až bude víc času, tak s tím zkusím něco udělat.
Ty vogo „Kyslík“, to se už moc nevidí…
Mám doma Octane dvojku, ale poměr příkon/výkon není optimální, na běžnou práci to už asi není to pravé ořechové, nicméně stále to má něco do sebe, hlavně teda grafika.
Sem-tam si vzpomenu a říkám si, že ten vývoj jde nějak divně, když na Indigo² s 256MiB RAM a starším software bylo možné spočítat věci, co na x86-64 s novějším software, nelze ani s 8GiB RAM (a s 24GiB to trvá přibližně stejně dlouho a kvalitativně velmi podobně).
OT: Blbé je, že kdykoliv toho Octane² chci posunout musím někoho zavolat, bo je těžší než je povoleno zvedat jedno osobě