abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
AbcLinuxu hledá autory!
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    dnes 10:22 | Komunita

    Michael Meeks, CEO společnosti Collabora, na apríla oznámil, nebyl to ale apríl, že nadace The Document Foundation zastřešující vývoj kancelářského balíku LibreOffice vyloučila ze svých řad všechny zaměstnance a partnery společnosti Collabora, tj. více než třicet lidí, kteří po mnoho let přispívali do LibreOffice. Nadace The Document Foundation po několika dnech publikovala oficiální vyjádření. Přiznává pochybení při zakládání

    … více »
    Ladislav Hagara | Komentářů: 1
    včera 05:33 | Pozvánky

    Protože je už po aprílu, můžou strahováci opět zveřejnit program další Virtuální Bastlírny, aniž by připravená témata působila dojmem, že jde o žert. Vězte tedy, že v úterý 14. dubna (změna!!!) od 20:00 proběhne VB, kde se setkají bastlíři, technici, učitelé i nadšenci do techniky a kde i vy se můžete zapojit do družného hovoru, jako by všichni seděli u pomyslného piva. Co mají bastlíři tento měsíc na srdci? Pravděpodobně by nás musel zasáhnout

    … více »
    bkralik | Komentářů: 3
    5.4. 23:33 | Nová verze

    Byla vydána verze 26.1 aneb čtvrtletní aktualizace open source počítačového planetária Stellarium (Wikipedie, GitHub). Vyzkoušet lze webovou verzi Stellaria na Stellarium Web.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 1
    5.4. 23:00 | Zajímavý projekt

    VOID (Video Object and Interaction Deletion) je nový open-source VLM model pro editaci videa, který dokáže z videí odstraňovat objekty včetně všech jejich fyzikálních interakcí v rámci scény (pády, kolize, stíny...) pomocí quadmaskingu (čtyřhodnotová maska, která člení pixely scény do čtyř kategorií: objekt určený k odstranění, překrývající se oblasti, objektem ovlivněné oblasti a pozadí scény) a dvoufázového inpaintingu. Za projektem stojí výzkumníci ze společnosti Netflix.

    NUKE GAZA! 🎆 | Komentářů: 7
    5.4. 05:22 | Zajímavý software

    Design (GitHub) je 2D CAD pro GNOME. Instalovat lze i z Flathubu. Běží také ve webovém prohlížeči.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 16
    5.4. 04:11 | Zajímavý software

    Příspěvek na blogu herního enginu Godot představuje aplikaci Xogot přinášející Godot na iPad a iPhone. Instalovat lze z App Storu. Za Xogotem stojí Miguel de Icaza (GitHub) a společnost Xibbon.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 1
    4.4. 04:22 | Komunita

    Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za březen (YouTube).

    Ladislav Hagara | Komentářů: 21
    3.4. 16:44 | Nová verze

    ESP-IDF (Espressif IoT Development Framework), tj. oficiální vývojový framework pro vývoj aplikací na mikrokontrolérech řady ESP32, byl vydán v nové verzi 6.0. Detaily na portálu pro vývojáře.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    3.4. 12:33 | Nová verze

    DeepMind (Alphabet) představila novou verzi svého multimodálního modelu, Gemma 4. Modely jsou volně k dispozici (Ollama, Hugging Face a další) ve velikostech 5-31 miliard parametrů, s kontextovým oknem 128k až 256k a v dense i MoE variantách. Modely zvládají text, obrázky a u menších verzí i audio. Modely jsou optimalizované pro běh na desktopových GPU i mobilních zařízeních, váhy všech těchto modelů jsou uvolněny pod licencí Apache 2.0. Návod na spuštění je už i na Unsloth.

    NUKE GAZA! 🎆 | Komentářů: 13
    3.4. 03:55 | Nová verze

    Cursor (Wikipedie) od společnosti Anysphere byl vydán ve verzi 3. Jedná se o multiplatformní proprietární editor kódů s podporou AI (vibe coding).

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    Které desktopové prostředí na Linuxu používáte?
     (14%)
     (7%)
     (1%)
     (12%)
     (30%)
     (3%)
     (6%)
     (1%)
     (14%)
     (23%)
    Celkem 1231 hlasů
     Komentářů: 30, poslední 3.4. 20:20
    Rozcestník

    Ryan Thiessen sepsal, co by podle

    Ryan Thiessen sepsal, co by podle něj mělo být součástí GNOME 3. Jak se na to dívají vývojáři GNOME, se můžete dozvědět na stránce ThreePointZero.

    12.4.2005 13:13 | Robert Krátký | Zajímavý článek


    Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

    Komentáře

    Vložit další komentář

    12.4.2005 16:12 ND
    Rozbalit Rozbalit vše "Pictures", "Videos", "Documents"
    "Pictures", "Videos", "Documents", co mi to jenom připomíná. Skoro každá stanice s windows, kterou jsem měl tu smůlu používat, měla tyto složky prázdné a uživatelské soubory byly v různých hierarchiích úplně někde jinde.
    12.4.2005 16:16 unchallenger | skóre: 69 | blog: unchallenger
    Rozbalit Rozbalit vše Re: "Pictures", "Videos", "Documents"
    Tví uživatelé dokáží používat (pod)adresáře? Tak to už jsou skoro guru...
    12.4.2005 16:26 ND
    Rozbalit Rozbalit vše Re: "Pictures", "Videos", "Documents"
    Ti starší, co dříve pracovali s DOSem, dokonce ví, že directory=adresář=složka a svoje data vždy mívali pro přehlednost na jiném diskovém oddílu než systém. Takže si nechtějí nechat vnutit kam mají dávat svoje soubory a někteří dokonce používají dvoupanelový souborový manažer!
    12.4.2005 16:49 jm
    Rozbalit Rozbalit vše Re: "Pictures", "Videos", "Documents"
    A hlavne potrebujeme ty registry!!! To je prece nahdera, posudte sami:
    <registration
    
          xmlns="//freesystem.org/1/component"
          xmlns:app="//freedesktop.org/1/app"
          xmlns:mime="//freedesktop.org/1/mime"
          xmlns:doc="//freedesktop.org/1/doc"
          xmlns:icons="//freedesktop.org/1/icons"
          xmlns:po="//freedesktop.org/1/translations/po"
          registration-id="3434-SOME-2984-UNIQ-UE34-GUID"
          >
    
          <component>
                <app:app>
                      <app:name></app:name>
                      <app:version></app:version>
    
                      <mime:mime-types>
                      </mime:mime-types>
    
                      <app:actions>
                            <app:configure></app:configure>
                      </app:actions>
    
                      <collection>
                            <doc:documents>
                            </doc:documents>
                      </collection>
                </app:app>
          </component>
    
    </registration> 
    
    :-P
    12.4.2005 16:53 unchallenger | skóre: 69 | blog: unchallenger
    Rozbalit Rozbalit vše Re: "Pictures", "Videos", "Documents"
    Je to XML, tak to přece nemůže být nic špatného...
    12.4.2005 17:01 jm
    Rozbalit Rozbalit vše Re: "Pictures", "Videos", "Documents"
    Jak rikam, uz se nemuzu dockat. A ve vyctu vyse jmenovanych slozek mi chybi Program Files. :-)
    12.4.2005 17:18 ND
    Rozbalit Rozbalit vše Zásadní problém
    Zásadní problém těchhle vylepšovačů je, že se snaží vymyslet něco superskvělého, co ještě nikdy nikdo nepoužíval, aby ulehčili život počítačovým analfabetům. Potíž je v tom, že BFU bude stejně čumět jak zjara, ale "guru" bude čumět ještě víc, co ten počítač vlastně dělá.

    Kdyby jenom (volitelně) skryli strukturu standadního filesystému a přidali desktopové vyhledávání, s tím, že uživatel/admin může určit, kde fyzicky budou jeho centrálně ukládaná data, tak by nic nezkazili a všichni by byli spokojení. Jenže ono to musí být něco co nikdo nemá, snad aby se mohli vytahovat.

    Všichni víme, jak to nakonec vypadá, když si systém myslí, že ví, co si právě přejeme a neustále nám to vnucuje.
    12.4.2005 18:45 unchallenger | skóre: 69 | blog: unchallenger
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Zásadní problém
    A druhý zásadní problém je, že vytvářejí bariéry mezi BFU a znalými, čímž komplikují přestup z jedné kategorie do druhé.

    Např. souborový systém: mám teď na disku 1081 souborů config.h, které jsou ale pěkně rozmístěné do adresářů. Jak je budu odlišovat a jak budu vůbec něco kompilovat, když budu všude vidět jen nestrukturovaný, databázový seznam souborů?

    Takže zatímco teď se uživatel, který něco poprvé kompiluje, musí seznámit s ./configure, make a několika dalšími obludami, s čím se asi bude muset seznamovat uživatel Gnome3? S existencí adresářů?

    A že nikdo nikdy nechce vidět zdrojový kód, nic kompilovat, etc.? Tak to pak můžeme celý Free Software a Open Source zabalit, domény gnu.org a opensource.org nabídnout k prodeji Microsoftu a Apple a za utržené peníze si koupit licence jejich OS a software.

    Založit nové vláknoNahoru


    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.