Byla vydána verze 4.2 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Anton Carniaux, právní zástupce Microsoft France, pod přísahou: Microsoft nemůže garantovat, že data z EU nepředá do USA bez EU souhlasu, musí dodržovat americké zákony.
Byl vydán Mozilla Firefox 141.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Lokální AI umí uspořádat podobné panely do skupin. Firefox na Linuxu využívá méně paměti. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 141 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
NÚKIB upozorňuje na kritickou zranitelnost v SharePointu. Jedná se o kritickou zranitelnost typu RCE (remote code execution) – CVE-2025-53770, která umožňuje neautentizovaný vzdálený přístup a spuštění kódu, což může vést k úplnému převzetí kontroly nad serverem. Zranitelné verze jsou pouze on-premise verze a to konkrétně SharePoint Server 2016, 2019 a Subscription Edition. SharePoint Online (Microsoft 365) není touto zranitelností ohrožen.
Společnost Valve zpřísnila pravidla pro obsah, který je možné distribuovat ve službě Steam. Současně řadu her ze Steamu odstranila. V zásadách a pravidlech přibylo omezení 15: Obsah, který by mohl porušovat pravidla a normy stanovené zpracovateli plateb a souvisejícími sítěmi platebních karet a bankami nebo poskytovateli připojení k internetu. Sem spadají zejména určité druhy obsahu pouze pro dospělé.
Dle analytics.usa.gov je za posledních 90 dnů 6,2 % přístupů k webových stránkám a aplikacím federální vlády Spojených států z Linuxu.
Jak si zobrazit pomocí Chrome a na Chromiu založených webových prohlížečích stránky s neplatným certifikátem? Stačí napsat thisisunsafe.
V repozitáři AUR (Arch User Repository) linuxové distribuce Arch Linux byly nalezeny a odstraněny tři balíčky s malwarem. Jedná se o librewolf-fix-bin, firefox-patch-bin a zen-browser-patched-bin.
Dle plánu by Debian 13 s kódovým názvem Trixie měl vyjít v sobotu 9. srpna.
Vývoj linuxové distribuce Clear Linux (Wikipedie) vyvíjené společností Intel a optimalizováné pro jejich procesory byl oficiálně ukončen.
potřebuji migrovat pouze data (strukturu tabulek mám vytvořenou). Provedl jsem dump z MySQL v podobě úplných insertů a import do PostgreSQL:
mysqldump database -v -nt --compatible=ansi,postgresql --complete-insert=TRUE --extended-insert=FALSE --compact --default-character-set=UTF8 -u user -p -r pg_database.sql
psql database < pg_database.sql
Zdá se to funkční, ale trápí mě dvě věci:
1) orig. MySQL DB má velikost 800MB, ale kvůli úplným insertům vznikne dumpem 2GB soubor, který po importu vytvoří v PostgreSQL 2.1GB databázi
2) import tohoto 2GB souboru do PostgreSQL trvá cca 36 hodin na 2.6 GHz Xeon / 1GB RAM
begin;
a commit;
.
V pripade, ze pouzivate hodne indexu, nebo foreign keys, tak je mozne tyto pred importem dropnout a vytvorit je az po nem, tim se muze import vetsiho mnozstvi zaznamu take urychlit. Pokud nebudete chtit indexy a foreign keys dropovat, mohlo by pomoct behem importu udelat vacuum analyze
, tim se aktualizuji statistiky indexu, ty se zacnou optimalne vyuzivat a zrychli se kontroly vkladanych radku.
Uplne nejrychlejsim zpusobem, jak dostat hodne dat do PostgreSQL, by bylo pravdepodobne pouziti prikazu COPY
, to s sebou vsak nese nutnost upravy zdrojoveho datoveho souboru do vhodneho formatu.
To, ze databaze zabira vice mista, nez cekate, muze byt zpusobeno tim, ze neni uvolnen prostor po smazanych zaznamech - na to muzete vyzkouset pouzit vacuum full
, pripadne muze byt prostor zabran indexy.
Tomas
ad b) Velikost dumpu mě nepřekvapila, měl jsem na mysli velikost výsledné DB v Postgre, která je i po reindexaci více než dvojnásobná oproti MySQL (MyISAM).
Zajímalo by mě, zda je to dáno formátem PostgreSQL nebo spíše změnou datových typů např. INT na BIGINT?
BEGIN/COMMIT + úprava postgresql.conf (přidělení paměti) urychlily import dumpu z 36 na 2 hodiny
Tiskni
Sdílej: