Vývoj linuxové distribuce Clear Linux (Wikipedie) vyvíjené společností Intel a optimalizováné pro jejich procesory byl oficiálně ukončen.
Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapy a AI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.
Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).
Kdysi jsem resil nekolik jazykovych variant webovek, ale skoncilo to u titulni stranky (ta byla staticka), dal se ten projekt nedostal (nikoli mou vinou). Ale i ta titulka byla pochopitelne lokalizovana.
Texty byly rozdeleny do casti, delicim prvkem byly html tagy (odstavce, obrazky, spany a pod.) - tyto tagy ale byly jen ve skriptu, kterym byla vysledna stranka tvorena, v databazi byly jen textove prvky. Kazdy takovyto blok textu mel svoje ID
a poradove_cislo
, kde ID
odpovidalo strance a poradove_cislo
udavalo poradi toho bloku v html zdrojaku stranky. Zaznamy se stejnym ID
a poradove_cislo
predstavovaly pokazde stejny kus textu, jen v jinem jazyce.
Takze jsem udelal neco jako
select txt from texty where ID=id_stranky order by poradia pak do html zdrojaku v patricnych mistech postupne vkladal nactene zaznamy. A lokalizace bylo udelana tak, ze kazda jazykova mutace mela svuj vlastni sloupec v databazi, takze dotaz pro cesky jazyk byl
select txt_cs ...pro anglictinu
select txt_en ...pro nemcinu
select txt_de ...atd. Pridani jazyka znamenalo pridani sloupce do databaze.
Jsem si vedom, ze to urcite neni ten nejlepsi zpusob, ale mi proste v danou chvili pro dany ucel s danymi prostredky vyhovoval... Navic se jednalo o vice-mene staticke stranky, coz asi neni vas pripad.
CREATE TABLE loc_test ( lt_text NVARCHAR2(64)) / INSERT INTO loc_test (lt_text) VALUES ('Petr') / INSERT INTO loc_test (lt_text) VALUES ('František') / INSERT INTO loc_test (lt_text) VALUES ('Áron') / INSERT INTO loc_test (lt_text) VALUES ('Antonín') / INSERT INTO loc_test (lt_text) VALUES ('Petříček') / COMMIT / ALTER SESSION SET NLS_SORT = CZECH_AI / SELECT lt_text FROM loc_test ORDER BY lt_text / ALTER SESSION SET NLS_SORT = ASCII7 / SELECT lt_text FROM loc_test ORDER BY lt_text / SELECT lt_text FROM loc_test ORDER BY NLSSORT(lt_text, 'NLS_SORT = CZECH_AI') / DROP TABLE loc_test /Použití je velmi jednoduché. Ve výsledku je vidět, že to skutečně funguje tak, jak chceme:
CREATE TABLE succeeded. 1 rows inserted 1 rows inserted 1 rows inserted 1 rows inserted 1 rows inserted COMMIT succeeded. ALTER SESSION SET succeeded. LT_TEXT ---------------------------------------------------------------- Antonín Áron František Petr Petříček 5 rows selected ALTER SESSION SET succeeded. LT_TEXT ---------------------------------------------------------------- Antonín František Petříček Petr Áron 5 rows selected LT_TEXT ---------------------------------------------------------------- Antonín Áron František Petr Petříček 5 rows selected DROP TABLE loc_test succeeded.Tak! A jak něco podobného udělat například v PostgreSQL? PostgreSQL umožňuje nastavit locale při vytváření databáze. Což je docela slabé. Proto jsem došel k následujícímu řešení, které je optimalizované na maximální výkon pro SELECT (to byl požadavek) a jednoduchost volání jako v Oracle.
LOCALES
, která funguje jako číselník podporovaných locales. Jednotlivá locale se zadávají v Javí notaci, tedy JAZYK_ZEMĚ_VARIANTA. Pak tam jsou naimplementované funkce, které umějí dohledat locale stejně tak, jak to dělá Java (java.util.ResourceBundle).
Další tabulkou je tabulka TABLES
, která ukládá názvy tabulek, které jsou pod lokalizací. Všechny funkce, které nějak mohou afektovat data (například přidání locale, odebrání locale), díky této tabulce automaticky přidávají nové jazyky.
Úplně vespod jsou funkce pro podporu uživatelských proměnných v session, implementace chybějících funkcí PL/PgSQL a tak.
_C
, která ukládá nelokalizované atributy, další se suffixem _L
, která ukládá lokalizovaná data a poslední se suffixem _D
, která drží stav NULL, NOT NULL pro lokalizovaná data.
Příklad:
CREATE TABLE i18n.example_c ( exmp_id bigint DEFAULT nextval('sq_exmp_id') NOT NULL, exmp_type bigint NOT NULL, exmp_creation_time timestamp with time zone NOT NULL DEFAULT NOW() ); ALTER TABLE i18n.example_c ADD CONSTRAINT pk_exmp_id PRIMARY KEY (exmp_id); CREATE TABLE i18n.example_l ( exmp_entity bigint NOT NULL, exmp_locale bigint NOT NULL, exmp_name varchar NULL, exmp_value varchar NULL, exmp_value_ord bytea NULL ); ALTER TABLE i18n.example_l ADD CONSTRAINT pk_exmp_entity_exmp_locale PRIMARY KEY (exmp_entity, exmp_locale); ALTER TABLE i18n.example_l ADD CONSTRAINT fk_exmp_entity_exmp_id FOREIGN KEY (exmp_entity) REFERENCES i18n.example_c (exmp_id) ON DELETE CASCADE; ALTER TABLE i18n.example_l ADD CONSTRAINT fk_exmp_locale_locale_id FOREIGN KEY (exmp_locale) REFERENCES i18n.locale (id); CREATE TABLE i18n.example_d ( column_name varchar NOT NULL, nullable boolean NOT NULL ); ALTER TABLE i18n.example_d ADD CONSTRAINT pk_example_d PRIMARY KEY (column_name);Pak si nadefinuješ pohledy, které celou tuto strukturu zobrazí jako jednu tabulku:
CREATE VIEW i18n.example AS SELECT c.exmp_id, c.exmp_type, c.exmp_creation_time, l.exmp_locale, l.exmp_name, l.exmp_value, l.exmp_value_ord FROM example_c c INNER JOIN example_l l ON (c.exmp_id = l.exmp_entity) WHERE l.exmp_locale = i18n.get_session_locale_id(); CREATE VIEW i18n.example_a AS SELECT c.exmp_id, c.exmp_type, c.exmp_creation_time, l.exmp_locale, l.exmp_name, l.exmp_value, l.exmp_value_ord FROM example_c c INNER JOIN example_l l ON (c.exmp_id = l.exmp_entity);Ta view se suffixem
_A
zobrazují veškeré locales (nejsou omezena na aktuální locale v session). Jak je vidět, pro každý řádek v tabulce EXAMPLE_C je v tabulce EXAMPLE_L vygenerován speciální řádek pro každé locale. Když přidáš další locale, "systém" automaticky do všech těchto kompozitů dogeneruje prázdné řádky.
ALTER SESSION SET NLS_SORT…
zavoláš i18n.set_session_locale(…)
dál používáš databázi, jak je třeba. Když potřebuješ řadit jinak, buď zavoláš set_session_locale znovu, nebo si napíšeš vlastní ORDER BY klauzuli.
Díky, myslím, že jsi mi právě vyřešil i několik dalších problémů, na které jsem se ani neptalJá vím. Jsem za to placenej
Máš u mě čokoládu (příp. pivo).Já radši vodku. Teď tady cucám lahvinku Stolichnayi
Tiskni
Sdílej: