Byl vydán Mozilla Firefox 141.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Lokální AI umí uspořádat podobné panely do skupin. Firefox na Linuxu využívá méně paměti. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 141 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
NÚKIB upozorňuje na kritickou zranitelnost v SharePointu. Jedná se o kritickou zranitelnost typu RCE (remote code execution) – CVE-2025-53770, která umožňuje neautentizovaný vzdálený přístup a spuštění kódu, což může vést k úplnému převzetí kontroly nad serverem. Zranitelné verze jsou pouze on-premise verze a to konkrétně SharePoint Server 2016, 2019 a Subscription Edition. SharePoint Online (Microsoft 365) není touto zranitelností ohrožen.
Společnost Valve zpřísnila pravidla pro obsah, který je možné distribuovat ve službě Steam. Současně řadu her ze Steamu odstranila. V zásadách a pravidlech přibylo omezení 15: Obsah, který by mohl porušovat pravidla a normy stanovené zpracovateli plateb a souvisejícími sítěmi platebních karet a bankami nebo poskytovateli připojení k internetu. Sem spadají zejména určité druhy obsahu pouze pro dospělé.
Dle analytics.usa.gov je za posledních 90 dnů 6,2 % přístupů k webových stránkám a aplikacím federální vlády Spojených států z Linuxu.
Jak si zobrazit pomocí Chrome a na Chromiu založených webových prohlížečích stránky s neplatným certifikátem? Stačí napsat thisisunsafe.
V repozitáři AUR (Arch User Repository) linuxové distribuce Arch Linux byly nalezeny a odstraněny tři balíčky s malwarem. Jedná se o librewolf-fix-bin, firefox-patch-bin a zen-browser-patched-bin.
Dle plánu by Debian 13 s kódovým názvem Trixie měl vyjít v sobotu 9. srpna.
Vývoj linuxové distribuce Clear Linux (Wikipedie) vyvíjené společností Intel a optimalizováné pro jejich procesory byl oficiálně ukončen.
Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
REVOKE SELECT ON pg_database FROM PUBLIC;což mi znepřístupní všechny databáze, ale zároveň i ty, kterých je vybraný uživatel vlastníkem (počet db=0). V
/etc/postgresql/8.3/main/pg_hba.confmám nastaveno
# Database administrative login by UNIX sockets local all postgres ident sameuser # TYPE DATABASE USER CIDR-ADDRESS METHOD # # "local" is for Unix domain socket connections only local all all ident sameuser #local sameuser all trust # IPv4 local connections: host all all 127.0.0.1/32 md5 host all admin 127.0.0.1/32 md5 hostssl all all 0.0.0.0/0 md5 hostssl all admin 0.0.0.0/0 md5 # IPv6 local connections: host all admin ::1/128 md5což umožní viditelnost všech db všem rolím. Změna z
hostssl all all 0.0.0.0/0 md5 hostssl all admin 0.0.0.0/0 md5na
hostssl sameuser all 0.0.0.0/0 md5 hostssl all admin 0.0.0.0/0 md5mi taky znepřístupní připojení k db, že není žádné dostupné pravidlo splňující přihlášení (měním pouze ssl, protože přes něj se k db příhlašuji). U uživatele admin chci, aby měl přístup na všechny db, proto ten druhý řádek. Zkusil sem vytvořit jiné schéma než public pod stejným názvem jako je uživatel i jméno db, nastavil vlastnické právo na tohoto uživatel, ale ani to mi nepomohlo a ostatní mohou procházet schémata dle libosti až na úroveň řádku tabulky. Přístup k databázím a zkouším v PgAdmin III, kde nastavává pro mne zajímavý úkaz - připojím se k db a vidím všechny db, upravím pg_hba.conf a reloadnu server, tak mám přístup jen do své db a do jiných ne, což by mi vyhovovalo. Pokud se ale odhlásím, tam se již při pokusu o přihlášení nepřipojím ani ke své db. Je tedy možné nějakým způsobem nastavit viditelnost jen db, na které má vlastník právo vidět a u ostatních zakázat i jejich procházení? Pokud to není možné nějak zakázat přímo v postgresu, tak třeba nějaký patch, který by to řešil neexistuje? Moc děkuji
Tohle je vlastnost PostgreSQL, a zakázat to v podstatě nijak nejde. Můžeš si pohrát s rolemi a sebrat SELECT na některých systémových tabulkách, např. pg_class, a to je asi tak všechno. Pokud chceš skutečně nezávislé databáze, tak si pak vytvoř víc db clusterů (instancí PostgreSQL) a provozuj je na různých ip nebo různých portech.Režie je minimální.
Pavel
No pokud dobre rozumim problemu, melo by stacit sebrat uzivateli prava connect na danou databazi. Samozrejmne globalni katalogy (seznam databazi, seznam uzivatelu...) budou viditelne. Kouknul bych GRANT/REVOKE ... CONNECT ON DATABASE ...
Tiskni
Sdílej: