Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.
Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
REVOKE SELECT ON pg_database FROM PUBLIC;což mi znepřístupní všechny databáze, ale zároveň i ty, kterých je vybraný uživatel vlastníkem (počet db=0). V
/etc/postgresql/8.3/main/pg_hba.confmám nastaveno
# Database administrative login by UNIX sockets local all postgres ident sameuser # TYPE DATABASE USER CIDR-ADDRESS METHOD # # "local" is for Unix domain socket connections only local all all ident sameuser #local sameuser all trust # IPv4 local connections: host all all 127.0.0.1/32 md5 host all admin 127.0.0.1/32 md5 hostssl all all 0.0.0.0/0 md5 hostssl all admin 0.0.0.0/0 md5 # IPv6 local connections: host all admin ::1/128 md5což umožní viditelnost všech db všem rolím. Změna z
hostssl all all 0.0.0.0/0 md5 hostssl all admin 0.0.0.0/0 md5na
hostssl sameuser all 0.0.0.0/0 md5 hostssl all admin 0.0.0.0/0 md5mi taky znepřístupní připojení k db, že není žádné dostupné pravidlo splňující přihlášení (měním pouze ssl, protože přes něj se k db příhlašuji). U uživatele admin chci, aby měl přístup na všechny db, proto ten druhý řádek. Zkusil sem vytvořit jiné schéma než public pod stejným názvem jako je uživatel i jméno db, nastavil vlastnické právo na tohoto uživatel, ale ani to mi nepomohlo a ostatní mohou procházet schémata dle libosti až na úroveň řádku tabulky. Přístup k databázím a zkouším v PgAdmin III, kde nastavává pro mne zajímavý úkaz - připojím se k db a vidím všechny db, upravím pg_hba.conf a reloadnu server, tak mám přístup jen do své db a do jiných ne, což by mi vyhovovalo. Pokud se ale odhlásím, tam se již při pokusu o přihlášení nepřipojím ani ke své db. Je tedy možné nějakým způsobem nastavit viditelnost jen db, na které má vlastník právo vidět a u ostatních zakázat i jejich procházení? Pokud to není možné nějak zakázat přímo v postgresu, tak třeba nějaký patch, který by to řešil neexistuje? Moc děkuji
Tohle je vlastnost PostgreSQL, a zakázat to v podstatě nijak nejde. Můžeš si pohrát s rolemi a sebrat SELECT na některých systémových tabulkách, např. pg_class, a to je asi tak všechno. Pokud chceš skutečně nezávislé databáze, tak si pak vytvoř víc db clusterů (instancí PostgreSQL) a provozuj je na různých ip nebo různých portech.Režie je minimální.
Pavel
No pokud dobre rozumim problemu, melo by stacit sebrat uzivateli prava connect na danou databazi. Samozrejmne globalni katalogy (seznam databazi, seznam uzivatelu...) budou viditelne. Kouknul bych GRANT/REVOKE ... CONNECT ON DATABASE ...
Tiskni
Sdílej: