Spolek OpenAlt zve příznivce otevřených řešení a přístupu na 209. brněnský sraz, který proběhne tento pátek 16. května od 18:00 ve studentském klubu U Kachničky na Fakultě informačních technologií Vysokého učení technického na adrese Božetěchova 2/1. Jelikož se Brno stalo jedním z hlavních míst, kde se vyvíjí open source knihovna OpenSSL, tentokrát se OpenAlt komunita potká s komunitou OpenSSL. V rámci srazu Anton Arapov z OpenSSL
… více »GNOME Foundation má nového výkonného ředitele. Po deseti měsících skončil dočasný výkonný ředitel Richard Littauer. Vedení nadace převzal Steven Deobald.
Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.
Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Mám následující situaci: tabulka s článkama, každý článek má id (primary key, auto_increment) a je zařazen do seriálu (sloupec serie). Mám vybraný článek, jeho id a id seriálu, do kterého je zařazen. A nyní potřebuju vypsat z databáze řekněme 2 články před a 2 články po daném článku včetně daného ze seriálu. Celkem 5, přičemž pokud bude vybraný článek první či poslední, budou vypsané jen 3, logicky. Něco podobného má třeba root.cz.
Sesmolil jsem následující SQL dotaz, který to udělá:
SELECT id, time, title,
(SELECT COUNT(*) FROM articles as pocitadlo WHERE serie=$serie_id AND articles.id>=pocitadlo.id) as poradi
FROM articles as articles
WHERE serie=$serie_id
HAVING poradi<=(SELECT COUNT(*) FROM articles as pocitadlo WHERE pocitadlo.id<=$article_id AND serie=$serie_id)+2 AND
poradi>=(SELECT COUNT(*) FROM articles as pocitadlo WHERE pocitadlo.id<=$article_id AND serie=$serie_id)-2
ORDER BY poradi ASC
Pokud jste si všimli, tak pro každý článek ze seriálu se vykoná poddotaz. Tedy pro n řádků n poddotazů (v praxi se bude počet pohybovat kolem 10-20). Jelikož nerozumím databázím zevnitř, jak jsou optimalizované, tak by mě zajímalo, jestli by nebylo třeba výkonově výhodnější vypsat jednoduchým dotazem všechny články seriálu a zbytek dopočítat pomocí PHP.
Samozřejmě uvítám, pokud někdo přijde s elegantnějším řešením
SELECT a.* FROM articles a WHERE a.date >= (SELECT c.date WHERE c.id = $article_id) AND a.serie = $serie ORDER BY a.date ASC LIMIT 2 SELECT a.* FROM articles a WHERE a.date < (SELECT c.date WHERE c.id = $article_id) AND a.serie = $serie ORDER BY a.date DESC LIMIT 2Nebo mít díly očíslované (sloupeček s pořadovým číslem dílu v seriálu) a pak použít jednoduchý (i když trošku neobvyklý) join:
SELECT a.* FROM articles a, articles c WHERE a.serie = $serie AND c.id = $article_id AND (a.poradi BETWEEN c.poradi - 2 AND c.poradi + 2)
Jasně, limitem to nejde, jinak bych se neptal.
Obojí řešení jsou použitelná a obojí jsem zvažoval. Obecně by mě zajímalo, zda je lepší psát složitější příkazy a provádět je najednou a nebo je dělit na jednodušší a provádět zvlášť. Dosud jsem se snažil omezovat počet přístupů k SQL co nejméně (i proto, že výsledný php kód je pak přehlednější), proto jsem udělal tu dlouhou verzi. Samozřejmě, pokud těch článků bude hodně, tak se vyplatí ty dva, ale co je hodně? 10, 100 nebo 1000 řádků? To je jedna z věcí, která by mě zajímala.
Jinak druhý způsob by znamenal změnit zapisování článků do databáze. Při každém přesunu článku či smazání by se muselo pořadí přepočítávat, což mi přišlo zbytečně komplikované.
Explain zkusím, děkuji za tip.
Zajímalo by mě, kolik času (procentuálně) zabere volání dotazu pomocí php. Pokud by odeslání dotazu zabralo řekněme 80% času a samotné vykonání v mysql jen 20%, tak by se do určité míry vyplatilo používat spíš poddotazy, než volat 2x mysql_query.
Tiskni
Sdílej: