Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Zdravím,
nedávno jsem řešil jeden problém s nefunkční mysql. Databáze nenaběhla z důvodu nedostatku volného místa na disku, protože celý disk byl zaplněn ibdata1 souborem, který měl okolo 25GB. Nevim proč byl měl takovou velikost, tolik data tam nebylo, podle phpMyAdmina celá databáze měla pouze okolo 1GB. Tento server byl často restartován přerušením napájení a v tom bude nejspíš ten problém. Databáze prostě nenaběhla a tak server restartovali jestě než se stačila obnovit po pádu.
Nesetkal jste se někdo s něčím podobným, nebo nevíte jak tomu předejít? Dík za rady.
Zdravím,
AFAIK je to problém defaultního nastavení MySQL, které nenastavuje maximální velikost ibdata souborů (ale v komentáři v my.cnf je o tom zmínka ).
Doporučoval bych:
1) zazálohovat datafiles (ibdata*)
2) nahodit mysql (pokud nejde spustit z důvodu nedostatku volného místa, máte imho smůlu, je prostě potřeba místo uvolnit)
3) dumpnout databáze
4) zastavit mysql
5) nastavit innodb_data_file_path podle Vašich potřeb (viz http://dev.mysql.com/doc/refman/5.0/en/innodb-configuration.html)
6) nastartovat mysql (možná bude ještě předtím dobré udělat mysql_install_db), naimportovat vydumpované databáze (př itakovém objemu doporučuju pro import zakázat kontrolu cizích klíčů - SET FOREIGN_KEY_CHECKS=0;)
...nyní by se měl ibdata držet na velikosti dané direktivou innodb_data_file_path.
Dá se nastavit i jinak http://dev.mysql.com/doc/refman/5.0/en/multiple-tablespaces.html
Tohle přesně jsem udělal, export, smazaní DB, a import dat do nové.
Je mi ale záhodou, jakto že soubor ibdata1 tolik narostl. Tolik dat tam nemohlo být uloženo a data nebyla mazána. Nemohla velikost narůst při rekonstrukci souboru po nesprávném ukončení?
Ještě mě napadá jedna věc, jestli chyba může být někde v potvrzování transakcí.
je to tusim mrtvymi transakcemi a zaznamy, ktere se nemazou, ale zustanou v databazi i prestoze nebyly dokonceny, pomuze obnoveni dat z backupu nebo pro jine db existuje prikaz na vycisteni mrtvych zaznamu, kdyby jsi me zabil nevim.. ale myslim ze to zacinalo na F:))))
jj, fVakuum (joke)
Jedine reseni je nastavit innodb per table a pak innodb_data_file_path na nejakou max rozumnou hodnotu.
Data se ti tak budou ukladat do ibd souboru a ibdata ti casem naroste na max hodnotu, ale pak uz nepreroste.
Jinak transakce se ukladaji do transakcnich logu, takze maximalni hodnota ibdata muze byt malicka. Uz si to nepamatuji presne,
ale kdyz je innodb per table, tak by se nemelo skoro vubec vyuzit, ale celkove je innodb trochu tajemna, takze
bych urco nejakou max hodnotu dal a asi bych vubec nepouzil autoextend.
Tiskni
Sdílej: