Byla vydána verze 5.0 webového aplikačního frameworku napsaného v Pythonu Django (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání.
TuxClocker je Qt GUI nástroj pro monitorování a nastavování (přetaktovávání) hardwaru na Linuxu. Aktuální verze je 1.4.0. Z novinek lze vypíchnout monitorování využití AMD a NVIDIA VRAM nebo sledování spotřeby energie procesorů AMD a Intel.
O víkendu (15:00 až 23:00) probíhá EmacsConf 2023, tj. online konference vývojářů a uživatelů editoru GNU Emacs. Sledovat ji lze na stránkách konference. Záznamy jsou k dispozici přímo z programu.
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE? Pravidelný přehled novinek i s náhledy aplikací v Týden v GNOME a Týden v KDE.
Organizace Apache Software Foundation (ASF) vydala verzi 20 integrovaného vývojového prostředí a vývojové platformy napsané v Javě NetBeans (Wikipedie). Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také ze Snapcraftu a Flathubu.
Desktopové prostředí Cinnamon, vyvíjené primárně pro distribuci Linux Mint, dospělo do verze 6.0. Seznam změn obsahuje především menší opravy a v říjnovém přehledu novinek v Mintu avizovanou experimentální podporu Waylandu.
OpenZFS (Wikipedie), tj. implementace souborového systému ZFS pro Linux a FreeBSD, byl vydán ve verzích 2.2.2 a 2.1.14. Přináší důležitou opravu chyby vedoucí k možnému poškození dat.
V ownCloudu byly nalezeny tři kritické zranitelnosti: CVE-2023-49103, CVE-2023-49104 a CVE-2023-49105 s CVSS 10.0, 8.7 a 9.8. Zranitelnost CVE-2023-49103 je právě využívána útočníky. Nextcloudu se zranitelnosti netýkají.
I letos vychází řada ajťáckých adventních kalendářů. Programátoři se mohou potrápit při řešení úloh z kalendáře Advent of Code 2023. Pro programátory v Perlu je určen Perl Advent Calendar 2023. Zájemci o UX mohou sledovat Lean UXmas 2023. Pro zájemce o kybernetickou bezpečnost je určen Advent of Cyber 2023…
Byla vydána verze 2.12 svobodného video editoru Flowblade (GitHub, Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Videoukázky funkcí Flowblade na Vimeu. Instalovat lze také z Flathubu.
Paralelně mi běží druhý server se Slackware a rád bych windowsí server zrušil zcela, ale .... poslední a zásdní službu, kterou se mi nedaří přenést je databáze 602sql11 (účetnictví). Nejsem schopen rozběhnout. Je to .rpm balíček určený pro Suse 9.5. Převáděl jsem bálíček .rpm do .tgz, ale po jeho následné instalaci, databázi se mi nedaří rozběhnout. Nepřevádějí se nějaké instalační skripty (vytvoření uživatele 602sql aj.).
Máte někdo zkušenosti s touto databází? Jde ji provozovat i na jiné distribuci než Suse (openSuse) - jiné než .rpm ? Když ano, jak se Vám podařilo nainstalovat?
děkuji
Kdysi (před sedmi až deseti lety?) jsem na ní pracoval, a tehdy oficiální pozice byla že jsou podporovány RedHat a Suse (a tehdy nějaké BSD, ale to bylo opuštěno), Takže by rozhodně měla jít provozovat i na RH-založených distribucích - což je pořád rpm. Já ji mám funkční na FC8.
Pokud je problém v zakládacích skriptech, tak rpm -qi --script ukáže co se děje, jinak to je také v zip souboru v dokumentaci. Uživatel 602sql se tvoří před vlastní instalací, ale asi by to mělo jít i bez něj, se změnou jména uživatele v conf souboru.
...budu ještě nějaký čas to zkoušet rozjet na Slackware, ale ... jake .rpm distro pro server bys mi doporučil ? (trošku starší hardware: servrová deska Intel čip E7221, cpu celer 2,66 GHz (EMT64), paměti DDR2 bych asi dokoupil - ikdyž teď mám nadbytek systémových prostředků - momentální systém WinXP)
Podle mne by to na tom Slacku mělo jít rozchodit, dokonce o tom vidím zmínku i v helpu (to je ten zip file v distribuci).
Pokud jde jenom o nejprimitivnější spuštění serveru nad nově vytvořenou db, mělo by fungovat tohle:
zdá se, že server běží Jen je to třeba spouštět ručně, ty skripty nechtějí spustit tu databázi. Klientský program (účetní) jej našel, přihlašoval se... jen teď požaduje nové licenční číslo, patrně kvůli zkopírování databáze na jiné PC.
Doufám, že tenhle problém se mi podaří vyřešit ...
díky
Tiskni
Sdílej: