Byla vydána květnová aktualizace aneb nová verze 1.79 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a animovanými gify v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.79 vyšlo také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Jak to bude s podporou rastrového grafického formátu JPEG XL ve webových prohlížečích? Google ji nedávno z Chrome a Chromia odstranil (#1178058#c84). Jednou z novinek beta verze Safari 17 je ale právě podpora JPEG XL. Vráti se JPEG XL do Chrome a Chromia (#1451807)? Dění kolem JPEG XL lze sledovat například na r/jpegxl.
Byla vydána nová stabilní verze 6.1 (aktuálně 6.1.3035.51) webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 114. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu. Nový Vivaldi se pro Bing tváří jako Microsoft Edge (upravený User-Agent) a díky tomu v něm funguje Bing Chat. Vylepšeny byly Pracovní prostory (Workspaces). Podrobný přehled v Changelogu.
Linuxová distribuce ArchLabs Linux po šesti letech vývoje končí. Dobbie to zabalil.
David Tschumperlé v obšírném článku se spoustou náhledů shrnuje vývoj multiplatformního svobodného frameworku pro zpracování obrazu G'MIC (GREYC's Magic for Image Computing, Wikipedie) za poslední rok a půl.
Vývojáři postmarketOS vydali verzi 23.06 tohoto před šesti lety představeného operačního systému pro chytré telefony vycházejícího z optimalizovaného a nakonfigurovaného Alpine Linuxu s vlastními balíčky. Přehled novinek v příspěvku na blogu. Na výběr jsou 4 uživatelská rozhraní: GNOME Shell, Phosh, Plasma a Sxmo. Aktuálně podporovaných zařízení je 30.
Byla vydána distribuce openSUSE Leap verze 15.5 (poznámky k vydání). Jde o konzervativní distribuci odpovídající komerčnímu SUSE Linux Enterprise 15, nyní Service Pack 5. Mělo jít o poslední aktualizaci Leap v současné podobě před přechodem na Adaptable Linux Platform s „neměnným“ základem, ale padlo rozhodnutí, že v roce 2024 ještě vyjde Leap 15.6 s podporou do konce roku 2025.
Alyssa Rosenzweig v příspěvku na blogu oznámila, že Asahi Linux už zvládá OpenGL 3.1. Dokončuje se podpora OpenGL ES 3.1. Dalším krokem bude Vulkan 1.0.
Intel nedávno představil a pod licencí SIL Open Font License (OFL) na GitHubu zveřejnil font Intel One Mono. Font je určen především pro zobrazování textu v emulátorech terminálu a vývojových prostředích (Přehled fontů s pevnou šířkou).
Na redditu byly publikovány zajímavé QR kódy vygenerované pomocí Stable Diffusion. Přehled použitého softwaru v článku na Ars Technica.
Mám na netu jednu PHP webovou aplikaci, která má dlouhodobě problémy s rychlostí pravděpodobně kvůli ne ideálně udělané databázi a SQL dotazů na ni. Často jede rychle, často se ale taky stává, že se na půl minuty zasekne.
Z logů slow_query. Velké množství dotazů, které překročil čas 5 vteřin vykonování (často i přes 30s) byl mezi jinými jednoduchý update. Konkrétně dotazy typu
UPDATE statistika SET doba_online = doba_online + '7' WHERE jmeno = 'Leinad'
Tabulka "statistika" má kromě pár dalších sloupců sloupce "jmeno", který je VARCHAR a index a "doba_online", který je TIME. Tato tabulka slouží pro logování, jaký čas daný uživatel strávil na webu, takže dotaz se provádí každým kliknutím uživatele. TAbulka je InnoDB a má cca 300 řádků.
Zkusil jsem přehodit tabulku na engine MyISAM a už se tyto dotazy v logách slow_query neobjevují. Mám podezření, že InnoDB má vyšší režii na disk. Jedu na virtuálním serveru a když jsem se chvíli koukal na "top", tak jsem viděl často vyskočit hodnotu %wa až na 100%.
Je možné, že InnoDB má až tak moc velkou režii proti MyISAM? Četl jsem, že má vyšší (kvůli transakcím), ale nedovedl jsem si nikdy představit, že by to takhle mohlo zlikvidovat výkon... Nemáte nějaký tip, co s tím?
(Rada dát všechny tabulky na MyISAM znemožní použití transakcí u dotazů, kde se to hodí. Rada dát část tabulek do MyISAM a zbytek nechat na InnoDB by asi pomohla zvýšit rychlost, ovšem zbývající dotazy typu UPDATE a INSERT budou stále dělat problémy, jen jich bude méně...)
MySQL verze "5.0.32-Debian_7etch3-log".
Pozn.: Očekávám kritiku návrhu tabulky, kdy není ideální použití pro index tabulky typu VARCHAR. Vím to, ale nemyslím si, že má cenu se pouštět do opravy, když to můj problém stejně nevyřeší.
Nevyužívá se cache databáze při dotazech typu SELECT, nikoliv UPDATE?
Zamykání by tam být u tohoto dotazu nemělo. Ta "statistika" je hlavně UPDATEována přihlášeným člověkem, málokdy jiným uživatelem. Tj. nemělo by tam být žádné čekání na zámek. V logu slow_query se psalo navíc u těch dotazů "Lock_time: 0", jen parametr "Query_time:" je vysoký...
Tak problém zdá se vyřešen. Zvýšení innodb_buffer_pool_size. Byl nastaven standardně na 8MB. Databázi jsem měl (hlavně asi díky fórám a logováním) velkou 30MB, takže velké tabulky s fórem zdá se vyhazovaly tabulky jako "statistika", do které se každým klikem uživatele zapisovalo. A přepnutí na MyISAM fungovalo zdá se proto, že má možná vlastní jiný parametr cache (ehm, jen domněnka).
Díky tedy za rady a omlouvám se, že jsem si dostatečně neprohledal web předem. Resp. googlil jsem před podáním dotazu tady na fóru a našel jsem, že cache ovlivňuje rychlost DB, ale našel jsem jen články o cache využívanou při dotazech typu SELECT, narazil jsem na rady ohledně indexů, atd., ale to že tam je ještě další cache pro celé tabulky jsem zjistil bohužel až teď. No, tak snad tato diskuse pomůže v budoucnu někomu dalšímu, kdo se s tímto problémem setká.
Jinak, ten článek, co mi pomohl, byl na adrese <a href="http://www.mysqlperformanceblog.com/2007/11/03/choosing-innodb_buffer_pool_size/">http://www.mysqlperformanceblog.com/2007/11/03/choosing-innodb_buffer_pool_size/</a>
Tiskni
Sdílej: