3D tiskárny Original Prusa MK4S (a MK4) v kombinaci s Prusamenty PLA a PETG mají mezinárodně uznávanou certifikaci UL 2904 GREENGUARD, která potvrzuje splnění přísných bezpečnostních standardů pro VOC a UFP.
Byla vydána verze R1/beta5 open source operačního systému Haiku (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v poznámkách k vydání.
Sovereign Tech Fund (Wikipedie), tj. program financování otevřeného softwaru německým ministerstvem hospodářství a ochrany klimatu, podpoří Sambu částkou 688 800 eur.
Společnost OpenAI představila novou řadu svých AI modelů OpenAI o1 navržených tak, aby "strávily více času přemýšlením, než zareagují". Videoukázky na 𝕏 nebo YouTube.
Sailathon 24, tj. hackathon mobilního operačního systému Sailfish OS, proběhne od 27. do 30. září v Praze na Strahově ve školícím centru Silicon Hill.
Bylo vydáno Ubuntu 22.04.5 LTS, tj. páté opravné vydání Ubuntu 22.04 LTS s kódovým názvem Jammy Jellyfish. Stejně tak Kubuntu 22.04.5 LTS, Ubuntu Budgie 22.04.5 LTS, Ubuntu MATE 22.04.5 LTS, Lubuntu 22.04.5 LTS, Ubuntu Kylin 22.04.5 LTS, Ubuntu Studio 22.04.5 LTS a Xubuntu 22.04.5 LTS.
Byla publikována veřejná Výroční zpráva Bezpečnostní informační služby za rok 2023 (pdf).
Byla vydána nová verze 8.7 multiplatformní digitální pracovní stanice pro práci s audiem (DAW) Ardour. Přehled oprav, vylepšení a novinek v oficiálním oznámení.
Společnost Juno Computers prodávající počítače s předinstalovaným Linuxem má nově v nabídce linuxový tablet Juno Tab 3. Na výběr je Mobian Phosh, Ubuntu 24.04 (GNOME) a Kubuntu 24.04 (KDE Plasma). Cena začíná na 699 dolarech.
VirtualBox, tj. multiplatformní virtualizační software, byl vydán v nové verzi 7.1. Přehled novinek v Changelogu. Přináší modernizovaný vzhled a ovládání. Přepínat se lze mezi základním a rozšířeným uživatelským rozhraním. NAT nově podporuje IPv6. Linuxový hostitel a host mohou sdílet schránku na Waylandu.
Mám na netu jednu PHP webovou aplikaci, která má dlouhodobě problémy s rychlostí pravděpodobně kvůli ne ideálně udělané databázi a SQL dotazů na ni. Často jede rychle, často se ale taky stává, že se na půl minuty zasekne.
Z logů slow_query. Velké množství dotazů, které překročil čas 5 vteřin vykonování (často i přes 30s) byl mezi jinými jednoduchý update. Konkrétně dotazy typu
UPDATE statistika SET doba_online = doba_online + '7' WHERE jmeno = 'Leinad'
Tabulka "statistika" má kromě pár dalších sloupců sloupce "jmeno", který je VARCHAR a index a "doba_online", který je TIME. Tato tabulka slouží pro logování, jaký čas daný uživatel strávil na webu, takže dotaz se provádí každým kliknutím uživatele. TAbulka je InnoDB a má cca 300 řádků.
Zkusil jsem přehodit tabulku na engine MyISAM a už se tyto dotazy v logách slow_query neobjevují. Mám podezření, že InnoDB má vyšší režii na disk. Jedu na virtuálním serveru a když jsem se chvíli koukal na "top", tak jsem viděl často vyskočit hodnotu %wa až na 100%.
Je možné, že InnoDB má až tak moc velkou režii proti MyISAM? Četl jsem, že má vyšší (kvůli transakcím), ale nedovedl jsem si nikdy představit, že by to takhle mohlo zlikvidovat výkon... Nemáte nějaký tip, co s tím?
(Rada dát všechny tabulky na MyISAM znemožní použití transakcí u dotazů, kde se to hodí. Rada dát část tabulek do MyISAM a zbytek nechat na InnoDB by asi pomohla zvýšit rychlost, ovšem zbývající dotazy typu UPDATE a INSERT budou stále dělat problémy, jen jich bude méně...)
MySQL verze "5.0.32-Debian_7etch3-log".
Pozn.: Očekávám kritiku návrhu tabulky, kdy není ideální použití pro index tabulky typu VARCHAR. Vím to, ale nemyslím si, že má cenu se pouštět do opravy, když to můj problém stejně nevyřeší.
Nevyužívá se cache databáze při dotazech typu SELECT, nikoliv UPDATE?
Zamykání by tam být u tohoto dotazu nemělo. Ta "statistika" je hlavně UPDATEována přihlášeným člověkem, málokdy jiným uživatelem. Tj. nemělo by tam být žádné čekání na zámek. V logu slow_query se psalo navíc u těch dotazů "Lock_time: 0", jen parametr "Query_time:" je vysoký...
Tak problém zdá se vyřešen. Zvýšení innodb_buffer_pool_size. Byl nastaven standardně na 8MB. Databázi jsem měl (hlavně asi díky fórám a logováním) velkou 30MB, takže velké tabulky s fórem zdá se vyhazovaly tabulky jako "statistika", do které se každým klikem uživatele zapisovalo. A přepnutí na MyISAM fungovalo zdá se proto, že má možná vlastní jiný parametr cache (ehm, jen domněnka).
Díky tedy za rady a omlouvám se, že jsem si dostatečně neprohledal web předem. Resp. googlil jsem před podáním dotazu tady na fóru a našel jsem, že cache ovlivňuje rychlost DB, ale našel jsem jen články o cache využívanou při dotazech typu SELECT, narazil jsem na rady ohledně indexů, atd., ale to že tam je ještě další cache pro celé tabulky jsem zjistil bohužel až teď. No, tak snad tato diskuse pomůže v budoucnu někomu dalšímu, kdo se s tímto problémem setká.
Jinak, ten článek, co mi pomohl, byl na adrese <a href="http://www.mysqlperformanceblog.com/2007/11/03/choosing-innodb_buffer_pool_size/">http://www.mysqlperformanceblog.com/2007/11/03/choosing-innodb_buffer_pool_size/</a>
Tiskni Sdílej: