Konference LinuxDays 2023 proběhne již tento víkend 7. a 8. října v prostorách Fakulty informačních technologií Českého vysokého učení v Praze (FIT ČVUT). Na programu je spousta zajímavých přednášek a workshopů.
Netflix v pátek 29. září odeslal poslední film na DVD (YouTube). Společnost dnes známá jako streamovací služba začala před 25 lety jako půjčovna filmů na DVD. Zákazník si DVD objednal na webových stránkách, odesláno mu ale bylo klasickou poštou. Po zhlédnutí jej vložil do obálky a poslal zpět.
Zero Day Initiative zveřejnila informace o 6 bezpečnostních chybách (1, 2, 3, 4, 5, 6) v MTA Exim. Nejvážnější z nich CVE-2023-42115 má CVSS 9.8. Na opravě chyb se pracuje.
Knihovna libvpx byla vydána ve verzi 1.13.1. Řešena je kritická bezpečnostní chyba CVE-2023-5217 (heap buffer overflow in vp8 encoding). Chyba je již opravena také v Chrome / Chromium 117.0.5938.132 a Firefoxu 118.0.1.
Balíček kmod s nástroji pro práci s linuxovými moduly byl vydán ve verzi 31. Nově umí modprobe zavést modul nacházející se v libovolném adresáři (# modprobe ./drivers/gpu/drm/i915/i915.ko).
Adventura Trüberbrook je na portále GOG.com zdarma, akce trvá do 2. října.
Sound Open Firmware, projekt Linux Foundation, open source audio DSP firmware a SDK, byl vydán ve verzi 2.7.0. Z novinek lze vypíchnout podporu platformy AMD Van Gogh.
Richard Stallman v den oslav 40. výročí GNU oznámil, že má rakovinu (YouTube).
DIY trackball Ploopy má novou variantu Adept, na rozdíl od předchozích používá 44mm kouli, má symetrický tvar a šest tlačítek, snímač zůstává PMW-3360, novinkou je použití Raspberry Pi Pico, na kterém běží firmware QMK s podporou grafické konfigurační aplikace VIA. Předobjednávky jsou otevřeny za ceny 80-105 CAD.
Probíhá Meta Connect 2023. Společnost Meta představuje své novinky v oblasti AI a virtuální, smíšené a rozšířené reality. Představeny byly nové chytré brýle Ray-Ban | Meta a headset Meta Quest 3.
ntpd
), což je na serveru jediné rozumné řešení, nemění se čas skokově, ale zrychlením či zpomalením hodin. Pokud tedy rozdíl není příliš velký, ale to už je pak stejně jedno.
Při změně zimního/letního času se čas skokově nemění. Součástí časového údaje je i časová zóna, a 3:00 CEST je to samé, jako 2:00 CET.
Ale to jsem obojí psal už v předchozím komentáři…
Nevím jaký program už máš napsaný, takže napíšu jak bys to mohl implementovat mimo něj, snad to pujde napasovat. Takže máš master db (ta se mění) a slave (pro čtení a chceš do ní propagovat změny z mastera).
na slavu se založí pomocná tabulka se sloupci (název tabulky, timestamp, count) - pokud bude poslední timestamp na masterovi větší než timestamp v pomocné tabulce na slavu, tak se provede synchronizace od uloženého timestampu do posledního a zapíše se poslední timestamp a count s hodnotou 1 do pomocné tabulky, pokud je ale timestamp stejný a count > 1 tak se opět znovu sesynchronizuje poslední timestamp a dekrementuje count - mazání záznamů: po provedení synchronizace se zkontroluje počet řádků v obou tabulkách a pokud je počet řádků v tabulce na slavu větší než počet řádků na masterovi, tak se načtou všechna všechny timestampy z obou tabulek a bude se porovnávatKvůli latenci tam sice může vzniknout dočasný problém když se mezi oběma kroky přidá do master tabulky dostatečné množství záznamů, ale to by měla zpravit příští synchronizace. Logicky toto ale musí fungovat. Prosím opravte mé případné omyly
tak se načtou všechna všechny timestampy z obou tabulek a bude se porovnávatlepsie by to bolo porovnavat na zaklade PK, aby si sa vyhol full scanu, kedze timestamp asi indexovany nebude stale tam vsak vidim problemy so zistovanim max(timestamp) a zistovanim poctu zaznamov v oboch tabulkach -> to su vsetko (fast) full scany na dane tabulky, takze si myslim ze skopirovat celu tabulku zakazdym nanovo by bolo asi rychlejsie
Ohledně timestamp. Začnu replikační dávku a v tu stejnou chvilku přidám do DB tisíc řádek. Všechny nové řádky budou mít stejný timestamp a moje značka, kdy běžela replikační dávka bude mít také stejný timestamp. Takže nevím, které řádky jsem přenesl a které ne.Právě proto provádím synchronizaci daného timestampu vždy 2x v odstupech několika sekund.
Problém je skutečně s těmi smazanými řádky. To se bez pomocné tabulku udělá fakt blbě. Tedy kromě divokého selektu s joinem přes ty obě dvě databáze, což v tomto případě asi nebude úplně možné.Pokud je počet řádků v lokální tabulce větší než ve vzdálené tak se projde řádek po řádku lokální a hledá se odpovídající záznam ve vzdálené. Toto je funkční a myslím si že jediné možné řešení.
BEGIN
DELETE FROM datatable WHERE id=[smazany id];
INSERT INTO whiteouts VALUES ( [smazany id];
COMMIT
Musi to byt v transakci s rozumnou izolaci a doporucuju to mit jako server-side funkci. Obdobne, kazdy pridany whiteout zvysi hodnotu globalnich logickych hodin; muzes zvazit mit pro whiteouts separatni logicke hodiny.
Slave pak zjisti zmenu na danem radku pomoci zmeny hodnoty logickych hodin, smazani radku se pak realizuje pomerne snadno:
BEGIN
DELETE FROM datatable WHERE id IN (SELECT id FROM remote_database.whiteouts)
DELETE remote_database.whiteouts
COMMIT
That said, delas hromadu prace kterou bys ROZHODNE nemel delat. Celou tuhle vrstvu by ti mel realizovat databazovej stroj, proc to nedelas?
Tiskni
Sdílej: