Vývojáři KDE ve spolupráci se společností Slimbook oznámili 16palcový notebook KDE Slimbook VI s předinstalovaným KDE Neon s Plasmou 6. Uvnitř se nachází procesor AMD Ryzen 7 8845HS s integrovanou grafickou kartou Radeon 780M.
Ve Würzburgu dnes začala konference vývojářů a uživatelů desktopového prostředí KDE Akademy 2024. Sledovat lze také online (YouTube, Mastodon, 𝕏, …)
Byla vydána nová major verze 14 svobodného systému pro řízení přístupu k síti (NAC) PacketFence (Wikipedie). Přehled novinek v oznámení o vydání. Pro uživatele předchozích verzí jsou k dispozici poznámky k aktualizaci.
Jak nahrávat zvuk z webového prohlížeče na Linuxu s PipeWire pomocí Nahrávání zvuku (Sound Recorder) a Helvum případně qpwgraph, článek na webu Libre Arts.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána ve verzi 2024.9.
České bezpečnostní instituce, jmenovitě Vojenské zpravodajství (VZ) a Bezpečnostní informační služba (BIS), ve spolupráci s americkou Agenturou pro kybernetickou a infrastrukturní bezpečnost (CISA), Federálním úřadem pro vyšetřování (FBI), Národní bezpečností agenturou (NSA) a dalšími mezinárodními partnery ze Spojeného království, Austrálie, Kanady, Německa, Nizozemska, Estonska, Ukrajiny a Lotyšska vydaly upozornění (
… více »Byla vydána (𝕏) srpnová aktualizace aneb nová verze 1.93 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a animovanými gify v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.93 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Společnost Laravel stojící za stejnojmenným open source PHP frameworkem získala investici 57 milionů dolarů od společnosti Accel. Především na Laravel Cloud.
Byla vydána verze 1.81.0 programovacího jazyka Rust (Wikipedie). Podrobnosti v poznámkách k vydání. Řešena je také zranitelnost CVE-2024-43402. Vyzkoušet Rust lze například na stránce Rust by Example.
select * from tabulka
výsledek se uloží do tabulky calcu a ta se exportuje třeba jako oblíbené .dbf. Ne, že by to bylo zrovna přímočaré, ale je to funkční. Výběr databází v linuxu jinak není moc rozsáhlý. Většinou se používá MySQL, PostgreSQL, najdou se i podivíni, kteří dávají přednost databázi Firebird, Sybase nebo s odpuštěním i Informix, či Oracle. Posledně jmenované jsou ale téměř nepoužitelné, protože mají myslím nějaká omezení týkající se počtu procesorů, velikosti paměti, diskového prostoru a tak. Když si chce člověk udělat fakt pořádnou databázi cédéček, tak to s tím skoro ani nejde. A MSSQL server snad pod linuxem dokonce ani není. Jako klienta lze použít zmíněný OpenOpice (dělá se to přes nějaké ODBC nebo JDBC a připojíte se tak i k tomu MSSQL), dá se taky s dalším odpuštěním programovat, i linuxu existují nějaké vizuální nástroj. To, co nabízela dB4 asi nenaleznete a někdy si myslím, že je to škoda. ZDAR!grep
. Pokud se v takové databázi o miliónu záznamů hledá jen několikrát za hodinu, tak je to v pohodě. Dotazy do takové textové databáze jsou jednoduché a dají se využít i regulární výrazy. Odezva ve stovkách milisekund.
Pro větší množství záznamů nebo pro častější dotazy už bude asi potřeba data indexovat. Jakou povahu mají záznamy? Jsou strukturované nebo to má být spíš dokumentová databáze? Jaké jsou výkonové požadavky?
Z databází, o kterých dosud nebyla zmínka: TDB, CDB, TokyoCabinet, MongoDB, Redis, ... Každá se hodí na něco jiného a každá vyniká v nějaké jiné vlastnosti.
Ovšem pokud to má být nějaká alternativa k OpenOffice Base, tak nejjednodušším řešením by mohl být obyčejný textový soubor a sada unixových utilit. Dá se tak udělat i relace mezi tabulkami.
Tiskni Sdílej: