Byla vydána (Mastodon, 𝕏) nová verze 2024.3 linuxové distribuce navržené pro digitální forenzní analýzu a penetrační testování Kali Linux (Wikipedie). Přehled novinek se seznamem nových nástrojů v oficiálním oznámení.
Ve FreeBSD byla nalezena a opravena kritická bezpečnostní chyba CVE-2024-43102 s CVSS 10.
K posouzení byly předány patche přidávající do linuxových stromů zařízení (device trees) zařízení s SoC A7 až A11 od Applu (iPhone, iPad, iPod a Apple TV).
Vývoj webového prohlížeče nad renderovacím jádrem Servo, aktuální příspěvek na blogu Serva (Wikipedie). Vedle referenčního prohlížeče servoshell vzniká prohlížeč Verso. Vyzkoušet lze noční sestavení.
Unicode Consortium, nezisková organizace koordinující rozvoj standardu Unicode, oznámila vydání Unicode 16.0. Přidáno bylo 5 185 nových znaků. Celkově jich je 154 998. Přibylo 7 nových Emoji.
Byla vydána první major verze 1.0 oficiálního firmwaru pro zařízení Flipper Zero (Wikipedie). Po třech letech vývoje. Přehled novinek i s náhledy a videi v příspěvku na blogu: podpora aplikací třetích stran, nový NFC podsystém, podpora JavaScriptu pro psaní aplikací, vylepšení spotřeby, zrychlení Bluetooth přenosu…
Radicle, distribuovaná alternativa k softwaru pro spolupráci jako např. GitLab, byl vydán ve verzi 1.0. Nyní obsahuje nad gitem postavený, rozšiřitelný protokol pro diskuze a nakládání s patchi, autentizaci a autorizaci, integraci Toru a uživatelské rozhraní v příkazovém řádku či jednoduché webové rozhraní pro prohlížení repozitářů. Projekt byl dříve představen a diskutován na Linux Weekly News.
Byla vydána nová verze 6.7 živé linuxové distribuce Tails (The Amnesic Incognito Live System), jež klade důraz na ochranu soukromí uživatelů a anonymitu. Přehled změn v příslušném seznamu. Tor Browser byl povýšen na verzi 13.5.3. Thunderbird na verzi 115.15.0. OnionShare z verze 2.2 na verzi 2.6.
Rozsudky Soudního dvora Evropské unie ve věcech C-465/20 P (Apple) a C-48/22 P (Google a Alphabet): Irsko poskytlo společnosti Apple protiprávní daňová zvýhodnění ve výši 13 miliard eur a je povinné je získat zpět. Byla potvrzena pokuta ve výši 2,4 miliardy eur uložená společnosti Google za to, že zneužívala svého dominantního postavení tím, že upřednostňovala vlastní službu srovnávání výrobků.
Apache Cassandra (Wikipedie), tj. open source NoSQL distribuovaná databáze, byla vydána v nové major verzi 5.0. Přehled novinek v příspěvku na blogu a v souboru NEWS na GitHubu.
mysql> select cast(-1 as unsigned); +----------------------+ | cast(-1 as unsigned) | +----------------------+ | 18446744073709551615 | +----------------------+ 1 row in set (0.00 sec)
select cast(18446744073709551615 as signed );
sql_mode
na STRICT_ALL_TABLES
, Vám to řetězec neořízne.sql_mode
na NO_ZERO_IN_DATE
a NO_ZERO_DATE
žádné 0000-00-00 nebudou.sql_mode
= TRADITIONAL
.SET @@session.sql_mode = 'STRICT_TRANS_TABLES,NO_AUTO_CREATE_USER,NO_ENGINE_SUBSTITUTION'
(+ vypnu autocommit) - a to mně stačí a vyhovuje, ale pokud někomu vyhovuje něco jiného, nebo nechce [využívat tyto výhody || být naštván těmito odlišnostmi], tak volba TRADITIONAL
je jeho.long i = -1; unsigned long ui = (unsigned long) i;nebo-li C++:
long i = -1; unsigned long ui = static_cast<unsigned long>(i);Ad. každý si zvykne na "jinou mysql"
show create table
pg_dump
při formátu 't' nelze 2× udělat stejný soubor, při nezměněných datech či struktuře.SET @@session.sql_mode = TRADITIONAL
mu usnadní práci v MySQL a vyplatí se na nastavení prostředí se podívat, stojí to jen ½ hodiny.
Ad standard: podpora standardů je vlastnost veskrze dobrá. Např. proto, že že minimalizuje riziko chyb, protože při přechodu z jiné databáze vše funguje, jak má. Kromě toho to není věc, nad kterou by šlo "máchnout rukou", ukazuje to na kulturu a filosofii vývoje daného produktu. Není náhoda, že v mysql s její podporou standardů spousta věcí "funguje" (tzn. funguje jen za danýách podmínek a s danými omezeními), zatímco v postgresql funguje. (podotýkám, že zdaleka ne vše lze vyřešit konfigurací, např. zmatek kolem datetime typů a jejich defaultních hodnot).
Ano - neexistence unsigned v postgresu je nedostatek. Ano - ale v kolika projektech to vadí. Vzhledem k tomu, že existujou hotový extension, tak kdyby byla po tom typu poptávka, tak už je dávno přidanej. Navíc si troufnu tvrdit, že daleko víc lidí v reálu pracuje s IP adresama, než s datama, který jsou právě velký na signed, ale ještě dost malý na unsigned. Tadle nevýhoda je prostě podle mě naprosto nesouměřitelná s nedostatky mysql (níže). N
Nevím, jestli má další debata cenu, pokud myslíte, že jo, tak bych prosil o vyjádření, jaký důvod by člověk měl k použití mysql místo postgresu. Zatím jste dodal jeden snadno odstranitelný (unsigned int) a jeden, kde jde o styl práce (jestli definici tabulky získam z sql konzole nebo z commandline). Tak by mě zajímalo, jaké jiné důvody by měly být pro použití mysql. Protože pro použití postgresu je jich spousta, namátkou
- lepší podpora standardů (i po SET @@session.sql_mode = TRADITIONAL) - funkčnost triggerů a referenčních integrit - funkčnost fulltextu a transakcí - podpora CTE - podpora tabulek vracejících procedur - podpora funkčních indexů
atd... Řekněme, že jsem v pozici, kdy si vybírám databázi pro svůj nový projekt. Proč bych měl vybrat právě mysql? Důvodů, proč místo ní vzít postgresql jsem uvedl dost.
Tiskni Sdílej: