Konference OpenAlt 2023 proběhne o víkendu 11. a 12. listopadu v Brně. Přihlásit přednášky lze do neděle 08. října 23:59.
V X.Org v libX11 do 1.8.7 a libXpm do 3.5.17 bylo nalezeno a v upstreamu opraveno 5 bezpečnostních chyb (CVE-2023-43785, CVE-2023-43786, CVE-2023-43787, CVE-2023-43788 a CVE-2023-43789). Dvě nejstarší jsou s námi 35 let. Obsaženy byly již v X11R2 vydaném v únoru 1988.
Byly publikovány informace o bezpečnostní chybě Looney Tunables aneb CVE-2023-4911 v glibc ld.so. Útočník ji může využít k lokální eskalaci práv. Vyzkoušeno na výchozích instalacích linuxových distribucí Fedora 37 a 38, Ubuntu 22.04 a 23.04 a Debian 12 a 13. Chyba byla do glibc zavlečena v dubnu 2021. Detaily v txt.
Na Kickstarteru byla spuštěna crowdfundingová kampaň na podporu telefonu Murena 2 s /e/OS. Telefon má 2 hardwarové přepínače. Prvním lze jednoduše vypnout kamery a mikrofony. Druhým se lze odpojit od sítí.
Společnost Qualcomm publikovala říjnový bezpečnostní bulletin. V úvodu informuje, že bezpečnostní chyby CVE-2023-33106, CVE-2023-33107, CVE-2022-22071 a CVE-2023-33063 jsou cíleně využívány útočníky. O CVE-2022-22071 se píše už v loňském květnovém bulletinu. Detaily o zbylých chybách jsou k dispozici OEM partnerům. Veřejně budou k dispozici až s vydáním prosincového bulletinu.
Byla vydána nová verze 5.18 živé linuxové distribuce Tails (The Amnesic Incognito Live System), jež klade důraz na ochranu soukromí uživatelů a anonymitu. Přehled změn v příslušném seznamu. Tor Browser byl povýšen na verzi 12.5.6. Tor na verzi 0.4.8.6.
Šifrovací nástroj VeraCrypt v menším vydání 1.26.7 nejen opravuje chyby a aktualizuje podporované algoritmy (podrobnosti v poznámkách vydání), ale také přestává podporovat původní svazky TrueCrypt.
V sobotu 7. října proběhne Maker Faire Liberec, festival plný workshopů, interaktivních činností a především nadšených a zvídavých lidí.
Mastodon vydal výroční zprávu za rok 2022 (pdf).
Ubuntu Summit 2023 proběhne od 3. do 5. listopadu v Rize.
SELECT * FROM `table` WHERE `categ`=X AND `categ`=Y AND `categ`=Z
Problem je, ze MySQL v tomto pripade nic nevrati, i kdyz by mel. Pri googlovani a prohledavani ruznych diskuzi narazim pouze na radu pouzit kontrukci IN tedy `categ` IN (X,Y,Z) Nicmene to neni reseni, protoze konstrukce IN reprezuntuje operator OR nikoliv AND. Tedy vrati i zaznamy, ktere jsou pouze v jedne ze zadanych kategorii.
Vi nekdo jak to resit?
Konkretni pripad. Chci ve wordpressu zobrazit clanky, ktere musi byt ve trech ruznych kategoriich zaroven.
query s pouzitim IN, ktera to neresi
SELECT
p.*
FROM
wp_posts AS p
JOIN
wp_term_relationships AS tr ON p.ID = tr.object_id
JOIN
wp_term_taxonomy AS tt ON tr.term_taxonomy_id = tt.term_taxonomy_id
WHERE
p.post_status IN ('publish') AND p.post_type IN ('post')
AND tt_term_id IN(23,48,52) AND tt.taxonomy IN ('category' , 'post_tag')
GROUP BY p.ID
ORDER BY p.post_date desc
Budu vdecny za kazde nakopnuti...
Řešení dotazu:
clanky_kateg
obsahuje dva stlpce (clanok_id, kateg)
a zaznamy napr. (clanok5, x), (clanok5, y), (clanok5, z)
), tak by mohlo fungovat nieco taketo:
SELECT clanok_id FROM (SELECT clanok_id FROM clanky_kateg WHERE kateg="x") AS tbl_x JOIN (SELECT clanok_id FROM clanky_kateg WHERE kateg="y") AS tbl_y USING (clanok_id) JOIN (SELECT clanok_id FROM clanky_kateg WHERE kateg="z") AS tbl_z USING (clanok_id)
SELECT clanek_id FROM clanky WHERE ( SELECT COUNT(DISTINCT kategorie_id) FROM kategorie JOIN clanek_kategorie ... WHERE kategorie_nazev IN (?) ) = ?;V prvním parametru pak bude seznam požadovaných kategorií, v druhém jejich počet.
SELECT clanek_id FROM kategorie
WHERE kategorie_nazev IN (...)
GROUP BY clanek_id
HAVING COUNT(DISCTINCT kategorie_nazev) = ...
Popř. pokud bychom chtěli celej článek, tak to obalit SELECT * FROM clanek WHERE clanek_id IN (..dotaz výše..).
Jinak pokud není výsledkem skoro celá tabulka článků, tak je řešení s JOIN IMHO lepší,
protože to umožní využít indexy. Todle IMHO nutně projde všechny články, i když ve výsledku
jich bude jen pár a i když by třeba v jedné kategorii žádný článek nebyl.
To, co tady chceme po databázi je vlastně průnik množin. A to je prostě INNER JOIN. Opisovat
to jinak sice jde, ale většinou je lepší optimalitzaci nechat na databázi, než ji vnucovat nějakou svoji. Vygenerovat
ty inner joiny programovým kódem je triviální.
SQL je ukecanej jazyk, krátkej zápis ještě nemusí znamenat, že je optimální.
Jo, jenže na vyloučení duplicit kategorií je Ti DISCTINCT kategorie_id na nic, protože kategorie_id je PK a tedy unikátní by definition. Na výsledek tedy DISTINCT žádnej vliv nemá. To bys tam musel mít count(DISTINCT kategorie_nazev)....DISTINCT neřeší duplicity názvů v tabulce kategorií, ale duplicitu přiřazení kategorií k článkům. Pokud by v mapovací tabulce byly duplicitní záznamy, přes JOIN by se dostaly i do výsledné sady a pak by COUNT neseděl.
clanek_id | kategorie_id ----------+------------- 1 | 1 1 | 2 1 | 2 -- duplicita! 2 | 3Lepší řešení je samozřejmě unikátní index na
clanek_id+kategorie_id
, ale DISTINCT podle mne v tomto případě skoro nic nestojí a ten kód nebyl v žádném případě hotový jen ho zkopírovat a použít, byl myšlen jen jako náčrt, který by si tazatel musel dodělat.
SELECT * FROM `table` WHERE `categ`=X AND `categ`=Y AND `categ`=Zfungovat nemuze, jak uz bylo vyse zmineno i vysvetleno.
select t.idclanku, t.navezclanku... from table t inner join categ c1 on c1.idclanku=t.idclanku and c1.cat='X' inner join categ c2 on c2.idclanku=t.idclanku and c2.cat='Y' inner join categ c3 on c3.idclanku=t.idclanku and c3.cat='Z' where t.idclanku=...sice (asi) neni nejvhodnejsi z hlediska vykonu, ale fungovat by mohlo. Akorat mozna bude potreba zmenit ty joiny ma nejake left nebo right outer.
SELECT clanok_id, ','||group_concat(categ)||',' as allcat FROM table GROUP BY clanok_id HAVING allcat LIKE '%,X,%' AND allcat LIKE '%,Y,%' AND allcat LIKE '%,Z,%' ;Pisem to z hlavy a zijem na inej databaze, takze mozno nieco z toho bude treba zapisat v MySQL inak, ale asi by to malo chodit.
Tiskni
Sdílej: