Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.
Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
Potřebuji takovýto příkaz z pythonu přepsat do bashe.
db.execute("CREATE TABLE tiles (x int, y int, z int, s int, image blob, PRIMARY KEY (x,y,z,s));")
db.execute('INSERT INTO "tiles" VALUES(?,?,?,?,?);',(int(x),int(y.split('.')[0]),17-int(z),0,buffer(file("%s/%s/%s/%s" % (sys.argv[2],z,x,y)).read())))
Tedy ten druhý řádek, první jsem svedl, jde o sqlite. Je to vůbec možné?
Řešení dotazu:
NAME sqlite3 - A command line interface for SQLite version 3 SYNOPSIS sqlite3 [options] [databasefile] [SQL] SUMMARY sqlite3 is a terminal-based front-end to the SQLite library that can evaluate queries interactively and display the results in multiple for‐ mats. sqlite3 can also be used within shell scripts and other applica‐ tions to provide batch processing features.
A co jako?
Mně jde o to, že mám v shellu proměnné x,y,z a ve filesystému soubor, který potřebuji dostat do té databáze tak, jak je to napsáno v tom pythonu. Jde mi spíš o syntaxi s uvozovkami, apostrofy, složenými závorkami a pod., aby to příkaz sqlite pobral. Takže asi tak...
Mám něco takového (ten sys.argv[2] je jen název adresáře), ale nefachčí.
sqlite "$NAME" "INSERT INTO tiles VALUES ('${x}','${y}','${z}',0,'/zaloha/x/${file}')"
Zkusil jsem to z toho emailu přepsat do jednoho řádku, ale někde je chyba.
d=test.db3 rm -f $d; echo "CREATE TABLE Files (name TEXT PRIMARY KEY,contents BLOB);" | sqlite3 $d ; echo "INSERT INTO Files (name,contents) VALUES ('a.png',X'$(od -A n -t x1 'a.png'|tr -d '\r\n\t ')');" | sqlite3 $d ; echo "select contents from Files where name='a.png';" | sqlite3 $d >b.png
d=test.db3
chýba ; (bez nej sa to d berie ako premenná, ktorá platí len pre nasledujúci príkaz rm).
Pri tom príkaze od je názov súboru v apostrofoch a keďže sú tam už apostrofy použité, nerobí to to, čo to robiť má (a nechce sa mi hľadať, čo by na tom mieste vlastne fungovalo).
Potom to ten súbor do DB uloží v binárnom tvare, problém ale je, že program sqlite3 to, pri vypisovaní, spracuje len po prvý bajt 0 (takže sa do b.png uloží len časť toho súboru). Pri tom select sa môže použiť hex(contents) a tak sa to vypíše celé, bude to ale hexadecimálny reťazec, ktorý sa bude musieť nejako skonvertovať na binárne dáta (takže najjednoduchšie je to nechať v Python). :)
Ta chybějící ; byl překlep.
S tím pythonem chceš říct, že to nejde napsat v bash shellu?
Mně šlo právě o to, zda jde napsat to pythonovské
buffer(file("%s/%s/%s/%s" % (sys.argv[2],z,x,y)).read())
nějak v bash...
tohle
cat /zaloha/x/${file} | sed "s/'/\\\'/g")
změní bajty v souboru
Tiskni
Sdílej: