Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Zdravím, mám tabulku záznamů (cca 5-6k) pro které uživatelé hlasují. Skóre je uloženo u každého záznamu a hlasy jsou v další tabulce, kde je i ID záznamu a ID klienta. Nad hlavní tabulkou probíhá random select. Vše je ok, dokud nepotřebuji klientovi poskytnout záznam který ještě nehodnotil. Zatím jsem to vyřešil tak, že se po random vyselectuje ještě hlas a pokud vrátí nenulový výsledek, random se provádí znovu. Pokud ale klient má většinu záznamů ohodnocenou, může se na konec vykonávat počet hlasů + 1 dotazů a to se mi moc nelíbí.
Další možnost, která mě napadla je vybrat si všechny hlasy uživatele a pak přidat do random dotazu WHERE id NOT IN(...) ale takový dotaz by nakonec byl extrémně dlouhý.
Struktura:zaznamy: ID hash data skore pocet_hlasu pocet_precteni int vch txt int int int PRK \ \ Vazba pres id zaznamu ------- \ \ hlasy: ID klient DID skore cas int vch int int timestamp PRK
WHERE id NOT IN ( SELECT did FROM hlasy WHERE klient = id_prihlaseneho_uzivatele )
select * from ankety left join hlasy on ankety.id = hlasy.id_ankety and klient = id_prihlaseneho_uzivatele where hlasy.id_ankety is nullOno 5000 by zas pro databázi nemělo být až tak moc.
SELECT * FROM zaznamy ORDER BY id OFFSET RANDOM(SELECT count(*) FROM zaznamy)
WHERE Id NOT IN (SELECT did FROM hlasy WHERE klient = XY)
LIMIT 1
Pozor na něco ve stylu
.... ORDER BY RANDOM()
to vede na ugly full table scan.
Tiskni
Sdílej: