Fossil (Wikipedie) byl vydán ve verzi 2.22. Jedná se o distribuovaný systém správy verzí propojený se správou chyb, wiki stránek a blogů s integrovaným webovým rozhraním. Vše běží z jednoho jediného spustitelného souboru a uloženo je v SQLite databázi.
David Malcolm se ve svém příspěvku na blogu vývojářů Red Hatu rozepsal o vylepšeních statické analýzy (volba -fanalyzer) v GCC 13.
Byla vydána nová stabilní verze 23.05 linuxové distribuce NixOS (Wikipedie). Její kódové označení je Stoat. Podrobný přehled novinek v poznámkách k vydání. O balíčky se v NixOS stará správce balíčků Nix.
Příspěvek na blogu CZ.NIC upozorňuje na nový útok na weby v Česku. Na honeypotech na Turrisech byla zaznamenána nová aktivita útočníků - probíhající útok na FTP servery, které se vyskytují na stejné IP adrese, jako aktivní WEB server.
Rakudo (Wikipedie), tj. překladač programovacího jazyka Raku (Wikipedie), byl vydán ve verzi 2023.05. Programovací jazyk Raku byl dříve znám pod názvem Perl 6.
Linux Foundation Europe představila projekt RISE (RISC-V Software Ecosystem), jehož cílem je urychlit vývoj open source softwaru pro architekturu RISC-V.
Armbian, tj. linuxová distribuce založená na Debianu a Ubuntu pro jednodeskové počítače na platformě ARM, byl vydán ve verzi 23.05. Přehled novinek v Changelogu.
Minulý týden proběhla openSUSE Conference 2023. Mimo jiné bylo oznámeno přejmenování systému MicroOS Desktop. MicroOS Desktop GNOME byl přejmenován na openSUSE Aeon a MicroOS Desktop Plasma na openSUSE Kalpa.
Thom Holwerda z OSnews si všímá, že vývoj operačního systému MINIX je prakticky mrtvý. Jeho hlavní autor, Andrew Tanenbaum, formálně odešel do důchodu v roce 2014 a příspěvky do kódu v následujících letech vůbec ustaly. Stav projektu shrnuje diskuze z roku 2020. Sice vyšlo najevo, že Intel používal MINIX v Management Engine, ale změny nezveřejňoval.
Google Chrome 114 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 114.0.5735.90 přináší řadu oprav a vylepšení (YouTube). Vypíchnut je CHIPS (Cookies Having Independent Partitioned State). Opraveno bylo 16 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Dobry den,
Mame dosluhujuci databazovy server PostgreSQL 8.3 s 12 jednoduchymi databazami, do ktorych sa ukladaju nejake statistiky + dalsie doplnkove udaje. Databaza sa vyuziva defakto ako datovy sklad. I/O performance je fajn. Backupy na deduplikovane ulozisko tiez funguju v pohode. Vseho vsudy je tam 80 tabuliek. Data zaberaju cca 800 GB. V priebehu dalsieho roka je predpoklad ze databaza narastie na cca 900 - 1000 GB
Aj ked podla dokumentacie max velkost tabulky je 32 TB co je pre nase potreby zrejme limit ktoreho nedosiahneme, mam trochu obavy z "magickej" hranice 1 TB
Testovali sme aj noSQL - lebo teraz je to in :) - data boli konvertovane do JSONu - couchDB a mongoDB ale tieto databazy zaberaju asi o 170 - 210% viac diskoveho priestoru ako data v PostgreSQL co sa mne osobne moc nepacilo.
Ma zmysel sa zaoberat nejakym skalovanim PostgreSQL (ciel: zvysenie bezpecnosti a integrity dat)? Alebo "magicku" hranicu 1 TB nechat plavat a pripravit sefa na kupu noveho dostatocne vykonneho servera a premigrovat na PostgresSQL 9.x?
Dakujem za nazory
Řešení dotazu:
Sak prave, ja sa hlavne obavam, ked budeme kupovat novy server, ci tych 1 TB na jeden PostgresSQL nebude prilis velke susto.
Neobavam sa nedostatocneho vykonu ani I/O kedze struktura dat je velmi jednoducha a ziadne komplexne SELECTy ani komplokovane JOINy sa nepouzivaju. Skor sa obavam o mnozstvo dat a zachovanie ich bezpecnosti a integrity a ci to PostgreSQL zvladne.
Pocitam so zivotnostou servera tak 3-5 rokov co by znamenalo ze za 5 rokov tam bude cca 2 - 2.5 TB dat. A ked uz sa to bude riesit tak poriadne.
V takom pripade sa naozaj javi ako dobre riesenie "rozdelenie" databaz na viacero serverov. da sa to vobec urobit tak aby bol jeden server na ktory sa budu pripajat klienti a databazy sa budu fyzicky nachadzat na inych serveroch? chcel by som zabranit aby jeden PostgreSQL sa staral o vsetky data - ked sa nahodou stane problem, aby to neposkodilo vsetky data ale prinajhorsom len tu konretnu databazu
Dakujem, nasiel som pekne PDF-ko ohladom PL/Proxy http://www.2ndquadrant.com/static/2quad/media/pdfs/talks/char10/plproxyandfriends.pdf je tam odprezentovana podobna situacia ako u nas.
Tiskni
Sdílej: