19. ledna 2038 přeteče hodnota time_t na 32bitových systémech, na vyřešení problému roku 2038 (Y2K38) tedy zbývá 13 let. Např. Debian v uplynulém roce přešel na 64bitový čas. Bernhard Wiedemann z openSUSE sdílí chyby v sestavení rozšířeného softwaru.
Byla vydána druhá opravná verze 21.2 v dubnu loňského roku vydané verze 21 multimediálního centra Kodi (dříve XBMC, Wikipedie) s kódovým označením Omega.
TikTok ve Spojených státech v sobotu večer místního času přerušil činnost. Uživatelé čínskou firmou vlastněné sociální sítě dostali zprávu, že aplikaci kvůli zákazu nelze používat. TikTok je momentálně nedostupný v obchodech s aplikacemi Google Play a App Store. Podle zákona přijatého loni a potvrzeného v pátek soudem měla platforma do dneška přerušit spojení se svou mateřskou společností ByteDance, která sídlí v Číně, nebo činnost v
… více »Wings 3D, tj. open source 3D modelovací program naprogramovaný v programovacím jazyce Erlang zaměřený na modelování pomocí subdivision a inspirovaný programy Nendo a Mirai od Izware, byl vydán v nové opravné verzi 2.4.1. Ke stažení již také ve formátu Flatpak z Flathubu.
Webový prohlížeč Dillo byl vydán ve verzi 3.2.0. Přidává podporu vzorců v SVG, obrázků ve WebP, změny velikosti stránky či možností posouvání. Nedávno oslavil 25. výročí vzniku.
Hra Mini Thief je na Steamu zdarma napořád, když aktivaci provedete do 24. ledna do 19.00 [ProtonDB].
Certifikační autorita Let's Encrypt oznámila, že bude volitelně nabízet krátkodobé certifikáty s šestidenní platností a navíc s možností vystavit je na IP adresu. Zvolit typ certifikátu bude možné v certifikačním profilu ACME.
Herní konzole Nintendo Switch 2 byla oficiálně potvrzena. Vyjde letos. Trailer na YouTube. Více ve středu 2. dubna na Nintendo Direct.
Byl vydán Linux Mint 22.1 s kódovým jménem Xia. Podrobnosti v přehledu novinek a poznámkách k vydání. Linux Mint 22.1 bude podporován do roku 2029.
Google Chrome 132 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 132.0.6834.83 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 16 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře (YouTube).
Dobry den,
Mame dosluhujuci databazovy server PostgreSQL 8.3 s 12 jednoduchymi databazami, do ktorych sa ukladaju nejake statistiky + dalsie doplnkove udaje. Databaza sa vyuziva defakto ako datovy sklad. I/O performance je fajn. Backupy na deduplikovane ulozisko tiez funguju v pohode. Vseho vsudy je tam 80 tabuliek. Data zaberaju cca 800 GB. V priebehu dalsieho roka je predpoklad ze databaza narastie na cca 900 - 1000 GB
Aj ked podla dokumentacie max velkost tabulky je 32 TB co je pre nase potreby zrejme limit ktoreho nedosiahneme, mam trochu obavy z "magickej" hranice 1 TB
Testovali sme aj noSQL - lebo teraz je to in :) - data boli konvertovane do JSONu - couchDB a mongoDB ale tieto databazy zaberaju asi o 170 - 210% viac diskoveho priestoru ako data v PostgreSQL co sa mne osobne moc nepacilo.
Ma zmysel sa zaoberat nejakym skalovanim PostgreSQL (ciel: zvysenie bezpecnosti a integrity dat)? Alebo "magicku" hranicu 1 TB nechat plavat a pripravit sefa na kupu noveho dostatocne vykonneho servera a premigrovat na PostgresSQL 9.x?
Dakujem za nazory
Řešení dotazu:
Sak prave, ja sa hlavne obavam, ked budeme kupovat novy server, ci tych 1 TB na jeden PostgresSQL nebude prilis velke susto.
Neobavam sa nedostatocneho vykonu ani I/O kedze struktura dat je velmi jednoducha a ziadne komplexne SELECTy ani komplokovane JOINy sa nepouzivaju. Skor sa obavam o mnozstvo dat a zachovanie ich bezpecnosti a integrity a ci to PostgreSQL zvladne.
Pocitam so zivotnostou servera tak 3-5 rokov co by znamenalo ze za 5 rokov tam bude cca 2 - 2.5 TB dat. A ked uz sa to bude riesit tak poriadne.
V takom pripade sa naozaj javi ako dobre riesenie "rozdelenie" databaz na viacero serverov. da sa to vobec urobit tak aby bol jeden server na ktory sa budu pripajat klienti a databazy sa budu fyzicky nachadzat na inych serveroch? chcel by som zabranit aby jeden PostgreSQL sa staral o vsetky data - ked sa nahodou stane problem, aby to neposkodilo vsetky data ale prinajhorsom len tu konretnu databazu
Dakujem, nasiel som pekne PDF-ko ohladom PL/Proxy http://www.2ndquadrant.com/static/2quad/media/pdfs/talks/char10/plproxyandfriends.pdf je tam odprezentovana podobna situacia ako u nas.
Tiskni Sdílej: