V repozitáři AUR (Arch User Repository) linuxové distribuce Arch Linux byly nalezeny a odstraněny tři balíčky s malwarem. Jedná se o librewolf-fix-bin, firefox-patch-bin a zen-browser-patched-bin.
Dle plánu by Debian 13 s kódovým názvem Trixie měl vyjít v sobotu 9. srpna.
Vývoj linuxové distribuce Clear Linux (Wikipedie) vyvíjené společností Intel a optimalizováné pro jejich procesory byl oficiálně ukončen.
Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Existuje nějaký protokol/formát pro přírůstkové aktualizace relačních databází?
Dejme tomu, že mám nějaký veřejný registr a chci nabídnout přírůstkové aktualizace – aby si lidé nemusely stahovat pokaždé všechno znova.
Teoreticky by jim šlo dát SQL skript, který bude obsahovat INSERTy, UPDATy a DELETy, ale to je jednak takové dost volné (klient musí dost věřit serveru, aby si spustil jeho SQL skript) a jednak je to platformě závislé (dialekt konkrétního DBMS a vlastně i závislost na relačním schématu jako takovém – teoreticky si klient může ukládat data jinak a SQL třeba vůbec nepoužívá – chce jen platformě nezávislý seznam změn záznamů).
(k otázce mě inspiroval zápisek v blogu: Klient-server synchronizace – konečné řešení)
S tou bezpečností máš asi pravdu, možná je to zbytečná paranoia… jen je mi trochu proti srsti, aby někdo do mého systému cpal rovnou SQL. Ale ono stačí, když mu necháš třeba přístup k information_schema
a on ti tam pustí SELECT s kartézským součinem přes několik tabulek.
Jde mi o formát/protokol, který by byl vhodný i pro to veřejné nasazení a umožňoval jen to nutné minimum – přidávat záznamy, aktualizovat a mazat. A ve „WHERE“ podmínce by mohl být jen primární klíč, ne nějaké vnořené SELECTy atd., stejně tak ve „VALUES“ – tam by taky měly být jen prosté hodnoty.
Na druhou stranu, čím mocnější ten nástroj bude, tím efektivnější/stručnější inkrementy se dají napsat – např.
UPDATE tabulka SET sloupec_1 = sloupec_2 + 100 WHERE id IN (SELECT …)
Místo aby se vyjmenovával záznam po záznamu a jejich hodnoty… ale zase o to víc se to dá zneužít. A o to méně je to platformě nezávislé – když už to bude SQL, tak na straně klienta potřebuji minimálně nějaký parser SQL, abych si z toho vytahal ty hodnoty a aktualizoval si svoji lokální databázi (která třeba ani nemusí být relační).
Určitě by to měl být otevřený software nebo alespoň otevřený standard – jde o to, aby na straně příjmu těch dat mohl být kdokoli – veřejnost – a aby si to mohl napasovat na nějaké svoje řešení. Co nejjednodušší – tzn. během dne si přečtu specifikaci a napíšu parser, nebo použiji hotovou knihovnu a už můžu přijímat aktualizace dat.
Na straně zdroje ani není potřeba nějak duplikovat data do logů – klidně může být u každého záznamu číslo verze – rostoucí ID napříč celou databází – a klient si pak vyžádá všechny záznamy novější než určité ID (tzn. než určitý časový okamžik).
Není to žádná velká věda. On by to mohl být i třeba CSV soubor (soubory) nebo nějaký jednoduchý binární formát. Jen mi šlo o to, zda nevymýšlím něco, co už tu dávno je.
Ono hlavně ta druhá strana si bude chtít aktualizovat svoji databázi – tzn. udělat změny, ne všechno smazat a všechno znova nahrát. Takže ono to sice vypadá skvěle, že se použije Git jako hotový software, ale samo o sobě to nestačí, protože on dejme tomu zajistí přenos těch změn po síti, ale pak si stejně musím udělat diff a z něj pomocí nějakého nástroje (ten je potřeba napsat) zjistit, do jaké tabulky mají změny přijít, zda se má přidávat, mazat, aktualizovat, a když, tak co tzn. vydolovat z toho primární klíče, abychom věděli, co smazat/aktualizovat a vyrobit výsledné SQL (případně jiné příkazy). To je ten nejpracnější úkol a verzovací systém s ním nepomůže, leda ho může ještě zkomplikovat.
Tiskni
Sdílej: