Armbian, tj. linuxová distribuce založená na Debianu a Ubuntu optimalizovaná pro jednodeskové počítače na platformě ARM a RISC-V, ke stažení ale také pro Intel a AMD, byl vydán ve verzi 23.11 Topi. Přehled novinek v Changelogu.
Po 4 měsících vývoje byla vydána nová verze 4.2 multiplatformního open source herního enginu Godot (Wikipedie, GitHub). Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu a na YouTube.
Byla vydána nová stabilní verze 23.11 linuxové distribuce NixOS (Wikipedie). Její kódové označení je Tapir. Podrobný přehled novinek v poznámkách k vydání. O balíčky se v NixOS stará správce balíčků Nix.
Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB) upozorňuje na hrozbu spojenou s používáním mobilní aplikace WeChat a její čínské verze Weixin (dále jen WeChat). Ta sbírá velký objem uživatelských dat, a právě to by – v kombinaci se způsobem jejich sběru – mohlo sloužit k přesnému zacílení kybernetických útoků.
LibreQoS je svobodná aplikace vhodná pro poskytovatele internetové připojení pro rezervaci a řízení datových toků zákazníků (QoS - Quality of Service, QoE - Quality of Experience). Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí GPLv2. Aktuální verze je 1.4.
Byla vydána Beta 1 verze KDE 6 (Plasma, Frameworks a Gear) postavené na Qt 6. Testovat lze například v distribuci KDE Neon. Stabilní verze je plánována na konec února 2024. Předchozí velké vydání 5 vylo vydáno téměř před 10 lety (červenec 2014).
Open-source webmail Roundcube se připojil k balíku aplikací Nextcloudu. Převzetí firmou Nextcloud ale plánováno není, pouze integrace a podpoření vývoje.
Stability AI představila SDXL Turbo, tj. umělou inteligenci pro generování obrázků z textového popisu v reálném čase, viz ukázka na YouTube.
Svobodná webová platforma pro sdílení a přehrávání videí PeerTube (Wikipedie) byla vydána v nové major verzi 6. Přehled novinek i s náhledy a videi v oficiálním oznámení a na GitHubu (6.0.0, 6.0.1).
S eDoklady lze mít od ledna 2024 občanku v mobilní aplikaci [Digitální a informační agentura – DIA].
Za prvé: U nás není povolené mít více občanek, a moje občanka se ne a ne ztratit. Jsme už ale velcí, takže to označovat vazbou 1:1 nebudeme.
Za druhé: 1:1 vazba při návrhu obvykle nevzniká (snad blob v oddělené tabulce v jiném tablespace/Db), ale může vznikat v budoucnu při rozšiřování bez zásahu do stávající struktury.
Tady nerozumím - jak je to míněno?Za prvé: U nás není povolené mít více občanek, a moje občanka se ne a ne ztratit. Jsme už ale velcí, takže to označovat vazbou 1:1 nebudeme.
To je ono - k existující entitě mohu neinvazivně přidat další entitu. Pokud to není nadužito, je to IMHO docela elegantní.Za druhé: 1:1 vazba při návrhu obvykle nevzniká (snad blob v oddělené tabulce v jiném tablespace/Db), ale může vznikat v budoucnu při rozšiřování bez zásahu do stávající struktury.
Tady nerozumím - jak je to míněno?Tak jak je to napsáno ;), ber jako fakt, že u nás může mít jeden občan jednu občanku a jedna občanka jednoho občana, nicméně vazba 1:1 není vhodná, protože je sice vyžadována, ale ne dodržována.
(například v případě krádeže)„Únos“ se tomu říká…
Co sem pleteš jakýsi průkaz ;)
„Občanka byla unesena!“
Obvykle přítomnost takové relace bude ukazovat na nějakou chybu nebo zbytečné omezení. I když určitě se najde pár příkladů, kdy to bude dávat smysl.Myslíte to tak, že vztah 1:1 se ve světě kolem nás příliš často nevyskytuje (a mělo by se vše modelovat jako vztah 1:N) anebo tak, že je vhodné dát vše se vztahem 1:1 do jedné tabulky?
Tiskni
Sdílej: