Byla vydána nová verze 25.05.11 svobodného multiplatformního video editoru Shotcut (Wikipedie) postaveného nad multimediálním frameworkem MLT. Nejnovější Shotcut je již vedle zdrojových kódů k dispozici také ve formátech AppImage, Flatpak a Snap.
Svobodný elektronický platební systém GNU Taler (Wikipedie, cgit) byl vydán ve verzi 1.0. GNU Taler chrání soukromí plátců a zároveň zajišťuje, aby byl příjem viditelný pro úřady. S vydáním verze 1.0 byl systém spuštěn ve Švýcarsku.
Spolek OpenAlt zve příznivce otevřených řešení a přístupu na 209. brněnský sraz, který proběhne tento pátek 16. května od 18:00 ve studentském klubu U Kachničky na Fakultě informačních technologií Vysokého učení technického na adrese Božetěchova 2/1. Jelikož se Brno stalo jedním z hlavních míst, kde se vyvíjí open source knihovna OpenSSL, tentokrát se OpenAlt komunita potká s komunitou OpenSSL. V rámci srazu Anton Arapov z OpenSSL
… více »GNOME Foundation má nového výkonného ředitele. Po deseti měsících skončil dočasný výkonný ředitel Richard Littauer. Vedení nadace převzal Steven Deobald.
Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.
Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
select id, s1, s2 from ...Výsledek dotazu předám do třídy php iterátoru, kterou jsem si napsal a pak postupně čtu podle potřeby řádek po řádku. Je to rychlé, šetří to paměť a mám jistotu, že mám konzistentní pohled na data. Jenže já bych si chtěl vybudovat cache a nenačítat znovu data, které jsem si už načetl. Tzn. chtěl bych jenom číst id řádků a podle toho bych se rozhodl zda to číst dál:
select id from ...Jenže ve chvíli, kdy se rozhodnu provést "select s1, s2 from ... where id = ...", tak už ten daný řádek nemusí v tabulce existovat. Transakce na to použít nemohu, čtení všech výsledků dotazu není ihned po jeho provedení. Explicitní zamykání řádků zase znemožní, aby někdo jiný dané řádky smazal.
To si nerozumíme. Databáze neslouží jako cache, spoustu věcí dělá za aplikaci právě postgresql. Jde mi o jinou věc: když převádím "řádek" či spíše relaci na objekt, tak provedu select z databáze. Když budu chtít s tím samým objektem pracovat znovu, tak bych chtěl použít cache, která by vlastně byla pole načtených objektů. Cílem je, abych místo 100 dotazů na ta samá data provedl jen jeden dotaz a vrácená data si cachoval na úrovni php.
Celkově aplikace hodně moc pracuje s databází a mezi aplikací a db se přenáší dost dat. Proto je DB a aplikace na stejném systému. Je otázka, zda cache vůbec něco řeší (i když asi jo, třeba PropelORM ji používá). Minimálně si ušetřím čas znovusestavováním objektů.
Dejme tomu, že v každém fetch vrátí databáze 20 sloupců, kdy "velikost dat řádku" je od 5 do 5000 KB. Co z následujícího je rychlejší? (tabulka je ve skutečnosti join několika tabulek)Co z následujícího je rychlejší?Ty vaše pokusy s cache jsou evidentně předčasná optimalizace, když se na tohle ptáte. Normálně se preferuje první varianta, ke druhé se přistoupí až tehdy, pokud je jasně změřené, že v daném konkrétním případě je ta druhá varianta efektivnější. Jinak to ale z vašeho popisu vypadá, že by té vaší aplikaci mnohem víc, než cache, prospělo, kdybyste databázi používal správně. Podle vašeho dotazu to totiž vypadá, že máte na jedné webové stránce sto různých výpisů, které vypisují stejná data, každý řádek může mít až 5 MB. Když bude jeden dotaz vracet jen 10 záznamů, vychází to na 5 GB na jednu webovou stránku. Opravdu? To vám nějaký webový prohlížeč zobrazí? A ještě navíc tam chcete mít různé transakce, proč? I kdybyste něco takového doopravdy potřeboval dělat, o čemž pochybuju, pořád pravděpodobně bude mnohem efektivnější z těch „100 dotazů na ta samá data“ udělat dotaz jeden.
T1 ├── T8 └── T9 T2 └── T8 T3 └── T8 T4Když načítám T1, pak aplikace musí načíst i T8 a T9. Když načítám T2, musí načíst T8 atp. Zde je výhodné držet si T8 v cache. Nemůžu si dopředu rozparsovat celý soubor a pak s tím pracovat. Potřebuji šetřit paměť a navíc aplikace nemá jen webové rozhraní a nemusí dopředu znát obsah souboru. Cache už nějak implementovanou mám, zajímalo by mě, zda by to šlo lépe. Takto to funguje:
Jinak mi pořád připadá, že jste si vybral velmi nevhodné nástroje, a pak řešíte nějakou velmi pochybnou optimalizaci. Potřebujete šetřit paměť, a přitom chcete kešovat velký objem dat. Optimalizujete zpracování transformačních pravidel, místo abyste je měl uložená ve tvaru, v jakém je můžete rovnou použít.Je to o kompromisu. Data (i pravidla) se ukládají v takovém tvaru, aby se dala zajistit konzistence na úrovni DB a aby DB mohla provádět potřebné operace.
Transakce na to použít nemohu, čtení všech výsledků dotazu není ihned po jeho provedení.
Proč byste nemohl? Pokud je mi známo, PostgreSQL používá MGA (MVCC), takže read-only snapshot transakce by neměla nijak zvlášť překážet. Aspoň u Firebirdu to tak je.
create temp table mojetabule as select id, s1, s2 from ...
a ta temp tabulka se už nezmění a zcela jistě nebude nikomu překážet, jedině bude zabírat místo.
Nechci říct, že mezipaměť je zbytečná1, ale pro začátek bych se snažil využít možností relační databáze. Přiděl jí víc paměti a uvidíš, jak se ti odvděčí. Ono je totiž celkem jedno, jestli si data v RAM drží tenhle proces nebo tamten. A databáze (nebo třeba OS, souborové systémy atd.) bývají typicky lépe napsané než běžné zakázkové aplikace. Mezipaměť v aplikaci bych použil spíš pro data po nějakém náročnějším zpracování (třeba vygenerované PDF, XHTML stránka, obrázek, archiv atd.), ne je tam udržovat v surové formě, v jaké jsou i v databázi.
[1] zvlášť když je to po síti – na jiném stroji – nebo těch aplikačních serverů máš víc a databázi jen jednu
Tiskni
Sdílej: