Jak si zobrazit pomocí Chrome a na Chromiu založených webových prohlížečích stránky s neplatným certifikátem? Stačí napsat thisisunsafe.
V repozitáři AUR (Arch User Repository) linuxové distribuce Arch Linux byly nalezeny a odstraněny tři balíčky s malwarem. Jedná se o librewolf-fix-bin, firefox-patch-bin a zen-browser-patched-bin.
Dle plánu by Debian 13 s kódovým názvem Trixie měl vyjít v sobotu 9. srpna.
Vývoj linuxové distribuce Clear Linux (Wikipedie) vyvíjené společností Intel a optimalizováné pro jejich procesory byl oficiálně ukončen.
Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
a z něho zálohu je pro zálohování databáze zásadně špatněProč by to mělo být zásadně špatně? Před nějakou potenciálně nebezpečnou operací si udělá snapshot (záležitost 1s) a kdy operace nevyjde, tak udělá snapshot té zálohy do původního umístění (opět 1s) a je ve stejném stavu jako před nebezpečnou operací. Kdyby měl dělat dump, tak u x desítek GB je to už časově náročnější. Záloha se dá dělat online (potom je čas zálohy nulový), ale stále by se čekalo na obnovení těch x desítek GB. Pro tyto případy jsou snapshoty to nejlepší řešení. Pokud se jedná o dlouhodobou zálohu (archiv), tak je vhodné použít prostředky DB systému.
mám vždy velkou obavu z jakýchkoliv operací na otevřeném filesystémuV tomto případě (BTRFS) se ale nejedná o otevřený FS. Nehrajeme si s blokovým zařízením (třeba LV), nad kterým je nějaký FS (který ještě navíc není připraven na běh na chytřejším blokovém manageru, což třeba ext4 a xfs je, takže i snapshot LVM informuje FS a FS se připraví (xfs_freeze) na snapshot). V případě BTRFS snapshotů je to vlastno přímo toho FS, takže FS je na to připraven. Na tom FS jsou otevřené soubory. To ale nevadí, DB při každém potvrzení transakce udělá na vše nutné fdatasync. To znamená, že snapshot je pořízený v pořádku mezi dvěma fsync.
Autor: Adam Štrauch
Aha, tak tím se to vysvětluje.
Tyka se to sice primarne ZFS, ale je tam i BTRFS a dalsi FS.
Zalezi jaky ocekavas vykon a kolik transakci budes mit.
Tiskni
Sdílej: