O víkendu (15:00 až 23:00) probíhá EmacsConf 2023, tj. online konference vývojářů a uživatelů editoru GNU Emacs. Sledovat ji lze na stránkách konference. Záznamy jsou k dispozici přímo z programu.
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE? Pravidelný přehled novinek i s náhledy aplikací v Týden v GNOME a Týden v KDE.
Organizace Apache Software Foundation (ASF) vydala verzi 20 integrovaného vývojového prostředí a vývojové platformy napsané v Javě NetBeans (Wikipedie). Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také ze Snapcraftu a Flathubu.
Desktopové prostředí Cinnamon, vyvíjené primárně pro distribuci Linux Mint, dospělo do verze 6.0. Seznam změn obsahuje především menší opravy a v říjnovém přehledu novinek v Mintu avizovanou experimentální podporu Waylandu.
OpenZFS (Wikipedie), tj. implementace souborového systému ZFS pro Linux a FreeBSD, byl vydán ve verzích 2.2.2 a 2.1.14. Přináší důležitou opravu chyby vedoucí k možnému poškození dat.
V ownCloudu byly nalezeny tři kritické zranitelnosti: CVE-2023-49103, CVE-2023-49104 a CVE-2023-49105 s CVSS 10.0, 8.7 a 9.8. Zranitelnost CVE-2023-49103 je právě využívána útočníky. Nextcloudu se zranitelnosti netýkají.
I letos vychází řada ajťáckých adventních kalendářů. Programátoři se mohou potrápit při řešení úloh z kalendáře Advent of Code 2023. Pro programátory v Perlu je určen Perl Advent Calendar 2023. Zájemci o UX mohou sledovat Lean UXmas 2023. Pro zájemce o kybernetickou bezpečnost je určen Advent of Cyber 2023…
Byla vydána verze 2.12 svobodného video editoru Flowblade (GitHub, Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Videoukázky funkcí Flowblade na Vimeu. Instalovat lze také z Flathubu.
Armbian, tj. linuxová distribuce založená na Debianu a Ubuntu optimalizovaná pro jednodeskové počítače na platformě ARM a RISC-V, ke stažení ale také pro Intel a AMD, byl vydán ve verzi 23.11 Topi. Přehled novinek v Changelogu.
Po 4 měsících vývoje byla vydána nová verze 4.2 multiplatformního open source herního enginu Godot (Wikipedie, GitHub). Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu a na YouTube.
a z něho zálohu je pro zálohování databáze zásadně špatněProč by to mělo být zásadně špatně? Před nějakou potenciálně nebezpečnou operací si udělá snapshot (záležitost 1s) a kdy operace nevyjde, tak udělá snapshot té zálohy do původního umístění (opět 1s) a je ve stejném stavu jako před nebezpečnou operací. Kdyby měl dělat dump, tak u x desítek GB je to už časově náročnější. Záloha se dá dělat online (potom je čas zálohy nulový), ale stále by se čekalo na obnovení těch x desítek GB. Pro tyto případy jsou snapshoty to nejlepší řešení. Pokud se jedná o dlouhodobou zálohu (archiv), tak je vhodné použít prostředky DB systému.
mám vždy velkou obavu z jakýchkoliv operací na otevřeném filesystémuV tomto případě (BTRFS) se ale nejedná o otevřený FS. Nehrajeme si s blokovým zařízením (třeba LV), nad kterým je nějaký FS (který ještě navíc není připraven na běh na chytřejším blokovém manageru, což třeba ext4 a xfs je, takže i snapshot LVM informuje FS a FS se připraví (xfs_freeze) na snapshot). V případě BTRFS snapshotů je to vlastno přímo toho FS, takže FS je na to připraven. Na tom FS jsou otevřené soubory. To ale nevadí, DB při každém potvrzení transakce udělá na vše nutné fdatasync. To znamená, že snapshot je pořízený v pořádku mezi dvěma fsync.
Autor: Adam Štrauch
Aha, tak tím se to vysvětluje.
Tyka se to sice primarne ZFS, ale je tam i BTRFS a dalsi FS.
Zalezi jaky ocekavas vykon a kolik transakci budes mit.
Tiskni
Sdílej: