Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapy a AI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.
Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).
Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.
Dobry den,
rad by som poznal vas nazor na nasledujuci usecase, popripade rady ako dalej.
Mame prisne strukturovane vedecke data. Logicky su rozdelene do tabuliek podla prefixu. Kazda tabulka zodpoveda inemu prefixu. V podstate su to key-value tabulky (80% citanie, 20% zapis) s tym, ze hodnota ma 7 atributov a je rozdelena do stlpcov. Kluc stlpec VARCHAR(38) s unique btree indexom. Ostatne stlpce su VARCHAR(64).
Historicky sme ukladali data do jednej Postgresovej super tabulky.
Potom sme super tabulku rozdelili na particie (podla prefixu)
Zitili sme, ze Postgres ma velky overhead - vyexportovane CSV malo 5GB, tabulka na disku zaberala 7GB.
Ked sa velkost databazy dostala na velkost cca 10TB uz sa s Postgresom nedalo rozumne pracovat.
Importovanie dat z 10GB CSV (prikaz COPY) trval viac ako 24hodin.
Rozhodli sme sa opustit Postgres a tabulky vyexportovat do 3700 SQLITE databaz podla prefixu na 10GBE NFS storage.
3-4 roky to bolo fajn. Data pribudali. Dostali sme sa na hranicu 30TB a kazda SQLITE databaza na priemerne cca 11GB.
SQLITE je super, velmi dobre sa s tym pracuje, majma Python, Pandas. No zaciname pomaly narazat na limity SQLITE aj pri pouzivani tuningu s .PRAGMA parametrami.
Rad by som sa opytal ci by ste mi vedeli odporucit nejaku technologiu na ukladanie tabuliek a import dat v rozumnom case. Hlavnu prioritu ma integrita dat, podpora pythonu. Davame prednost single serveru pred clustrom. Dakujem.
Řešení dotazu:
Ano, samozrejme chapeme vyhody a nevyhody NFS a single user access.
Vyhodou je akasi "kniznica" SQLite databaz, ked administrator ma povolenie prepisovat subory. Ostatni kolegovia len citanie. Dalsiu velku vyhodu, ktoru sme ziskali je portabilita. Staci si nakopirovat databazu/databazy ku sebe na pocitac. Ak chce clovek pracovat nemusi mat pripojenie k serveru.
A nehovorím o NoSQL databázach, len o Berkeley DB. To je súbor na disku, ktorý obsahuje strom s údajmi. Nič viac.Berkeley DB je jedna z NoSQL databází. Ano, vznikla dřív, než se jim tak začalo říkat, to ale na věci nic nemění.
Berkley DB, bol horucim kandidatom ked sme odchadzali od Postgres.
Pamatam si, ze najvacsimi nevyhodami boli: lebo Oracle, lebo licencia, lebo Java, lebo SQLite ma lepsiu podporu v Python.
Takze viac politicke rozhodnutie ako logicke :).
Hlavny problem Postgresu bol v particiach.
Pouzivalili sme particie zalozene na LIST. Nieco ako
CREATE TABLE abcdefgh (id INTEGER, kluc VARCHAR(38), prefix VARCHAR(3), hodnota1 INTEGER, hodnota2 VARCHAR(64) )
PARTITION BY LIST(prefix);
CREATE TABLE abcdefgh_part_prefix PARTITION OF abcdefgh FOR VALUES IN ('prefix1');
Problem bol velky overhead na disku a potom pri importe CSV Postgres musel kazdy jeden riadok urobit:
- match na prefix (prefixov je cca 3700) aby zaznam zaradil do pozadovane particie
- prehladat zlozeny unique index stlpcov kluc+prefix aby sa vyhol duplicitam
Pri importe sme prepli tabulku do unlogged modu. Prinieslo to zrychlenie, avsak nerelevantne.
Toto su pekne otazky na ktore by sme sa mali zamerat. Mate uplnu pravdu uzkym hrdlom je NFS a import data nez NFS. Dakujem za tipy.
Tieto otazky vychadzaju zo standardneho modelu databazovych systemov - Client/Server. Pouzivali sme tuto architekturu pri rieseni s Postgresql. No koli pomalosti sposobenynou velym mnozstvom particii zalozenych na
PARTITION BY LIST(prefix)
a UNIQUE contraint sme presli na SQLite. https://www.abclinuxu.cz/poradna/databaze/show/470578#19
V sucasnoti pouzivame SQLite databazy ako "kniznicu" pristupnu cez NFS s prisne strukturovanymi datami. Kolegovia vedia pracovat s SQLite databazami v read-only cez NFS share alebo si SQLite databazy nakopiruju k sebe na PC. Len administrator ma pravo zapisu/prepisu novych dat - prave koli tomu ze SQLite nie je vhodna na multi access.
Problem nastava, ked administrator dostane balik napr. 50-80GB surovych dat. Jedna sa o velky CSV subor. Musi data roztriedit podla prefixov (3700) a naimportovat data do jednotlivych SQLite databaz (3700).
Toto je asi najvacsi problem. Triedenie a importovanie podla prefixov.
Zatial to vyzera, ze najlepsim riesenim bude SSH pristup na server a import nebude robit cez NFS ale lokalne na servery. No nie som moc spokojny s tymto riesenim.
Zatial to vyzera, ze najlepsim riesenim bude SSH pristup na server a import nebude robit cez NFS ale lokalne na servery. No nie som moc spokojny s tymto riesenim.Já bych zkusil PostgreSQL. Odpadnou vám tím problémy se sdílením dat, protože je budete mít na jednom serveru, ke kterému se může připojit kdokoli.
Tiskni
Sdílej: