abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
AbcLinuxu hledá autory!
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    dnes 04:33 | Komunita

    V prosinci 2012 byla z linuxového jádra odstraněna podpora procesorů 386. Včera započalo odstraňování podpory procesorů 486.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    dnes 01:33 | IT novinky

    IuRe (Iuridicum Remedium) vyhlásila Ceny Velkého bratra za rok 2025. Slídily roku jsou automobilka Volkswagen, Meta a česká Ministerstva vnitra a průmyslu a obchodu. Autorem Výroku Velkého bratra je dánský ministr spravedlnosti zpochybňující právo na šifrovanou komunikaci. Naopak Pozitivní cenu získali studenti Masarykovy univerzity za odpor proti nucení do používaní aplikace ISIC.

    |🇵🇸 | Komentářů: 1
    včera 21:11 | Nová verze

    Po osmi měsících vývoje byla vydána nová verze 0.16.0 programovacího jazyka Zig (Codeberg, Wikipedie). Přispělo 244 vývojářů. Přehled novinek v poznámkách k vydání.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 18:22 | Bezpečnostní upozornění

    Nejnovější X.Org X server 21.1.22 a Xwayland 24.1.10 řeší 5 bezpečnostních chyb: CVE-2026-33999, CVE-2026-34000, CVE-2026-34001, CVE-2026-34002 a CVE-2026-34003.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 18:00 | Nová verze

    Po roce vývoje od vydání verze 1.28.0 byla vydána nová stabilní verze 1.30.0 webového serveru a reverzní proxy nginx (Wikipedie). Nová verze přináší řadu novinek. Podrobný přehled v souboru CHANGES-1.30.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 17:33 | Nová verze

    Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2026-04-13. Přehled novinek poznámkách k vydání. Nově ve výchozím nastavení příkaz sudo vyžaduje heslo.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 11:22 | Nová verze

    Společnost Blackmagic Design oznámila vydání verze 21 svého proprietárního softwaru pro editování videí a korekci barev DaVinci Resolve běžícího také na Linuxu. Z novinek je nutno vypíchnout možnost editování fotografií. Základní verze DaVinci Resolve je k dispozici zdarma. Plnou verzi DaVinci Resolve Studio lze koupit za 295 dolarů.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 9
    včera 05:00 | Nová verze

    Multipatformní renderovací jádro webového prohlížeče Servo je na crates.io. S vydáním verze 0.1.0 (LTS).

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    13.4. 23:33 | Komunita

    Nadace FreeBSD Foundation před týdnem oznámila projekt Laptop Integration Testing. Vyzvala dobrovolníky, aby pomocí nástroje otestovali podporu FreeBSD na svých zařízeních a výsledky odeslali vývojářům. Vznikla stránka Nejlepší notebooky pro FreeBSD.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 5
    13.4. 22:22 | IT novinky

    Na začátku srpna vstoupí v účinnost nová evropská pravidla transparentnosti pro umělou inteligenci (AI). Zavádějí povinnost jakýkoli AI obsah označit, informovat o takzvaných deepfakes a upozornit uživatele, že komunikuje s umělou inteligencí. Cílem opatření je omezit šíření manipulativního či klamavého obsahu, zvýšit důvěru v digitální prostředí a chránit uživatele.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 8
    Které desktopové prostředí na Linuxu používáte?
     (14%)
     (8%)
     (1%)
     (12%)
     (30%)
     (3%)
     (6%)
     (2%)
     (15%)
     (25%)
    Celkem 1326 hlasů
     Komentářů: 30, poslední 3.4. 20:20
    Rozcestník

    Dotaz: notebookové procesory od Intelu

    19.8.2008 10:30 Pavel
    notebookové procesory od Intelu
    Přečteno: 2064×
    Chci koupit notebook do 15K s 15,4" primárně pro linux, ale může být i s Win (neztratí se).

    Prioritou je paměť a procesor (budu občas používat vývojové prostředí v javě), u grafiky mne zajímá bezproblémový chod pod linuxem.

    Mám relativně dobrou zkušenost s HP510, kromě baterie, která nevydržela déle než hodinu a po roce a půl odešla. Ořezané porty mi vůbec nevadí.

    Proto zvažuji HP550 http://www.alza.cz/hp-550-d97837.htm s T5270 a 2GB paměti (něco sežere grafika). Dobře vypadají i notebooky BENQ http://www.alza.cz/notebooky/18842920.htm ale tam bych se bál servisu.

    Od HP spousta je spousta dalších modelů vejde do cenového limitu http://www.alza.cz/notebooky/dle-parametru/18843408.htm ale já absolutně nechápu rozdíly mezi procesory a deskami vůbec. Mám se řídit tím, že když je FSB 800 Mhz, tak je sestava modernější než s 533? Protože spousta těch HP s vyšší cenou má tuto hodnotu nižší.

    Je někde jednoduchá tabulka či graf, kde budou vedle sebe současné notebookové procesory a nějaká veličina, udávající výkon?

    Díky za váš čas

    Odpovědi

    vencour avatar 20.8.2008 12:56 vencour | skóre: 56 | blog: Tady je Vencourovo | Praha+západní Čechy
    Rozbalit Rozbalit vše Re: notebookové procesory od Intelu

    Zeptam se za autora jinak: v /proc/cpuinfo mam bogomipsy a cache procáku. Co ještě se projevuje ve výkonu? (Ok, instrukční sada, tedy flags ... třeba sse sse2 ... co dál?)

    Ty nejhlubší objevy nečekají nutně za příští hvězdou. Jsou uvnitř nás utkány do vláken, která nás spojují, nás všechny.
    20.8.2008 15:34 Pavel
    Rozbalit Rozbalit vše Re: notebookové procesory od Intelu
    a za sebe upřesním:

    zajímá mne výkonnostní srovnání v kancelářských aplikacích pro procesory:

    Intel Pentium Dual-Core Mobile T2390 s frekvencí 1,86 GHz, 1 MB L2 Cache, FSB 533 MHz

    Intel Pentium Dual-Core Mobile T2410 s frekvencí 2 GHz, 1 MB L2 Cache, FSB 533 MHz

    Intel Core 2 Duo T5270 s frekvencí 1,4 GHz, 2 MB L2 cache , 800 MHz FSB

    s historickým:

    Intel(R) Pentium(R) M 770 s frekvencí 2.13GHz, 533 MHz FSB, 2 MB L2 cache

    Abych po nákupu nového notebooku nezjistil, že je výkon identický a stačilo přikoupit paměť ;-) Ne, vážně potřebuji nový notebook.
    20.8.2008 22:25 frr | skóre: 34
    Rozbalit Rozbalit vše Re: notebookové procesory od Intelu
    Pentium M 770 je Dothan (32bit). To vůbec nebyl špatný procesor. Pozor: jenom jedno jádro.

    T2390 a T2410 jsou procesory "Core Duo" = Yonah = cca 2x Dothan v jednom pouzdře (stále 32bit).

    T5270 je Core 2 Duo (Merom 65nm) Mobile. Je to nová generace procesorů, její design navazuje na Banias/Dothan (nikoli P4 Netburst). Tenhle procesor už je 64bitový a má oproti Dothanu o něco větší počet instrukcí na takt.

    Když vezmu v úvahu frekvence, tak výkon na jádro bude u všech zhruba stejný. Dvoujaderné procesory mají samozřejmě větší celkový výkon (pokud dokážete vytížit dvě jádra), a i při plném vytížení pouze jednoho jádra poskytují lepší subjektivní "svižnost", protože druhé jádro je volné pro obsluhu uživatelského rozhraní.

    Pár procent rozdílu v hodinách resp. v surovém výpočetním výkonu (MIPS) procesoru je subjektivně prakticky nepostřehnutelných. Osobně jsem si kdysi hrál s nastavením cachí na 486tce, a rozdíl ve Windowsech byl na první pohled prakticky neznatelný, přestože objektivně stopnutý čas enkódování MP3 se lišil třeba o 50%. Hlavně do toho nacpěte pokud možno co nejvíc RAMky, ta má na svižnost GUI opravdu výrazný vliv. Každý ušetřený seek disku je hodně znát.

    Rutinní běh Java VM podle mého závisí především na obyčenjném MIPS/Dhrystones výkonu, nějaké MMX/SSE podle mého nevyužije.

    Fakt je, že výkon v GUI může ovlivnit integrovaná grafika v čipsetu, která se taky bude lišit (tipuju i852/855, i915GM, i965GM. Průchodnost do RAMky nebude zase tolik rozdílná (podle čipsetu odhadem DDR/333, DDR/400, DDR2/667).

    Pokud by se Vám podařilo koupit nějaký kousek s procesorem C2D Mobile z řady T8000 nebo T9000 (45nm), měl by notebook znatelně míň topit a déle vydržet na baterku (nebo míň vážit) - jednak díky procesoru, druhak díky odpovídajícímu čipsetu (GM45 nebo GL40). Oboje má menší spotřebu a topný výkon než předchozí generace.

    http://www.intel.com/products/processor_number/chart/core2duo.htm?iid=pn_ov+list_c2d
    [:wq]
    21.8.2008 08:10 frr | skóre: 34
    Rozbalit Rozbalit vše Re: notebookové procesory od Intelu
    BTW, ještě jedno hledisko. DDR2 DIMMy a SODIMMy jsou reálně dostupné ve větších kapacitách než DDR333/400. DDR DIMM/SODIMM se dá koupit o velikosti max. 1 GB, u DDR2 je to 2 GB. Notebooky mají typicky dva SODIMM sloty, takže do DDR notebooku jde nacpat 2 GB, do DDR2 notebooku 4 GB. DDR2 je k dispozici na čipsetu i965GM s procesorem C2D Merom Mobile (nebo na novějších platformách).

    32bitový kernel bude ze 4 GB vidět jenom asi 3 - 3.5 GB (ovšem v plnohodnotném dvoukanálovém prokládaném režimu). Celé 4 GB uvidí až 64b kernel (zapomeňte na PAE). Pak ještě záleží na kombinaci čipset+CPU, aby nebyl problém s velikostí fyzického adresního prostoru. Na platformě i965GM+C2D Merom Mobile to problém není, u starších CPU a čipsetů (čipset i945GM a nižší) to problém *je* - tyto notebookové čipsety mají jenom 32b adresaci na FSB, takže tady 64b OS nepomůže. Pokud máte v tomto smyslu dobrý čipset a procesor, tak ještě existuje varianta transplantovat do 32b distribuce (user-spacu) 64b kernel s podporou zpětné kompatibility s 32b aplikacemi. Takže jádro může rozdělovat celé 4 GB RAM mezi různé procesy a používat všechnu RAMku na IO buffery, a 32b aplikace může dostat paměti, kolik jenom dokáže naadresovat (jsou tam nějaká další softwarová omezení). Pro řečenou transplantaci je dočasně potřeba stroj se 64b distribucí, na kterém si jádro zkompilujete (pokud nechcete zprovozňovat cross-kompilaci ve 32b prostředí).
    [:wq]
    22.8.2008 10:01 Honza
    Rozbalit Rozbalit vše Re: notebookové procesory od Intelu
    Celé 4 GB uvidí až 64b kernel (zapomeňte na PAE).

    Můžu se zeptat na důvod? PAE je řešení pokud člověk trvá na 32bit systému, ale zároveň potřebuje využívat 4+ GB paměti.

    26.8.2008 19:14 Pavel
    Rozbalit Rozbalit vše Re: notebookové procesory od Intelu
    Díky za podrobný rozbor.

    Sáhl jsem po T5270 v HP550. Řady s T8000 a T9000 jsou mimo můj rozpočet, to raději rozházím prachy jinak.

    Na notebook foru mi dali odkaz na http://www.notebookcheck.net/Mobile-Processors-Benchmarklist.2436.0.html Je tam relativně dost procesorů, laicky mi připadá, že nejsilnější je to Pentium DC (T2410). Ale zbytek HW má HP550 lepší než HP530, takže padla volba na něj.

    Syčáci z HP u řady HP Compaq 6730s (stejná řada procesorů, jen vyšší takt: T5670 a T5870) uvádí jen jedinou slabší no-win variantu a ještě v ČR zatím nesehnatelnou, takže místo notebooku za 16K utratím u nich jen 10K.

    A syčáci z Alzy stáhli tyhle notebooky v no-Win variantě z nabídky, takže jsem to koupil jinde. A to jsem byl rozhodnut pevně pro ně.

    Ty firmy fakt o prachy nestojej :)

    21.8.2008 15:15 mates
    Rozbalit Rozbalit vše Re: notebookové procesory od Intelu
    Prave jsem koupil HP 550 s T5270 a 2GB RAM. Vykon procesoru moc porovnat nemuzu, ale rek bych, ze starsi Core Duo na vyssi frekvenci na tom bude hodne podobne jako novejsi Core 2 Duo s o neco nizsim taktem. Nizsi takt a novejsi technologie by se mohly projevit nizsi spotrebou.

    Co me ale mile prekvapilo, ze je vsechen dulezitej HW od Intelu, vcetne wifi, coz u levnych modelu od HP nebyva zvykem (vetsinou jsem videl wifi Broadcom). Co se baterky tyka, na prvni nabiti vydrzela cca 3 hod pri zakladni konfiguraci systemu (nic narocnyho).

    Nedavno jsem narazil na nejake negativni ohlasy na integrovanou grafiku intel x3100, nicmene ja jsem zatim na zadnej problem nenarazil - ovsem nezkousel jsem nic nezvykleho, video jede, compiz taky fungoval, video pod compizem jsem nezkousel (compiz jinak nepouzivam), nic pod OpenGL jsem taky zatim nezkousel. Vse funguje out of the box ve Fedore 9).

    Planovany vyuziti je dost podobny (Firefox, OOO, Eclipse, Netbeans) a myslim, ze se za cenu cca 10500Kc s DPH (Mironet) jedna o dost dobrej kup.

    Jinak se jedna o model FS336AA, na netu jsem moc podrobnejsich specifikaci o HW nenasel, tak se to treba bude hodit.
    26.8.2008 19:17 Pavel
    Rozbalit Rozbalit vše Re: notebookové procesory od Intelu
    Přesně tohle jsem koupil, ty další procesory byly z HP530 a HP510, které jsem měl možnost vyzkoušet.

    Akorát baterka je naprd, alespoň u té 510 úplně odešla po roce a půl. A přitom se na ní skoro vůbec nejelo, 99% času byl notebook v zásuvce. Nebo to je tím?
    22.11.2008 18:02 Surda
    Rozbalit Rozbalit vše Re: notebookové procesory od Intelu
    Pokud jsem slysel spravne, tak soucasne baterky vydrzi dva roky od data vyroby (vyroby baterie, ne NTB) a pak to s nimi jde rychle s kopce bez ohledu na pocet cyklu nabiti/vybiti. Menime NTB po trech letech a to jsou vsechny prakticky bez baterky :-(.
    21.11.2008 13:42 Mates
    Rozbalit Rozbalit vše grafika
    Zdravim, koupil sem si notebook HP Compaq 6730s s těma dvěma grafikama a za boha nemůžu rozchodit tu ATInu.mam tam pořád jenom ten grafickej akcelerator od intelu.Nevite nekdo prosim vas jak se to děla?diky za váš čas

    Nemejc@atlas.cz odpovedi posilejte na tento e-mail diky mooooc

    Založit nové vláknoNahoru

    Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.