Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.
Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
Měl bych takový čistě hardwarový dotaz: Potřeboval bych doma postavit síť - aby byla bezproblémová, ale taky pokud možno co nejlevnější. K internetu se budu připojovat přes ADSL. Moje představa by byla asi taková, že bych měl ADSL Wi-Fi roater - na ten bych kabelem připojil jedno PC. Přes Wi-Fi připojené druhé patro. Tam Wi-Fi roater, na který se bude připojovat přes kabel PC a notebook přes kabel/Wi-Fi. Takže první otázka: je tato sestava sítě vůbec reálná? Pokud ano, tak dalo by se to postavit z těchto prvků ASUS WL-520gC (mám ho doma a používám ho ve stávající síti) a Edimax AR-7084gB (koupil bych). Případně - dalo by se to postavit nějak jednodušeji/levněji? Mám ještě z jiné sítě ADSL roater Edimax.
Předem díky moc za rady.
PS: Pokud v dotazu hledáte něco, co má společného s Linuxem, tak svým způsobem má - na jednom PC a notebooku valí Kubuntu 8.04
No, kdybych mohl patra (dva různé byty) propojit kabelem, tak bych to už udělal Samozřejmě. že by to šlo, ale znamenalo by to natáhnout kabel přeš dvě místnosti a chodbu a pak ještě nahoru. V místnostech jsou všude dlažby, nebo plovoučky - tudíž bych musel kabel vést v lištách.
A navíc je to byt přítelčiných rodičů - takže nevím, jak by se na to tvářili...
Teď už tam je udělaná síť tak, že do prvního patra vede wan, na to je napíchlej Wi-Fi roater - do něj je kabelem napojený PC. A ve druhým patře je notebook.
Chcu síť překopat tak, že zruším hodně pomalý přípojení k netu a zřídím si ADSL (telefon je pouze v prvním patře) a do druhýho patra přinde ještě navíc klasický PC...
Asi som tento thread trochu vykoľajil a zviedol z cesty tak sa to pokúsim napraviť. Sila signálu nie je podľa všetkého problém. Tazateľ skôr chce vedieť, ktoré krabičky použiť na to aby wifinou prepojil 2 LANy, a ako to vlastne nastaviť.
Tak teď se přiznám, že mám v tom pěknej bordel. Takže pokud to dobře chápu, tak Wi-Fi síť musí být postavená tak, že je jeden roater, co signál vysílá (v mém případě to bude buď nový ADSL Wi-Fi roater u telefonu, nebo dva roatery, co už mám - ADSL roater Edimax a do toho bude píchlej druhej Wi-Fi roater ASUS) a pak přijímač - access point ve druhém patře. Ten roater ASUS WL-520gC, co už mám, by měl jít jako v nastavení předělat jako access point (alespoň v popisu to píšou). S tím, že teda acess point pouze přijímá a nic nevysílá. Takže pokud bych chtěl mít notebook připojenej přes Wi-Fi, tak budu muset chytat signál z prvního patra.
Takže abych to shrnul, tak síť by měla vypadat tak, že dolů koupím novej ADSL Wi-Fi roater. A do patra dám stávající Wi-Fi roater ASUS, kterej v nastavení předělám na acess point se switchem (stávající ADSL roater cu mám, mi hold zůstane nepoužitej). A PC v dolním patře napojím kabelem na ADSL Wi-Fi roater a v horním patře kabelem na Wi-Fi acess point. A notebook buď kabelem na access point a nebo přes Wi-Fi na ADSL Wi-Fi roater.
Já bych se v tom nepitval, AP v módu klient sice vysílá, ale nemůžete se k němu připojit jako další klienti přes wifi (jedině snad ve WDS?). Čili jasně, že vysílá.
Prosím, pomozte mi. Už jsem bezradnej.
Nakonec jsem zapojení vyřešil tak, že mám ADSL Wi-Fi roater od O2 Huawei EchoLife HG520i a v patře mám Wi-Fi roater ASUS WL-520GC. Snažím se tyto dva roatery propojit tak, aby mi fungoval internet na obou zařízeních, ale bohužel se nedaří. Postupoval jsem dle návodu (viz příloha) s tím rozdílem, že když nemám dva stejné roatery, tak jsem místo "hybrid" nastavil na ASUSu "WDS only" a na roateru od O2 jsem tuto položku nenastavoval. Jinak jsem nastavil vše, jak v návodu - bez šifrování, MAC adresy, na ASUSu vypnul DHCP server, nastavil IP adresy, nastavil stejnej "channel" a pořád se nedaří.
Nemáte prosím nějakej typ, jak tuto síť rozchodit?
Tak jsem problém vyřešil. Dám zde návod, jak vše rozchodit - kdyby byl náhodou někdo ve stejné situaci.
Router Asus WL-520gC neumí standardně režim klient, tudíž musíte stáhnout neoficiální firmware z JOYCE - klientský firmware.
Dále nastavit vše, co je v přiloženém návodu. Nezapomenout na to, že se musí nastavit jiný subnet mask pro Wi-Fi a Wan&Lan. Plus co není v návodu - na dceřiném routeru musíte natvrdo nastavit DNS server rodičovského routeru - pokud to nenastavíte, tak se sice z dceřiného routeru dostanete na rodičovský, ale už ne na internet.
Toť vše. Přeji hodně štěstí s routerem ASUS WL-520gC
Stejně tak si můžete nastavit vy v pc DNS natvrdo, nebrat je z dhcp
Bridge jsem zkoušel jako první, ale spojení mi bohužel nechtělo fungovat. Tak proto jsem to řešil takto "složitě". Teď už mi vše funguje, tak už do toho moc rýpat nebudu. Ještě si pohraju s Virtual serverem a přesměrováním portů, ale to je tak vše. Možná časem až bude víc času, tak zkusím znova Bridge...
PS: Sambu stejně zatím nepoužívám. Propojené PC mám jen kvůli internetu - nepotřebuji se dostávat z jednoho na druhý a nebo sdílet tiskárnu...
Tiskni
Sdílej: