O víkendu (15:00 až 23:00) probíhá EmacsConf 2023, tj. online konference vývojářů a uživatelů editoru GNU Emacs. Sledovat ji lze na stránkách konference. Záznamy jsou k dispozici přímo z programu.
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE? Pravidelný přehled novinek i s náhledy aplikací v Týden v GNOME a Týden v KDE.
Organizace Apache Software Foundation (ASF) vydala verzi 20 integrovaného vývojového prostředí a vývojové platformy napsané v Javě NetBeans (Wikipedie). Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také ze Snapcraftu a Flathubu.
Desktopové prostředí Cinnamon, vyvíjené primárně pro distribuci Linux Mint, dospělo do verze 6.0. Seznam změn obsahuje především menší opravy a v říjnovém přehledu novinek v Mintu avizovanou experimentální podporu Waylandu.
OpenZFS (Wikipedie), tj. implementace souborového systému ZFS pro Linux a FreeBSD, byl vydán ve verzích 2.2.2 a 2.1.14. Přináší důležitou opravu chyby vedoucí k možnému poškození dat.
V ownCloudu byly nalezeny tři kritické zranitelnosti: CVE-2023-49103, CVE-2023-49104 a CVE-2023-49105 s CVSS 10.0, 8.7 a 9.8. Zranitelnost CVE-2023-49103 je právě využívána útočníky. Nextcloudu se zranitelnosti netýkají.
I letos vychází řada ajťáckých adventních kalendářů. Programátoři se mohou potrápit při řešení úloh z kalendáře Advent of Code 2023. Pro programátory v Perlu je určen Perl Advent Calendar 2023. Zájemci o UX mohou sledovat Lean UXmas 2023. Pro zájemce o kybernetickou bezpečnost je určen Advent of Cyber 2023…
Byla vydána verze 2.12 svobodného video editoru Flowblade (GitHub, Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Videoukázky funkcí Flowblade na Vimeu. Instalovat lze také z Flathubu.
Armbian, tj. linuxová distribuce založená na Debianu a Ubuntu optimalizovaná pro jednodeskové počítače na platformě ARM a RISC-V, ke stažení ale také pro Intel a AMD, byl vydán ve verzi 23.11 Topi. Přehled novinek v Changelogu.
Po 4 měsících vývoje byla vydána nová verze 4.2 multiplatformního open source herního enginu Godot (Wikipedie, GitHub). Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu a na YouTube.
Vím třeba, že Latitude, co mám já, stál v mojí konfiguraci víc než dvojnásobek uvedené částky.
Můj Latitude stál nový mnohonásobně více než 15k Kč. Ale je holt poněkud postarší.
Abych ho uznal jako aspoň jakous takous alternativu k desktopu, musel by se k tomu nakoupit ještě alespoň pořádný polohovatelný monitor a klávesnice.
OK, to (až na ten monitor --- zatím mám velké CRT) by ještě šlo, ale jde o zvyk.
K ideálu by bylo potřeba dokoupit dokovací stanici (neustálé připojování a odpojování kabelů je na palici),...
Jakých kabelů? Wi-Fi, Bluetooth, USB hub,... ti nic neříkají? Mechanika interní/externí, ale ne vždy potřebná.
...další úložnou kapacitu plus _zvlášť_ k tomu ještě další pro zálohování (já _replikuju_ svůj disk na síťové úložiště s raidem; notebookář, když mu dojde místo na disku, tak si přikoupí externí, ale zálohování neřeší).
Mám citovat Linuse? Snad ne. Mám flash disk a FTP, filmy a hudba se mi válí doma po CD/DVD. Zálohování ve větším rozsahu je dobré akorát na servery.
Mimochodem, kdybych ještě používal ThinkPad, přikoupil bych si do UltraBay díry druhý disk.
Pak by bylo ještě potřeba dokoupit nějaký všeobjímající accidental damage protection - uvědom si, že laptop si opravdu velice snadno zrušíš (já jsem třeba zakopnul o povalující se zdroj připojený mému starému hápéčku tak nešikovně, že se nějak poškodila zdířka a notebook prostě od té doby nejde nabíjet).
Taška/pouzdro+batoh je samozřejmostí. A doma bych si k desktopu musel pořídit záložní zdroj.
O desktop nepřijdeš, když uklouzneš na náledí, protože ho prostě s sebou nemáš.
Na desktopu si také nemohu ve škole psát zápis.
O opravách po uplynutí záruky se ani nezmiňuju, protože v té době je to stejně už nevýkonný šrot, který ti je k ničemu.
To je zajímavé, že v roce 2008 existuji s Pentiem M a 512MB RAM. A PC si opravuji sám, ale s těmi starými thinkpady a Delly potíže ani moc nejsou.
Zatímco z toho desktopu mi zbyde alespoň ten monitor, skříň a další řada věcí, který můžu použít znova.
Které mi doma překáží.
Pokud na to nemáš, nekupuj notebook, ale jen desktop.
Tím bych se připravil o elektronické zápisy z hodin, počítač na chatě a u taťky, připojení k Internetu.
Když jsi ten tzv. chudý student, tak si kup desktop a jestli potřebuješ na víkendy jezdit k mamince a tam mít taky počítač, tak si z nějakého starého zbytkového harampádí postav doma ještě jeden víkendový. Z dlouhodobého hlediska určitě ušetříš.
To bych měl PC na třech místech a ani jeden (dobře, možná jeden) použitelný.
Pro upřesnění, já mám na téměř vše Dell Latitude D400 a teď si pořizuji stařičký desktop pro případ, že by mi laptop odešel. Abych ten desktop mohl používat aspoň na koukání na filmy, čtení knížek a občasné programování, budu si k němu dokoupit záložní zdroj (u mě jsou časté několikavteřinové výpadky proudu).
Tiskni
Sdílej: