Po 9 týdnech vývoje od vydání Linuxu 6.12 oznámil Linus Torvalds vydání Linuxu 6.13. Přehled novinek a vylepšení na LWN.net: první a druhá polovina začleňovacího okna a Linux Kernel Newbies. Odstraněn byl souborový systém ReiserFS.
19. ledna 2038 přeteče hodnota time_t na 32bitových systémech, na vyřešení problému roku 2038 (Y2K38) tedy zbývá 13 let. Např. Debian v uplynulém roce přešel na 64bitový čas. Bernhard Wiedemann z openSUSE sdílí chyby v sestavení rozšířeného softwaru.
Byla vydána druhá opravná verze 21.2 v dubnu loňského roku vydané verze 21 multimediálního centra Kodi (dříve XBMC, Wikipedie) s kódovým označením Omega.
TikTok ve Spojených státech v sobotu večer místního času přerušil činnost. Uživatelé čínskou firmou vlastněné sociální sítě dostali zprávu, že aplikaci kvůli zákazu nelze používat. TikTok je momentálně nedostupný v obchodech s aplikacemi Google Play a App Store. Podle zákona přijatého loni a potvrzeného v pátek soudem měla platforma do dneška přerušit spojení se svou mateřskou společností ByteDance, která sídlí v Číně, nebo činnost v
… více »Wings 3D, tj. open source 3D modelovací program naprogramovaný v programovacím jazyce Erlang zaměřený na modelování pomocí subdivision a inspirovaný programy Nendo a Mirai od Izware, byl vydán v nové opravné verzi 2.4.1. Ke stažení již také ve formátu Flatpak z Flathubu.
Webový prohlížeč Dillo byl vydán ve verzi 3.2.0. Přidává podporu vzorců v SVG, obrázků ve WebP, změny velikosti stránky či možností posouvání. Nedávno oslavil 25. výročí vzniku.
Hra Mini Thief je na Steamu zdarma napořád, když aktivaci provedete do 24. ledna do 19.00 [ProtonDB].
Certifikační autorita Let's Encrypt oznámila, že bude volitelně nabízet krátkodobé certifikáty s šestidenní platností a navíc s možností vystavit je na IP adresu. Zvolit typ certifikátu bude možné v certifikačním profilu ACME.
Herní konzole Nintendo Switch 2 byla oficiálně potvrzena. Vyjde letos. Trailer na YouTube. Více ve středu 2. dubna na Nintendo Direct.
Byl vydán Linux Mint 22.1 s kódovým jménem Xia. Podrobnosti v přehledu novinek a poznámkách k vydání. Linux Mint 22.1 bude podporován do roku 2029.
Vím třeba, že Latitude, co mám já, stál v mojí konfiguraci víc než dvojnásobek uvedené částky.
Můj Latitude stál nový mnohonásobně více než 15k Kč. Ale je holt poněkud postarší.
Abych ho uznal jako aspoň jakous takous alternativu k desktopu, musel by se k tomu nakoupit ještě alespoň pořádný polohovatelný monitor a klávesnice.
OK, to (až na ten monitor --- zatím mám velké CRT) by ještě šlo, ale jde o zvyk.
K ideálu by bylo potřeba dokoupit dokovací stanici (neustálé připojování a odpojování kabelů je na palici),...
Jakých kabelů? Wi-Fi, Bluetooth, USB hub,... ti nic neříkají? Mechanika interní/externí, ale ne vždy potřebná.
...další úložnou kapacitu plus _zvlášť_ k tomu ještě další pro zálohování (já _replikuju_ svůj disk na síťové úložiště s raidem; notebookář, když mu dojde místo na disku, tak si přikoupí externí, ale zálohování neřeší).
Mám citovat Linuse? Snad ne. Mám flash disk a FTP, filmy a hudba se mi válí doma po CD/DVD. Zálohování ve větším rozsahu je dobré akorát na servery.
Mimochodem, kdybych ještě používal ThinkPad, přikoupil bych si do UltraBay díry druhý disk.
Pak by bylo ještě potřeba dokoupit nějaký všeobjímající accidental damage protection - uvědom si, že laptop si opravdu velice snadno zrušíš (já jsem třeba zakopnul o povalující se zdroj připojený mému starému hápéčku tak nešikovně, že se nějak poškodila zdířka a notebook prostě od té doby nejde nabíjet).
Taška/pouzdro+batoh je samozřejmostí. A doma bych si k desktopu musel pořídit záložní zdroj.
O desktop nepřijdeš, když uklouzneš na náledí, protože ho prostě s sebou nemáš.
Na desktopu si také nemohu ve škole psát zápis.
O opravách po uplynutí záruky se ani nezmiňuju, protože v té době je to stejně už nevýkonný šrot, který ti je k ničemu.
To je zajímavé, že v roce 2008 existuji s Pentiem M a 512MB RAM. A PC si opravuji sám, ale s těmi starými thinkpady a Delly potíže ani moc nejsou.
Zatímco z toho desktopu mi zbyde alespoň ten monitor, skříň a další řada věcí, který můžu použít znova.
Které mi doma překáží.
Pokud na to nemáš, nekupuj notebook, ale jen desktop.
Tím bych se připravil o elektronické zápisy z hodin, počítač na chatě a u taťky, připojení k Internetu.
Když jsi ten tzv. chudý student, tak si kup desktop a jestli potřebuješ na víkendy jezdit k mamince a tam mít taky počítač, tak si z nějakého starého zbytkového harampádí postav doma ještě jeden víkendový. Z dlouhodobého hlediska určitě ušetříš.
To bych měl PC na třech místech a ani jeden (dobře, možná jeden) použitelný.
Pro upřesnění, já mám na téměř vše Dell Latitude D400 a teď si pořizuji stařičký desktop pro případ, že by mi laptop odešel. Abych ten desktop mohl používat aspoň na koukání na filmy, čtení knížek a občasné programování, budu si k němu dokoupit záložní zdroj (u mě jsou časté několikavteřinové výpadky proudu).
Tiskni
Sdílej: