Svobodný elektronický platební systém GNU Taler (Wikipedie, cgit) byl vydán ve verzi 1.0. GNU Taler chrání soukromí plátců a zároveň zajišťuje, aby byl příjem viditelný pro úřady. S vydáním verze 1.0 byl systém spuštěn ve Švýcarsku.
Spolek OpenAlt zve příznivce otevřených řešení a přístupu na 209. brněnský sraz, který proběhne tento pátek 16. května od 18:00 ve studentském klubu U Kachničky na Fakultě informačních technologií Vysokého učení technického na adrese Božetěchova 2/1. Jelikož se Brno stalo jedním z hlavních míst, kde se vyvíjí open source knihovna OpenSSL, tentokrát se OpenAlt komunita potká s komunitou OpenSSL. V rámci srazu Anton Arapov z OpenSSL
… více »GNOME Foundation má nového výkonného ředitele. Po deseti měsících skončil dočasný výkonný ředitel Richard Littauer. Vedení nadace převzal Steven Deobald.
Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.
Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Vím třeba, že Latitude, co mám já, stál v mojí konfiguraci víc než dvojnásobek uvedené částky.
Můj Latitude stál nový mnohonásobně více než 15k Kč. Ale je holt poněkud postarší.
Abych ho uznal jako aspoň jakous takous alternativu k desktopu, musel by se k tomu nakoupit ještě alespoň pořádný polohovatelný monitor a klávesnice.
OK, to (až na ten monitor --- zatím mám velké CRT) by ještě šlo, ale jde o zvyk.
K ideálu by bylo potřeba dokoupit dokovací stanici (neustálé připojování a odpojování kabelů je na palici),...
Jakých kabelů? Wi-Fi, Bluetooth, USB hub,... ti nic neříkají? Mechanika interní/externí, ale ne vždy potřebná.
...další úložnou kapacitu plus _zvlášť_ k tomu ještě další pro zálohování (já _replikuju_ svůj disk na síťové úložiště s raidem; notebookář, když mu dojde místo na disku, tak si přikoupí externí, ale zálohování neřeší).
Mám citovat Linuse? Snad ne. Mám flash disk a FTP, filmy a hudba se mi válí doma po CD/DVD. Zálohování ve větším rozsahu je dobré akorát na servery.
Mimochodem, kdybych ještě používal ThinkPad, přikoupil bych si do UltraBay díry druhý disk.
Pak by bylo ještě potřeba dokoupit nějaký všeobjímající accidental damage protection - uvědom si, že laptop si opravdu velice snadno zrušíš (já jsem třeba zakopnul o povalující se zdroj připojený mému starému hápéčku tak nešikovně, že se nějak poškodila zdířka a notebook prostě od té doby nejde nabíjet).
Taška/pouzdro+batoh je samozřejmostí. A doma bych si k desktopu musel pořídit záložní zdroj.
O desktop nepřijdeš, když uklouzneš na náledí, protože ho prostě s sebou nemáš.
Na desktopu si také nemohu ve škole psát zápis.
O opravách po uplynutí záruky se ani nezmiňuju, protože v té době je to stejně už nevýkonný šrot, který ti je k ničemu.
To je zajímavé, že v roce 2008 existuji s Pentiem M a 512MB RAM. A PC si opravuji sám, ale s těmi starými thinkpady a Delly potíže ani moc nejsou.
Zatímco z toho desktopu mi zbyde alespoň ten monitor, skříň a další řada věcí, který můžu použít znova.
Které mi doma překáží.
Pokud na to nemáš, nekupuj notebook, ale jen desktop.
Tím bych se připravil o elektronické zápisy z hodin, počítač na chatě a u taťky, připojení k Internetu.
Když jsi ten tzv. chudý student, tak si kup desktop a jestli potřebuješ na víkendy jezdit k mamince a tam mít taky počítač, tak si z nějakého starého zbytkového harampádí postav doma ještě jeden víkendový. Z dlouhodobého hlediska určitě ušetříš.
To bych měl PC na třech místech a ani jeden (dobře, možná jeden) použitelný.
Pro upřesnění, já mám na téměř vše Dell Latitude D400 a teď si pořizuji stařičký desktop pro případ, že by mi laptop odešel. Abych ten desktop mohl používat aspoň na koukání na filmy, čtení knížek a občasné programování, budu si k němu dokoupit záložní zdroj (u mě jsou časté několikavteřinové výpadky proudu).
Tiskni
Sdílej: