Na konferenci Microsoft Build 2023 byl představen Azure Linux container host for Azure Kubernetes Service (AKS). Podrobnosti ve videu s otázkami a odpovědmi. Shrnutí v článku na DevClass.
Na itch.io probíhá Linux Game Jam 2023. Zapojit se a přihlásit hru běžící na Linuxu lze do 6. června do 01:59. Zahrát si lze hry z loňského ročníku.
Na Steamu lze získat zdarma počítačové hry Warhammer 40,000: Gladius - Relics of War a Hue. Na Epic Games Storu počítačovou hru Fallout: New Vegas - Ultimate Edition.
WordPress (Wikipedie), open source systém pro správu webového obsahu (CMS), zítra slaví 20 let. První verze byla vydána 27. května 2003.
Deno (Wikipedie), běhové prostředí (runtime) pro JavaScript, TypeScript a WebAssembly, bylo vydáno ve verzi 1.34. Přehled novinek v poznámkách k vydání. Od verze 1.6 lze pomocí "deno compile" sestavit ze zdrojových kódů binární spustitelný soubor. Nově "deno compile" podporuje také npm balíčky.
Aktuálně posledním 14. open source filmem od Blender Studia je CHARGE (YouTube). Dokončuje se 15. film Pet Projects. Začíná se pracovat na 16. filmu s pracovním názvem Project Gold.
Thunderbird má nové logo.
Není zcela jednoduché rozchodit v Linuxu kameru IPU6 umístěnou v noteboocích Dell Latitude 9420, Lenovo ThinkPad X1 Carbon Gen 10, Lenovo ThinkPad X1 Nano Gen 2, Lenovo ThinkPad X1 Yoga Gen 7 a dalších. Ve Fedora Linuxu je to teď snadnější. Hans de Goede informuje o podpoře kamery IPU6 ve Fedora Linuxu pomocí balíčků umístěných na RPM Fusion.
Společnost AMD na YouTube představila a oznámila prodej grafické karty Radeon RX 7600. Cena začíná na 269 dolarech.
Podman Desktop dospěl do verze 1.0. Jedná se o grafickou nadstavbu nad nástrojem Podman, jenž umožňuje vytvářet a provozovat kontejnery, aniž by uživatel potřeboval práva roota.
Nevím, jestli tento dotaz nepatří spíš do linuxové poradny. Těžko říct, kde udělali soudruzi z NDR chybu...
Mám notebook Asus M2N s interní Combo Drive. Tři fakta:
Vypalování CD ve formátu ISO funguje normálně.
Čtení DVD i CD rovněž funguje.
Zápis na CD ve formátu UDF nefunguje.
K bodu 3 bych ještě rád poznamenal:
Mount tvrdí, že mechanika je nastavená na read-only. To je s prominutím hovadina a příkaz hdparm to snadno potvrdí.
Lze udělat remount na read-write, nicméně zápis mlčky nefunguje (viz dále).
V logu se objeví stovky hlášek jako tahle:
ATAPI device hdc: Error: Illegal request -- (Sense key=0x05) Invalid address for write -- (asc=0x21, ascq=0x02) The failed "Write 10" packet command was: "2a 00 00 00 3f 22 00 00 01 00 00 00 00 00 00 00 " end_request: I/O error, dev hdc, sector 64648 hdc: command error: status=0x51 { DriveReady SeekComplete Error } hdc: command error: error=0x50 { LastFailedSense=0x05 } ide: failed opcode was: unknown
Čtení média funguje naprosto normálně, a to i po pokusech o zápis.
Zápis nehlásí vůbec žádnou chybu a zdánlivě lze na médium normálně kopírovat soubory.
Umount se tváří, že je všechno v pořádku, ale změny se na médiu samozřejmě nijak neprojeví.
Tohle howto je plné nesmyslů a nefunguje:
# pktsetup /dev/pktcdvd0 /dev/cdrw0 open packet device: No such device or address
Existuje tedy nějaká možnost, jak v Linuxu zapisovat UDF? Mám takový dojem, že neexistuje a že navzdory fámám, které kolují, UDF nikdy nikde v praxi nefunguje. Kéž bych se mýlil!
No nazdar, takže všechno je jinak... Ten příkaz pktsetup už vůbec nevyžaduje vytváření speciálních souborů předem. A první parametr je jenom číslo.
Teď už to chyby nehlásí, ale nějak mi to zničilo médium. Asi mám špatnou mechaniku. A ztratil jsem tři hodiny řešením takové kraviny. Připadám si jako LAMA. Jdu se bodnout. Koupím si větší flashdisk.
Tiskni
Sdílej: