Open source webový aplikační framework Django slaví 20. narozeniny.
V Brestu dnes začala konference vývojářů a uživatelů linuxové distribuce Debian DebConf25. Na programu je řada zajímavých přednášek. Sledovat je lze online.
Před 30 lety, tj. 14. července 1995, se začala používat přípona .mp3 pro soubory s hudbou komprimovanou pomocí MPEG-2 Audio Layer 3.
Výroba 8bitových domácích počítačů Commodore 64 byla ukončena v dubnu 1994. Po více než 30 letech byl představen nový oficiální Commodore 64 Ultimate (YouTube). S deskou postavenou na FPGA. Ve 3 edicích v ceně od 299 dolarů a plánovaným dodáním v říjnu a listopadu letošního roku.
Společnost Hugging Face ve spolupráci se společností Pollen Robotics představila open source robota Reachy Mini (YouTube). Předobjednat lze lite verzi za 299 dolarů a wireless verzi s Raspberry Pi 5 za 449 dolarů.
Dnes v 17:30 bude oficiálně vydána open source počítačová hra DOGWALK vytvořena v 3D softwaru Blender a herním enginu Godot. Release party proběhne na YouTube od 17:00.
McDonald's se spojil se společností Paradox a pracovníky nabírá také pomocí AI řešení s virtuální asistentkou Olivii běžící na webu McHire. Ian Carroll a Sam Curry se na toto AI řešení blíže podívali a opravdu je překvapilo, že se mohli přihlásit pomocí jména 123456 a hesla 123456 a získat přístup k údajům o 64 milionech uchazečů o práci.
Byla vydána (𝕏) červnová aktualizace aneb nová verze 1.102 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.102 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Byla vydána nová verze 2.4.64 svobodného multiplatformního webového serveru Apache (httpd). Řešeno je mimo jiné 8 bezpečnostních chyb.
Společnost xAI na síti 𝕏 představila Grok 4, tj. novou verzi svého AI LLM modelu Grok.
Nevím, jestli tento dotaz nepatří spíš do linuxové poradny. Těžko říct, kde udělali soudruzi z NDR chybu...
Mám notebook Asus M2N s interní Combo Drive. Tři fakta:
Vypalování CD ve formátu ISO funguje normálně.
Čtení DVD i CD rovněž funguje.
Zápis na CD ve formátu UDF nefunguje.
K bodu 3 bych ještě rád poznamenal:
Mount tvrdí, že mechanika je nastavená na read-only. To je s prominutím hovadina a příkaz hdparm to snadno potvrdí.
Lze udělat remount na read-write, nicméně zápis mlčky nefunguje (viz dále).
V logu se objeví stovky hlášek jako tahle:
ATAPI device hdc: Error: Illegal request -- (Sense key=0x05) Invalid address for write -- (asc=0x21, ascq=0x02) The failed "Write 10" packet command was: "2a 00 00 00 3f 22 00 00 01 00 00 00 00 00 00 00 " end_request: I/O error, dev hdc, sector 64648 hdc: command error: status=0x51 { DriveReady SeekComplete Error } hdc: command error: error=0x50 { LastFailedSense=0x05 } ide: failed opcode was: unknown
Čtení média funguje naprosto normálně, a to i po pokusech o zápis.
Zápis nehlásí vůbec žádnou chybu a zdánlivě lze na médium normálně kopírovat soubory.
Umount se tváří, že je všechno v pořádku, ale změny se na médiu samozřejmě nijak neprojeví.
Tohle howto je plné nesmyslů a nefunguje:
# pktsetup /dev/pktcdvd0 /dev/cdrw0 open packet device: No such device or address
Existuje tedy nějaká možnost, jak v Linuxu zapisovat UDF? Mám takový dojem, že neexistuje a že navzdory fámám, které kolují, UDF nikdy nikde v praxi nefunguje. Kéž bych se mýlil!
No nazdar, takže všechno je jinak... Ten příkaz pktsetup už vůbec nevyžaduje vytváření speciálních souborů předem. A první parametr je jenom číslo.
Teď už to chyby nehlásí, ale nějak mi to zničilo médium. Asi mám špatnou mechaniku. A ztratil jsem tři hodiny řešením takové kraviny. Připadám si jako LAMA. Jdu se bodnout. Koupím si větší flashdisk.
Tiskni
Sdílej: