Počítačové hře Doom je dnes 30 let. Vydána byla 10. prosince 1993. Zahrát si ji lze také na Internet Archive.
V srpnu společnost HashiCorp přelicencovala "své produkty" Terraform, Packer, Vault, Boundary, Consul, Nomad a Waypoint z MPL a Vagrant z MIT na BSL (Business Source License). V září byl představen svobodný a otevřený fork Terraformu s názvem OpenTofu. Na konferenci Open Source Summit Japan 2023 byl představen (YouTube) svobodný a otevřený fork Vaultu s názvem OpenBao (GitHub).
Na dnes plánované vydání Debianu 12.3 bylo posunuto. V jádře 6.1.64-1 v souborovém systému ext4 je chyba #1057843 vedoucí k možnému poškození dat.
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE? Pravidelný přehled novinek i s náhledy aplikací v Týden v GNOME a Týden v KDE.
Tak od ledna linuxové terminály, výchozí pozadí i celé desktopy v barvě "broskvového chmýří", v barvě "jejíž všeobjímající duch obohacuje mysl, tělo i srdce". Barvou roku 2024 je PANTONE 13-1023 Peach Fuzz.
Byla vydána verze 10 linuxové distribuce Freespire (Wikipedie). Jedná se o bezplatnou linuxovou distribuci vyvíjenou společností PC/OpenSystems LLC stojící za komerční distribucí Linspire (Wikipedie), původně Lindows.
Binarly REsearch před týdnem informoval o kritických zranitelnostech UEFI souhrnně pojmenovaných LogoFAIL. Tento týden doplnil podrobnosti. Útočník může nahradit logo zobrazováno při bootování vlastním speciálně upraveným obrázkem, jehož "zobrazení" při bootování spustí připravený kód. Pětiminutové povídání o LogoFAIL a ukázka útoku na YouTube.
Byla vydána listopadová aktualizace aneb nová verze 1.85 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a animovanými gify v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.85 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
git.kernel.org je nově oficiálně také v tmavém vzhledu.
Richard Hughes na svém blogu oznámil, že počet aktualizací firmwarů pomocí služby LVFS (Linux Vendor Firmware Service) přesáhl 100 milionů. Přehled podporovaných zařízení, nejnovějších firmwarů nebo zapojených výrobců na stránkách LVFS.
Mozna by bylo vhodne si pro zacatek rozmyslet, co chci chranit (zarizeni v jake hodnote) a kolik jsem to te ochrany ochotny investovat
Jinak parametry toho Belkinu jsou slusne receno... zajimave.
Krabicka vyhovujici temhle parametrum by byla trochu vetsi a hlavne drazsi. Rekneme tak 5-10kKc
Pokud chcete mit rozumnou ochranu pred ucinky (relativne blizkeho uderu) blesku na takovehle vzdalenosti, tak bych doporucil na delsi vedeni (minimalne mezi budovami) optiku. Te by par (desitek?) kV rozdilu mezi konci vadit nemelo (pokud tam nebude nosne lanko, stineni v trubce...)
Pak by bylo dobre resit kazde umisteni zvlast - prepetovky, nejlepe vsechny stupne na rozvod elektriny (radove 20kKc ?), 2 stupne na privod telefonni linky, plus kvalitni pospojovani(jak mistni, tak celkove), uzemneni, bleskosvod... A u toho satelitu pozor na umisteni anteny a vedeni kabelu (+svodic prepeti na kabel od anteny)...
Doporucuju nastudovat si Kníšku, a udelat rozvahu co jeste chci chranit (a hlavne co se jeste vyplati chranit)
A pak pokud bude ochota do toho vrazit nejake penize, aspon konzultovat (nejlepe pozvat) odbornika na hromy a blesky
PS: pripadne bych doporucil projit diskuse tykajici se soubehu a podobne na elektrice
S tim bleskem to mate docela dobre, tady obcas praskne pomerne blizko, rekord je zatim kolem 50m.
K tomu vytahovani kabelu - doporucuju je umistit tak, aby byla rozumna preskokova vzdalenost od citlivych zarizeni... zvolil bych si treba pul metru a vice. Dalsi vec - zkusil bych pospojit stineni konektoru switche a routeru s PE (kolikem)
Prepetova ochrana - predpokladam posledni stupen, ted jeste od koho... Ja puzivam od Salteku (ti aspon udavaji pomerne verohodne parametry, ikzdyz jsou za trochu vyssi cenu)
Jak sem uvadel priklad odsud, tak jsem v budove typu panelak, veskere privody jsou vedene zemi, net je vzduchem (bezdrat), bleskosvod sice podle stare normy, ale v rozumnem stavu, pomerne blizko je tramvaj (asi se nekdy zeptam, jak casto jim praskne do sloupu/troleje) a stromy vyssi nez tahle budova. Pri blizkem uderu akorat na chvilckou pohasnou svetla (subjektivne), pocitac a dalsi zarizeni vydrzi jet bez nasledku.
Na druhou stranu vim o pripadech, kdy po nekterych bourkach odchazely sitovky v pocitacich v jedne casti budovy (jina budova, cihly, na druhem konci mesta). Pripadalo mi to, jako by byli na konci dlouheho kabelu (ethernet radove 40m, vedeno _uvnitr_), a dochazelo k vyrovnavani potencialu probitim (neceho, mozna traficek) na sitovkach - tomu by mozna zabranily ty bastlene ochrany
S vedenim vzduchem bych se trochu bal, protoze plocha smycky, do ktere se to bude indukovat bude vetsi. Na czfree to myslim nekdo resil zarazenim jeste jednoho traficka, ktere se proste obetuje (a doufa, ze to neproleze dal).
Tiskni
Sdílej: