Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Mozna by bylo vhodne si pro zacatek rozmyslet, co chci chranit (zarizeni v jake hodnote) a kolik jsem to te ochrany ochotny investovat
Jinak parametry toho Belkinu jsou slusne receno... zajimave.
Krabicka vyhovujici temhle parametrum by byla trochu vetsi a hlavne drazsi. Rekneme tak 5-10kKc
Pokud chcete mit rozumnou ochranu pred ucinky (relativne blizkeho uderu) blesku na takovehle vzdalenosti, tak bych doporucil na delsi vedeni (minimalne mezi budovami) optiku. Te by par (desitek?) kV rozdilu mezi konci vadit nemelo (pokud tam nebude nosne lanko, stineni v trubce...)
Pak by bylo dobre resit kazde umisteni zvlast - prepetovky, nejlepe vsechny stupne na rozvod elektriny (radove 20kKc ?), 2 stupne na privod telefonni linky, plus kvalitni pospojovani(jak mistni, tak celkove), uzemneni, bleskosvod... A u toho satelitu pozor na umisteni anteny a vedeni kabelu (+svodic prepeti na kabel od anteny)...
Doporucuju nastudovat si Kníšku, a udelat rozvahu co jeste chci chranit (a hlavne co se jeste vyplati chranit)
A pak pokud bude ochota do toho vrazit nejake penize, aspon konzultovat (nejlepe pozvat) odbornika na hromy a blesky
PS: pripadne bych doporucil projit diskuse tykajici se soubehu a podobne na elektrice
S tim bleskem to mate docela dobre, tady obcas praskne pomerne blizko, rekord je zatim kolem 50m.
K tomu vytahovani kabelu - doporucuju je umistit tak, aby byla rozumna preskokova vzdalenost od citlivych zarizeni... zvolil bych si treba pul metru a vice. Dalsi vec - zkusil bych pospojit stineni konektoru switche a routeru s PE (kolikem)
Prepetova ochrana - predpokladam posledni stupen, ted jeste od koho... Ja puzivam od Salteku (ti aspon udavaji pomerne verohodne parametry, ikzdyz jsou za trochu vyssi cenu)
Jak sem uvadel priklad odsud, tak jsem v budove typu panelak, veskere privody jsou vedene zemi, net je vzduchem (bezdrat), bleskosvod sice podle stare normy, ale v rozumnem stavu, pomerne blizko je tramvaj (asi se nekdy zeptam, jak casto jim praskne do sloupu/troleje) a stromy vyssi nez tahle budova. Pri blizkem uderu akorat na chvilckou pohasnou svetla (subjektivne), pocitac a dalsi zarizeni vydrzi jet bez nasledku.
Na druhou stranu vim o pripadech, kdy po nekterych bourkach odchazely sitovky v pocitacich v jedne casti budovy (jina budova, cihly, na druhem konci mesta). Pripadalo mi to, jako by byli na konci dlouheho kabelu (ethernet radove 40m, vedeno _uvnitr_), a dochazelo k vyrovnavani potencialu probitim (neceho, mozna traficek) na sitovkach - tomu by mozna zabranily ty bastlene ochrany
S vedenim vzduchem bych se trochu bal, protoze plocha smycky, do ktere se to bude indukovat bude vetsi. Na czfree to myslim nekdo resil zarazenim jeste jednoho traficka, ktere se proste obetuje (a doufa, ze to neproleze dal).
Tiskni
Sdílej: