Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Používám tento modem pro připojení na internet, využívám PPPoE, ale při výpadku elektřiny, nebo cca jednou za měsíc se mi stane že se najednou server nespojí s modemem a nejde vytáčet spojení, musím pak chodit, zkoušet odpojovat různé kabely atd..., nakonec to většinou vyřeší odpojení kabelu od ADSL linky, ale nikdy ne na poprvé, podle mě je to chyba modemu, který pro PPPoE není vhodný, ale pro jistotu se ptám, nesetkal se s tím někdo z vás?
Používám Debian Lenny, kernel 2.6.22.10 a klasický balík pro ppp, chyba co mi hlásí pon je klasická: "pppoe: Timeout waiting for PADO packets" ze které toho moc nezjistím.
Mě to dělal taky. Vyřešil jsem to použitím WEP 128 bit
mam podobny problem, cca 1-2x do tydne mi internet uplne prestane jet, mam jej pres wifi a modem je stejny. Musim ho pak zprovoznit pripojenim kabelu k modemu a pres web konfigurator, tam jen potvrdim nastaveni u "wireless lan" a uz to jde normalne, kde je chyba netusim, reklamaci samozrejme nechteji uznat
TAKZE ZMENA WEP KLICE Z 64 NA 128 BITU FUNGUJE!! SLAPE PRES MESIC NO PROBLEMO CUS
Tiskni
Sdílej: