Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Dnes (30.11.) brzy z rána jsem se rozhodl nainstalovat si Windows XP 64-bit, abych si mohl zahrát Red Allert 3... Protože widlácký instalátor nepodporuje AHCI, v BIOSu jsem upravil nastavení na IDE. Až instalátor milostivě naběhl, dostal jsem se na seznam partion, kde jsem smazal poslední (nevyužívanou) partion 12 GB. Widle mi hlásili chybu, že partion nelze zformátovat, pouze ji odstranit - udělal jsem z ní tedy prázdné místo (ostatních jsem se nedotkl ani pohledem !). Jméno vymazané partion vypadalo asi takto: "5. partion (clean, RAW" Nešla zformátovat a na ostatní jsem hrabat nemohl. Z toho důvodu jsem rebootoval a spustil Live CD Ubuntu s cílem vytvořit NTFS partion v GParted. Ovšem, co jsem hned poránu neviděl ? No přeci jen prázné místo bez oddílů... Když jsem chtěl vytvořit oddíl na konci disku (na který jsem původně chtěl nainstalovat widle, gparted mi požádal o vytvoření disclabelu... Z toho důvodu jsem se obrátil na Vás, na bratry linuxáky, s tím, že mi možná dokážete pomoci. Data by neměla být přepsána - u widlá člověk nikdy neví. Ani Blill si už nevspomene, kde ty XPčka ukradl. Níže je původní seznam partion:
1. primární - 15 GB OS Linux - ten vem čert, OS si můžu nainstalovat znovu, pořád je z čeho.
2. rozšířený 217 GB
3. logický cca 40 GB - oddíl pro /home - data, která si ještě můžu nějak sehnat
4. Swap 2,1 GB ...
5. logický 162 GB - Původní /home... vlastní i rozdělané webovky pro klienty, hudba (ze zálohy), videolipy (ze zálohy), fotky (byly v telefonu, než mi ho jedna smažka předminulý týden sprostě ukradla) - moc cenné, rozepsané Shellové skripty, záloha paměťovky, která zkončila v plamenech zapalovače, když odmítala zápis... Rozdělaná nová verze linuxového distra, věci do školy - ty vem čert, technika selhala... No a pak ještě ze 70 % stažené všechny díly Hvězné brnány a několik séríí Simpsnů.
6. logický partion 12 GB - oddíl původně Ext3, na který jsem chtěl nainstalovat Widle XP 64 bit.
Na konec ještě mohu dodat, že se jedná o disk Hitachi 250 GB v laptopu od Aceru - Core2 duo 1.83 GHz, 2 GB ram, integrovaná Intel grafika, kamera, wifi, BT - tudíž přesun disku do jiného desktopu nepřipadá v úvahu. Chtěl jsem pak nainstalovat Widle a v nich rozchodit nějaký nástroj (Dead Disk Controll) na opravu. Nicméně nakonec jsem se toho raději nedotýkal.
Předem děkuji za jakékoli návrhy.
Řešení dotazu:
Díky chlaape ! Máš u mě véééélikánskou pusu !
Šlo to samo
Už mi dalo větší práci obnovit Grub, než data
Tiskni
Sdílej: