Tento týden byla vydána nová verze 1.52 webového prohlížeče Brave (Wikipedie, GitHub). Postavena je na Chromiu 114. Z novinek lze vypíchnout možnost povolit vertikální karty (vertical tabs). Také bylo představeno Brave Search API k vyhledávači Brave Search.
Matthias Clasen z Red Hatu oznámil v diskusním listu vývojářů Fedora Linuxu, že tým Red Hat Display Systems se zaměří na Wayland a podporu HDR na Linuxu a přestane spravovat RPM balíčky pro LibreOffice. V další major verzi RHELu už LibreOffice nebude. Pokud se nenajde správce balíčků pro Fedora Linux, zůstane pouze LibreOffice ve Flatpaku.
Na Steamu lze získat zdarma počítačovou hru Tell Me Why (ProtonDB). Na Epic Games Storu počítačovou hru Midnight Ghost Hunt (ProtonDB).
Společnost Meta představila (YouTube) brýle pro virtuální realitu Meta Quest 3. V prodeji budou na podzim a stát budou od 499,99 dolarů.
Byla vydána nová verze 2.41.0 distribuovaného systému správy verzí Git. Přispělo 95 vývojářů, z toho 29 nových. Přehled novinek v příspěvku na blogu GitHubu a v poznámkách k vydání.
Organizace Apache Software Foundation (ASF) vydala verzi 18 integrovaného vývojového prostředí a vývojové platformy napsané v Javě NetBeans (Wikipedie). Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také ze Snapcraftu a Flathubu.
Byla vydána verze 1.70.0 programovacího jazyka Rust (Wikipedie). Podrobnosti v poznámkách k vydání. Vyzkoušet Rust lze například na stránce Rust by Example. Jako reakce na rostoucí obavy z vlivu korporací na vývoj Rustu a předložený návrh restriktivních zásad používání ochranných známek Rustu, byl nedávno představen komunitní fork Rustu se 100 % méně byrokracie: Crab (CrabLang).
Oliver Smith z Canonicalu shrnuje základní vlastnosti „neměnné“ distribuce Ubuntu Core také ve srovnání s protějšky Chrome OS, Fedora Silverblue a MicroOS. Canonical připravuje desktopovou variantu Ubuntu Core vedle dosavadní serverové/embedded.
Z aktualizovaného seznamu chyb (pdf) procesoru AMD EPYC 7002: #1474 - procesor se po 1044 dnech od posledního resetu zasekne [reddit].
Fossil (Wikipedie) byl vydán ve verzi 2.22. Jedná se o distribuovaný systém správy verzí propojený se správou chyb, wiki stránek a blogů s integrovaným webovým rozhraním. Vše běží z jednoho jediného spustitelného souboru a uloženo je v SQLite databázi.
Chtěl bych pořídit grafickou kartu do svého multimediálního centra, protože s novou televizí s FullHD již počítač (integrovaný intel) "nedává" tolik pixelů a ne-HD obraz je trhaný a plný škubanců. O nějakém HD přehrávání pak nemůže být ani řeč (to nejde ani pustit v podstatě).
Jakou bych měl vybrat kartu?
Opravdu mi jde jen o video, žádné hry tam hrát nebudu. S ohledem na budoucí vývoj se mi líbí nějaká ta ATI karta, jak dělají nyní za těch tisíc korun ty specializované HD karty. Který konkrétní typ byste doporučili?
Nebo věříte víc NVidii? Kterou kartu od této firmy?
Musí to být PCI-E a pokud možno s pasivním chlazením (nebo aktivním - ale nějaká, co méně topí). Díky za tipy. Dneska to chci objednat.
Marginální ozázka tedy je: ATI, NVIDIIA nebo případně něco jiného (S3/VIA...). Hlavním kritériem by byla možnost akcelerace MPEG2/4 a pokud možno nízký profil a tichý chod. V poslední době se vyrojilo hodně modelů od ATI, ale nesleduji situaci kolem ovladačů. Co vím, tak akcelerace videí funguje zatím jen ve Windows a to ještě pouze pokud si uživatel nainstaluje nějaké ty specializované přehrávací pluginy...
Tak jsem vybral kartu ATI řady HD. Většina zápisků z hardwarové poradny popisuje problémy s WINE a také s přehráváním přes xv (X Video), ale údajně byl tento problém odstraněn u nejnovějších ovladačů. Vybral jsem jednu níkoprofilovou kartu ASUS EAH4350 512MB PCI-E s pasivním chlazením a nízkou spotřebou. Cena je dobrá, NVidia v této kategorii nic podobného nenabízí. Asi by byla více bezproblémová, ale já to risknu a uvidíme.
Tiskni
Sdílej: